BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ERSOY: "İSLAMOFOBİ’YE EN ANLAMLI CEVAP BU TOPRAKLARDA VERİLMİŞTİR"

493de157-83b4-48e0-9685-942e998ae28b.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi’nde düzenlenen anma törenine katıldı.

Bakan Ersoy, Türk milletinin 104 yıl önce Çanakkale’de bir destan yazdığını ifade ederek, 
"Mehmetçik savaş alanında, inancı gereği taşıdığı metaneti ve merhametiyle insanlık değerlerini de savunmuş, korumuş ve kurtarmıştır. Bugün dünyada hızla yayılan ırkçılık ve İslamofobi'ye en anlamlı cevap bu topraklarda verilmiştir." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Kara Savaşları’nın 104. Yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirilen törene katıldı. Bakan Ersoy, burada yaptığı konuşmada Türk millerinin 104 yıl önce bir destan yazdığını vurgulayarak sayılı silahı, sınırlı cephanesiyle Mehmetçik'in, zamanın en gelişmiş ordularını önce denizde, sonra karada mağlubiyete uğrattığını dile getirdi. Bakan Ersoy, "Bu zafer, dünya askeri ve siyasi tarihinde büyük etki yapmış, milli tarihimizde ise istikbalimizi şekillendiren bir dönüm noktası olmuştur." diye konuştu.

Çanakkale Savaşı'ndaki ruhun, Türk milletinin varlık mücadelesi verdiği Kurtuluş Savaşı'nın fikri ve manevi özünü teşkil ettiğini, istiklalin kazanılacağına olan inancın ve güvenin tesisinde büyük rol oynadığını anlatan Bakan Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinde yatan her düşünce ve değerin, Gazi Mustafa Kemal ile birlikte Çanakkale'den Samsun'a, oradan bütün Anadolu'ya taşındığını söyledi. 

Bakan Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

"Çanakkale müdafaası, aziz milletimizin sadece vatan topraklarını savunduğu bir mücadele değildir. Mehmetçik savaş alanında, inancı gereği taşıdığı metaneti ve merhametiyle insanlık değerlerini de savunmuş, korumuş ve kurtarmıştır. Bugün dünyada hızla yayılan ırkçılık ve İslamofobi'ye en anlamlı cevap bu topraklarda verilmiştir. Dürüst bir niyet, temiz bir kalple bu cevabın izini süren herkesin yolu Çanakkale'ye düşecek ve aradığını burada bulacaktır. Bu gördüğümüz ay yıldızlı al bayrağın altında, dünyanın dört bir yanından gencecik canlar yatmaktadır. Türk bayrağını gökte dalgalandıran ve her daim dalgalanmasını sağlayacak olan manevi rüzgârın ve ruhun altında, korkudan azade, yabancılıktan ve yalnızlıktan uzak olduklarını biliniz. Atatürk'ün annelere o veciz ifadesiyle; ‘Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.’"

"Mesajı Bütün Dünyanın Anlamasını Umut Ediyorum"

Çanakkale'deki anlayışın ve düşüncenin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğine inandığını belirten Bakan Ersoy, "Bugün Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün çabalarına rağmen, birilerinin inatla görmek istemediği insanlık değerlerini, birbirleriyle savaşırken gören ve gönüllerinde karşılıklı anlayış ve saygıyı yeşerten atalarımızın bir asır önce verdiği mesajı bütün dünyanın anlamasını umut ediyorum. Ebediyete uğurladığımız tüm şehit ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Fransız Askeri Mezarlığı’nda Tören Düzenlendi

Bakan Ersoy daha sonra tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Fransız Askeri Mezarlığı'nda düzenlenen törene katıldı. Törende, Fransa Savunma Ataşesi Albay Valery Sens'in konuşmasının ardından Fransız Tümgeneral Christian Bailly ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsilen Bakan Ersoy anıta çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Fransa Milli Marşı'nın okunmasıyla devam eden tören, anıttaki mezarlara karanfiller bırakılması ve ülke temsilcilerinin anı defterini imzalamasıyla sona erdi.

Törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton Smith, Fransa Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sylvain Guıaugue ve Yeni Zelanda Meclis Başkanı Rt Hon Trevor Mallard ile diğer yetkililer de katıldı.

Cape Helles Anıtı’na Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Çelengi Bakan Ersoy Tarafından Konuldu

Anma programı kapsamında bir diğer tören de tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı'nda (Cape Helles) düzenlendi. Seddülbahir bölgesinde bulunan anıttaki törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı ve Misyon Başkan Yardımcısı Jennifer Anderson tarafından yapıldı. 

Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybedenler için dua edilen törende, İncil'den de bölümler okundu.

Daha sonra Türkiye, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Avustralya, Bangladeş, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, Yeni Zelanda, Pakistan ile Sri Lanka temsilcileri anıta ülkelerinin çelenklerini bıraktı. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin çelengi, Bakan Ersoy tarafından konuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve milli marşların okunmasıyla sona eren törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton Smith, Fransa adına Tümgeneral Christian Bailly, Büyükelçilik Müsteşarı Sylvain Guıaugue ile Savunma Ataşesi Albay Valery Sens ve Yeni Zelanda Meclis Başkanı Rt Hon Trevor Mallard katıldı.

57. Alay Şehitliği'nde de Anma Töreni Düzenlendi

Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yılı etkinlikleri kapsamında 57. Alay Şehitliği'nde de anma töreni yapıldı.

Gelibolu Tarihi Alanı'nda bulunan şehitlikteki tören, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İtilaf Devletleri adına Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kara Kuvvetleri Komutanı General Sir Mark Carleton Smith ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever tarafından anıta çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve saygı atışı yapılmasının ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti, Çanakkale Cephesi'nde şehit olan askerler için dua edilmesi, Orgeneral Avsever tarafından şehitlik defterinin imzalanmasıyla devam eden tören, Bakan Ersoy ve beraberindekilerin şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Törenin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 57. Alay Şehitliği'nde heykeli de bulunan son Çanakkale gazisi Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu 83 yaşındaki Turgut Kaçmaz ile heykelin önünde fotoğraf çektirdi.

"Troya Yılı'nda Çanakkale'ye Gelen Turist Sayısında Ciddi Artışlar Oldu"

Bakan Ersoy, programının sonunda Çanakkale'de Troya Müzesi'ni de ziyaret etti.

Müze Müdürü Ali Atmaca'dan bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Ersoy, geçen yıl açılan Troya Müzesi'ni gezme fırsatı bulduğunu söyledi.

Ersoy, 2018 Troya Yılı'nın turizmde etkili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Özellikle Çanakkale ve bu bölgeye gelen misafir sayısında çok ciddi artışlar oldu. Hem yerli hem de yabancı turist sayılarında yüzde 50'ye varan artışlar oldu. Etkisi bu yıl da devam ediyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici. Zaten devam etmesini bekliyorduk. Özellikle Asyalı turistlerde ve eskiden gelen fakat sonradan sayısı düşmüş olan Batılı turistlerin sayısında da bu yıl ciddi artışlar var, 3 aylık verilere bakıldığı zaman. Bu sene de biliyorsunuz 'Göbeklitepe Yılı'. Demek ki bu yıllar etkili oluyor. Hem bölgelerin, yörelerin Türkiye'deki tanıtımı hem de dünyadaki tanıtımı açısından çok önemli sonuç aldığımız aktiviteler."

"Yabancı Turist Artışı Türkiye Ortalamasının Üzerinde"

Bakan Ersoy, artışın Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ülkede mesela 'Troya Yılı' ilan ettiğimiz zaman, tanıtımın merkezine bunu koyuyoruz. Bütün dünyada yaptığımız tanıtımlarda önceliği oraya çıkarıyoruz. Açıkçası da dünyada ses getirecek mümkünse UNESCO projelerinin olmasını da tercih ediyoruz. UNESCO Kalıcı Miras Listesi'nde yer bulmuş bir ürün olmasını tercih ediyoruz. Türkiye olarak kalıcı miras listesine 77 adayımız var. Bakanlık olarak bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz çünkü çok sayıda var. Artık bir komisyon tarafından çok ciddi bir elemeyle seçilmesini istiyoruz. Çünkü her yıl bir tane girebiliyor."

Bakan Ersoy, listeye devamlı ürün konulması durumunda bazı projelerin 100 yıl beklemesi gerektiğine işaret ederek "Herkes tarafından kabul görecek bir komisyon ile aday bölgelerin artık o komisyon tarafından gösterilmesini isteyeceğiz. Bununla ilgili bir çalışmayı bu yıl içinde yapmayı planlıyoruz. Ama etkisi oluyor mu? Çok fazla etkisi oluyor. Sürdürebilir bir etkisi oluyor. Geçen yıl 'Troya Yılı' bitti, bıçak gibi kesildi mi? Hayır, bu yıl da yine Türkiye ortalamasının üzerinde yabancı turist sayısında 3 aylık verilere baktığımızda artış var. Demek ki etkisi birkaç yıl sürüyor." ifadelerini kullandı.

Yurt Dışındaki Hazinelerin Getirilmesi İçin Özel Ekip

Bakan Ersoy, "Yurt dışındaki Truva hazinelerinin geri getirilmesiyle ilgili çalışmalar ne aşamada?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Sadece Truva hazineleriyle ilgili değil, aslında tüm yurt dışında tespit edebildiğimiz hazinelerle ilgili bir çalışma var. Birkaç ay içinde bununla ilgili bir çalışma daha başlattık. Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü'nü 'Kaçakçılık Daire Başkanlığı' şekline getireceğiz. Bununla ilgili kararname hazırlandı, gönderdik. Yani orada çalışan ekip sayısını 3-4 katına çıkaracağız. Bütçelerini de 3-4 katına çıkaracağız. Çok fazla eser var ve yoğun bir şekilde çalışma gerektiriyor. Önemli olan yurt dışına çıkmasını engellemek. Çıktıktan sonra getirmek yıllar sürüyor ve çok da maliyetli. Gerçekten kendini adamış bir ekibin de bunlarla ilgilenmesi lazım. Bizim ekibimiz çok başarılı. Bakanlığımızda bu işe adanmış insanlar var."


(24.04.2019)

 • 5.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 1.jpg
 • 493de157-83b4-48e0-9685-942e998ae28b.jpg
 • a23.jpg
 • a22.jpg
 • a21.jpg
 • a19.jpg
 • a17.jpg
 • a14.jpg
 • a16.jpg
 • a15.jpg
 • a13.jpg
 • a10.jpg
 • a7.jpg
 • a11.jpg
 • a12.jpg
 • a9.jpg
 • a6.jpg
 • a5.jpg
 • a4.jpg
 • a2.jpg
 • a1.jpg
 • a20.jpg
 • a18.jpg
 • a3.jpg
 • a8.jpg