BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BURKİNA FASO CUMHURBAŞKANI KABORE ANKARA’YA GELDİ

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Cristian Kabore, Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılanan Kabore ile gerçekleştirilen heyetler arası görüşmelere Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

Konuk Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore’yi, Türkiye ziyareti kapsamında geldiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıladı. İki cumhurbaşkanının tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, milli marşlar çalındı.

Kabore, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı Türkçe selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Merdivenlerde Türkiye ve Burkina Faso bayrakları önünde gazetecilere poz veren Erdoğan ve Kabore, baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı heyetler arası toplantılarda, çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesine dair imkânlar ele alındı. 

Daha sonra Erdoğan ve Kabore huzurunda, ülkeler arasındaki anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi. İki liderin ortak basın toplantısı düzenlemesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore onuruna yemek verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki resmi yemek, basına kapalı gerçekleştirildi.

(11.04.2019)

  • bur1.jpeg
  • bur2.jpeg
  • bur3.jpeg
  • bur4.jpeg
  • bur5.jpeg