BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TOPKAPI SARAYI’NDA “OKÇULUK GÜNLERİ” BAŞLADI

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Okçular Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Okçuluk Günleri” Topkapı Sarayı’nda başladı. 

Açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, okçuluğun kültür ve sanat alanlarındaki önemini vurgulayarak “Oklarımızı dünyanın her yerinde sergiliyoruz. Japonya’da açtığımız Topkapı sergisine de götürdük. Burada yapılan çalışmayı hem okçuluk kültürünün yaşatılması hem de bizi turizm alanında rakiplerimizden ayrıştıran bir unsurun tanıtılması sebebiyle destekliyoruz.” dedi.

Topkapı Sarayı’nın, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Okçular Vakfı iş birliğiyle bir hafta boyunca ev sahipliği yapacağı “Okçuluk Günleri”nin açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan Bakan Ersoy, Türk milletinin ata yurdundan Anadolu'ya gelmesinde ve burada yüzyıllarca kalmasında en büyük etkenin okçuluğa hakimiyeti olduğunu ifade etti.

Bakan Ersoy, Ersoy, eskiden beri silah endüstrisine hakim olan ülkelerin kuvvetli bir şekilde anayurtlarını koruyabildiklerini, yüzlerce yıl boyunca kültürlerini ve millet varlıklarını yaşatmayı başarabildiklerini söyledi. 

Okçuluğun kültür ve sanat alanlarındaki yerine de dikkat çeken Bakan Ersoy, "Şu anda Topkapı eserlerimiz içinde büyük yer işgal eden silahlarımızı, oklarımızı dünyanın her yerinde artık sergiliyoruz. Geçen ay Japonya Tokyo'da bir Topkapı sergisi açtık. Büyük ilgi gören sergiye götürülen eserlerin bir kısmı da bizim oklarımız.” diye konuştu.

Sergiyi önümüzdeki aylarda Kyoto’da, ileriki yıllarda ise diğer Avrupa ülkelerinde de devam ettireceklerini aktaran Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Silah olarak vazifesini tamamlamış gibi gözüküyor ama oklarımızı kültür ve sanatta çok güzel bir silah olarak kullanıyoruz. Bu kültürün yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması açısından Okçuluk Federasyonu çok başarılı bir çalışma yaptı. Geçmişten gelen kültürümüzün geleceğe miras bırakılması açısından bu tür çalışmaları Bakanlık olarak destekliyoruz. Hem bu kültürün yaşatılması açısından önemli hem de bizi turizm alanında rakiplerimizden ayrıştıran başarılı olduğumuz noktalar olduğu için tanıtımda çok etkili. Okçuluk Federasyonu ve Okçuluk Vakfı’na teşekkür ediyorum."

"Türkiye'de Okçuluk Her Sahada En Az 4 Kat Büyüdü"

Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da okçuluğun ata sporu olduğuna işaret etti. Bütün dünyada geleneksel sporların yaygınlaşmasını savunduklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunun dünyanın kültürel zenginliğine bir hizmet olduğunu düşünüyoruz. Çünkü maalesef dünyanın tek kutuplaşmaya doğru zorlandığı ve bunun huzursuzluklar oluşturduğu bir evredeyiz. Bu tek kutuplaşmanın giderilmesinin yolunun dünyanın bütün milletlerinin kendi renkleriyle boyanabilmelerine ve kültürlerini yaşatabilmelerine olanak sağlamak olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de güreşlerimiz ne kadar güçlüyse okçuluğumuzun en az o seviyede güçlü olması gerekiyor. Nitekim Okçular Vakfımızın kuruluşundan beri Türkiye'de okçuluk her sahada en az 4 kat büyüdü. Faal lisanslı sporcu sayısında, kulüp sayısında, uluslararası madalya sayısında çok ciddi mesafe aldık. İnanıyoruz ki 2020 olimpiyatlarında Tokyo'da okçulukta ülkemiz madalyayla da buluşacak. Bu da bizim için ayrı bir gurur ve kıvanç kaynağı olacak."

Erdoğan, İstanbul'un cazibesinin kendine has kültürel özelliklerinin daha deneyimli bir şekilde sunularak, artırılması gerektiğini belirtti. 

Öte yandan, Topkapı Sarayı'nın ziyaretçilerine İngilizce seslenen Erdoğan, turistleri Okçuluk Günleri’ne davet etti. 

"Dünyanın En İyi Okçularını Yetiştireceğiz"

Okçular Vakfı Başkanı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da Türk okçuluğunun dünyanın dört bir yanında eğitim olarak verildiğini söyledi. 

Vakfın kadim bir geleneği ve medeniyet değerini geleceğe taşıma noktasında iddialı olduğunun altını çizen Yıldız, şunları kaydetti:

"Dünyada unutulmaya yüz tutmuş olan Türk okçuluğu, dünyanın zirvesi kabul edilen bir okçuluktu. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde bu noktaya getirmenin haklı onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Türk okçuluğu ile olimpik ve modern okçulukta dünyanın en iyi okçularını yetiştireceğiz.” 

Ziyaretçiler Ok ve Yayla Tanışacak

Açılış konuşmalarının ardından Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'a okçuluk icazetnamesinin bulunduğu bir tablo hediye etti. Bakan Ersoy da Erdoğan'a bir hediye takdim etti. 

Öte yandan protokol üyeleri Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi'nin açılışı yaptı. Daha sonra Türk okçuluğunun kadim geleneklerinden biri olan Ruz'ı Hızır töreni düzenlendi. 

Mehter takımının gösteri sunduğu etkinlikte, Bakan Ersoy ve Bilal Erdoğan ile törene katılan misafirler ok talim alanında, ok atışı gerçekleştirdi. 

Katılımcıları ok ve yayla tanıştırmayı hedefleyen Okçuluk Günleri, 10 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

(06.05.2019)

  • ç1.jpeg
  • ç2.jpeg
  • ç3.jpeg
  • ç4.jpeg
  • ç5.jpeg
  • ç6.jpeg