BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ERSOY: "ANİ ÖREN YERİ 6 AYLIK KAZI PROGRAMINA ALINACAK"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bir dizi incelemede bulundu.

Sarıkamış Kayak Merkezi, Katerina Köşkü, Ani Ören Yeri ve Kars Kalesi ile çevresini gezen Bakan Ersoy, Ani Ören Yeri’nin 6 aylık kazı programına alınacağını açıklayarak “Hem süreyi uzatacağız hem de kazıda çalışacak profesyonel arkeolog ve sanat tarihçisi sayılarını artıracağız.” dedi.

Bakan Ersoy, AK Parti İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada ise Doğu Ekspresi güzergâhında faaliyet gösteren bir ‘Turizm Ekspresi’ için çalışma başlatılabileceğini ifade etti. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dün akşam Doğu Ekspresi ile ulaştığı Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bugünkü programına sabah saatlerinde Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ziyarette bulunarak başladı. Kar motosikletine binen Bakan Ersoy, kayak merkezinin pistlerini gezdi. Bakan Ersoy’a, Kars Valisi Türker Öksüz, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ve Belediye Başkanı Göksal Toksoy eşlik etti. 

Ardından beraberindekilerle birlikte Katerina Köşkü'ne giden Bakan Ersoy, burada İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay’dan köşkle ilgili brifing aldı.

Bakan Ersoy, daha sonra UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "Medeniyetler Beşiği" olarak adlandırılan Ani Ören Yeri'ne geçti.

Resimli Kilise, Büyük Katedral (Fethiye Camii) ve Ebul Manucehr Camii'ni gezen Bakan Ersoy, Ani Ören Yeri'nde devam eden restorasyon çalışmaları hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahriye Bayram'dan bilgi aldı. Bakan Ersoy, turistlerle de sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Ersoy gezi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Ani Harabeleri'nin hem Kars hem de Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

Ani Harabeleri'nin daha iyi kazılabilmesi, projelendirilebilmesi ve buraya bütçe ayrılabilmesi için yeni bir projeleri olduğunu belirten Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

"Bu proje 1 Mart'tan itibaren hayata geçecek. Proje, kazı yerlerinin sürelerinin 12 aya çıkarılabilmesi projesi. Tabii her yerde 12 aya çıkarabilmek mümkün değil. Ani'de süreyi mevsimlere göre 6 aya uzatabilmek için çalışma yapmalarını Kazı Başkanı'ndan istedim. Çalışmayı tamamlayıp getirecekler. Önümüzdeki dönem Ani Ören Yeri'ni 6 aylık kazı programına alacağız. Hem süreyi uzatacağız hem de kazıda çalışacak profesyonel arkeolog ve sanat tarihçisi sayılarını artıracağız. Bakanlık olarak da her ay düzenli olarak destekleyeceğiz."

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bayram ise Ani Ören Yeri'nin Anadolu'nun Türkleşmesinde kilit noktalardan biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bayram, "Sayın Bakanımızın açıkladığı projeyle umarım çok daha çabuk ve daha korumacı bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Bakan Ersoy'a, Ani Ören Yeri ziyaretinde Kars Valisi Öksüz, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğanay, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Murat Kılıç ve ilgililer eşlik etti.

Bakan Ersoy daha sonra kent merkezindeki Kars Kalesi ve eteklerinde incelemelerde bulundu. Yapılan çalışmalar hakkında Kars Valisi Türker Öksüz'den bilgi alan Bakan Ersoy ve beraberindekiler, Ebul Hasan Harakani Türbesi ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığına geçti. Bakan Ersoy, burada yaptığı konuşmada da Doğu Ekspresi’nin kente önemli katkılar sağladığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Doğu Ekspresi sayesinde Kars'ın namı birkaç yıldır duyuluyor. Doğu Ekspresi'nin asli görevi biliyorsunuz ulaşımı sağlamak, turizm ekspresi değil. Şimdi biz Doğu Ekspresi'nin güzergahında farklı bir sistemle 'Turizm Ekspresi' koyabilir miyiz, ona bakacağız. Aslında 'Turizm Ekspresi'nin hizmet vermesi daha doğru olur çünkü turistler yer bulmakta zorluk çekiyor. Ekonomik açıdan da faydalı olacak diye düşünüyorum."

Bakan Ersoy programı kapsamında Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde de incelemelerde bulunduklarını anımsatarak " Avrupa ile yarışabilecek güzel bir kayak merkeziniz var. Oranın kapasitesini doğaya zarar vermeden nasıl artıracağımıza yönelik çalışacağız. Buradaki yapılara göre gerekli kaynağı yavaş yavaş aktarmaya başlayacağız." diye konuştu.

Kars'ı 2023'e daha iyi hazırlayacaklarını vurgulayan Bakan Ersoy, "İnşallah 2023'te turizm sektörü, hayvancılık sektörünün önüne geçer, öncelikli sektörünüz olur. İnsanların iş bulması konusunda bu çok etkili. Gerekli çalışmaları yapacağız." ifadesini kullandı. 

(24.02.2019)

 • a1.jpeg
 • a10.jpeg
 • a2.jpeg
 • a3.jpeg
 • a4.jpeg
 • a5.jpeg
 • a7.jpeg
 • a8.jpeg
 • a9.jpeg
 • k1.jpeg
 • k4.jpeg
 • k6.jpeg
 • k7.jpeg
 • k8.jpeg
 • sa11.jpeg
 • sk2.jpeg
 • sk3.jpeg