BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: "TÜRKİYE, TURİZMDE UMDUĞUNU BULACAK"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Antalya’da turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakan Ersoy, toplantı sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Rusya'da kısmi ekonomik sorunlar olmasına, Rusya'nın genel pazarında büyüme beklenmemesine rağmen Türkiye'ye olan pazarda yüzde 15 civarında erken rezervasyonlarda artış var. Türkiye umduğunu bulacak gibi gözüküyor." dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’da Vali Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte turizmcilerle bir araya geldi.

Bakan Ersoy, toplantı sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Antalya'nın Türkiye'de turizmin başkentlerinden biri olduğunu ülkeye gelen her üç turistten birinin Antalya Havalimanı’ndan giriş yaptığını söyleyen Bakan Ersoy, "O yüzden bizim için hayati önemi olan bir şehir. Burada en önemli sorun sezonun uzatılması ki tatil bölgelerine bakıldığında en uzun sezon Antalya bölgesinde var. Sezonun bütün oteller açısından uzatılabilmesi ve 12 aya yayılabilmesi, daha çok istihdam sağlanması ve istihdamın 12 ay korunması için hem sektör hem yerel yönetimler olarak neler yapmamız gerektiğini değerlendirdik." diye konuştu.

"Antalya Sanat ve Kültür Başkenti Olmalı"

Antalya'nın sanat ve kültür başkenti olması gerektiğine dikkat çeken Bakan Ersoy, bu bağlamda Büyükşehir Belediyesinin önemli projeleri bulunduğunu, Bakanlık olarak bu projelere verilecek destekleri değerlendirdiklerini anlattı. 

Projelerin tamamı gerçekleştirildiğinde Antalya'da turizm sezonunun 12 aya uzayacağını ifade eden Bakan Ersoy, şunları kaydetti: 

"Bu daha fazla istihdam gerektirecek. Özellikle turizm personelinin ev sahibi olması için güzel proje hazırlamışlar. Biz sadece personel değil, nitelikli personel istiyoruz. Ev ve lojman gibi sıkıntılarının olmaması gerekiyor. Bakanlık olarak nasıl destek olabiliriz bunu konuştuk. Sektörde çok büyük bir heyecan var. Yaklaşan sezonda rakamlar, rezervasyon çok iyi gözüyor. Ama biz yalnızca sezon olarak değil, dört, beş yıllık bir eylem planı olarak gördüğümüz için inşallah iyi şeyler Antalya'yı bekliyor." 

"Türkiye Umduğunu Bulacak"

Türkiye'nin katıldığı turizm fuarlarına değinen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Özellikle ITB Berlin'de, Almanya pazarı erken rezervasyonda küçülmüş. Pazarın geneline baktığınız zaman eksi 2 gibi, yüzde 2 gibi bir gerileme vardı. Ama Türkiye diye baktığınız zaman yüzde 58 artıdaydı. Bu çok sevindirici bir şey Türkiye açısından. Bize rakip olan pazarlardan ciddi potansiyeli tekrar geri almaya başlamışız hızlı şekilde. Rusya istikrarlı bir şekilde büyüyordu, geriye gitmemişti. Ama sevindirici olan büyümeye devam ediyor olması. Rusya'da kısmi ekonomik sorunlar olmasına, Rusya'nın genel pazarında büyüme beklenmemesine rağmen Türkiye'ye olan pazarda yüzde 15 civarında erken rezervasyonlarda artış var. Sevindirici bir olay. Türkiye umduğunu bulacak gibi gözüküyor."

Turizme sezon olarak değil yıl olarak baktıklarını vurgulayan Bakan Ersoy, orta vadede beş senelik programlar halinde çalışacaklarını aktardı.

Bakan Ersoy, nitelikli turisti hedeflediklerinin altını çizerek, "Sanatıyla kültürüyle yaşayan şehirler programlayacağız belediyelerimizle birlikte. Bunu turizmle birleştirip 12 aya yayılmış kalıcı bir organizasyon haline getireceğiz. Her ilimizde belediye başkanlarımızla hızlandırarak devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte Alanya Belediyesi’ni de ziyaret ederek, önümüzdeki seçimlerde yeniden aday olan İlçe Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile görüştü. 

Bakan Ersoy, burada yaptığı açıklamada da Antalya’da turizm sezonunun uzatılmasının önemine işaret ederek, "Turizm sezonu Antalya'da erken başlıyor. Turizmin sezonluk yapılan bir sektör olmaması gerekiyor, özellikle Antalya'da. Turizmi 12 aya yaymak sadece Bakanlık olarak yapacağımız çalışmalarla mümkün değil. O yüzden belediyeleri tek tek ziyaret ediyorum. Belediyelerle birlikte yapacağımız çalışmalarla bunu 12 aya yaymamız mümkün." diye konuştu.

Hem sektör temsilcileriyle hem belediyelerle toplantı yaptıklarını ifade eden Bakan Ersoy, projeleri destekleyerek turizmi 12 aya yaymak için atılacak adımları konuştuklarını aktardı.

"Şehirleri Kültür ve Sanat Açısından Geliştirmeliyiz"

"Sonuçta şehirleri hem sanat hem kültür açısından bir yere getiremezsiniz, yaşam tarzını bir seneye çıkaramazsanız turisti 12 ay boyunca buraya getirme şansınız olmuyor. Bu yüzden belediyecilik çok önemli turizm kentlerinde." diyen Bakan Ersoy, turizmin sadece sektör paydaşlarıyla yapılacak bir iş olmadığını ifade etti.

Bakan Ersoy, belediye işçisinden esnaf lokantasındaki garsona, otobüs şoföründen taksiciye, pasaport polisinden sokaktaki trafik polisine kadar herkesin sektörün bir paydaşı olduğunu anlattı.

Bakan Ersoy, "Bunu da başarmamızın, tabana yaymamızın en iyi yolu belediyelerden geçiyor. Bu işi sadece bakanlık olarak yapmayacağız, belediyelerle tabana yayarak yapacağız." diyerek, bu bağlamda ziyaretlere başladıklarını aktardı.

Paydaşlara ellerinden gelen desteği vereceklerini vurgulayan Bakan Ersoy, projeleri dinleyeceklerini, talepleri alacaklarını söyledi.

Bakan Ersoy, Antalya temaslarına Manavgat ilçesinde turizm sektör temsilcileriyle bir araya gelerek devam etti.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Serik ilçesine gelen Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Cumhur İttifakı'nın AK Parti Serik Belediye Başkan Adayı Enver Aputkan ve partililerle Cumhur İttifakı seçim ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Antalya'nın iki önemli sektörünün tarım ve turizm olduğunu belirterek, üzerindeki sorumluluğun, yapılması gerekenlerin farkında olduğunu söyledi.

"Ama önce sizin başarılı olmanız gerekiyor. 31 Mart'ı gerçekten Alanya'dan Kaş'a, Kalkan'a kadar herkesin sorumluğu dahilinde kazanmamız gerekiyor çünkü 'Turizm Türkiye'de stratejik sektör olarak ilan edildi. Her türlü desteği, yetkiyi alıyoruz. Bunun karşılığını vermemiz gerekiyor. Her şeyden önce sizlere vermemiz gerekiyor." diyen Ersoy, vatandaşın desteğinin de karşılıksız kalmaması gerektiğini anlattı.

"Turizm Dünyada Rakipsiz Olacaktır"

Bakanlık olarak amaçlarının turizmi 12 aya yaymak olduğuna dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

"Turizmi tabana yaymak istiyoruz. Turizm, tabana yayıldığı zaman başarılı olur.  Bölgede yaşayan halk da turizmden gelir elde etmeyi başardığında, o zenginlikleri halkla paylaşmaya başladığımızda turizm sektörü bölgede kalıcı olacaktır. Turizm gelişmeye başlayacaktır, dünya genelinde rakipsiz olacaktır. Bununla ilgili politikaları sayın başkanlarımızla geliştiriyoruz."

Projelerin hayata geçirilebilmesi, başarılı olabilmesi için Ankara'dan her türlü desteği vereceklerini ifade eden Ersoy, turizmi birlikte geliştireceklerini söyledi.

Bakan Ersoy, "Ama her şeyden önce sizlerin başarması gerekiyor. Sizlerin 31 Mart'ı farklı bir şekilde kazanmanız gerekiyor ki bize gerekli gücü, desteği vermiş olun. Bu heyecanı fazlasıyla hissediyorum." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel de Serik'e tren hattı getireceklerini belirterek, pazar günü de Varsak'tan Antalya şehir merkezine tramvay hattının açılışını yapacaklarını söyledi.

Ersoy, açılışın ardından seçim ofisinde esnafla buluştu.

(15.03.2019)

 • An1.jpeg
 • An2.jpeg
 • An3.jpeg
 • An4.jpeg
 • Alanya1.jpeg
 • Alanya2.jpeg
 • Alanya3.jpeg
 • Alanya4.jpeg
 • aln2.jpeg
 • aln3.jpeg
 • aln6.jpeg