BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ERSOY DOĞU EKSPRESİ İLE YOLCULUK YAPTI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Erzurum’daki temaslarının ardından Doğu Ekspresi ile Kars’a gitti. Sarıkamış ilçesinde turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Ersoy, 81 ilin turizme kazandırılmasına yönelik planlamalar kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi’ni ziyaret ettiğini belirterek “Kars, Doğu Ekspresi ile özdeşleşti ve Türkiye'de çok popüler oldu. Yurt dışında da aynı popülariteyi yakalaması için çalışacağız.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş.'nin en uzun rotalarından olan Doğu Ekspresi ile Erzurum'dan Kars'a yolculuk yaptı.

Çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere sabah saatlerinde Erzurum'da bulunan Bakan Ersoy, programlarının ardından Erzurum Gar'ına gitti. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösteri sunduğu uğurlamada Bakan Ersoy, beraberindekilerle birlikte Ankara-Kars seferini yapan Doğu Ekspresi trenine bindi. Yaklaşık üç saat süren yolculuk sonunda Bakan Ersoy, Kars’ın Sarıkamış ilçesine ulaştı.

Bakan Ersoy’u Sarıkamış Garı’nda Kars Valisi Türker Öksüz, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay Murat Kılıç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ve vatandaşlar karşıladı.

Sarıkamış programı çerçevesinde turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Ersoy, hem ziyaretçi sayılarının hem de turizm gelirinin artırılması için çalışma başlattıklarını söyledi ve turizmin Türkiye geneline yayılması gerektiğini vurguladı. Bakan Ersoy, “81 ilin turizme kazandırılması amacıyla mevcut planlara yeniden ilave neler yapabiliriz, buna bakıyoruz. Bu amaçla yaptığımız gezilerin Doğu Anadolu ayağında Kars'tayız." dedi.

Gün içinde ilk durağının Erzurum olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, “Erzurum'dan trenle Sarıkamış'a geldik. Çok güzel bir yolculuktu. Kars, Doğu Ekspresi ile özdeşleşti ve Türkiye'de çok popüler oldu. İnşallah yurt dışında da nasıl popüler yaparız, ona çalışacağız.” diye konuştu. 

Bakan Ersoy, Erzincan, Ağrı, Kars, Erzurum ve Ardahan'ı kapsayan bir kış koridoru oluşturulduğunu dile getirerek, “Bunu biraz daha geliştirip 12 ay boyunca nasıl turizm gerçekleştirebiliriz, sizin turizmden aldığınız payları nasıl artırabiliriz, kısa, orta ve uzun vadede nelere yapabiliriz, bununla ilgili görüş alışverişinde bulunabilmek amacıyla buradayız.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya turizm sektörü temsilcilerinin yanı sıra Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Belediye Başkanı Göksal Toksoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ve AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın da katıldı.

(23.02.2019
)

  • 1b.jpeg
  • 2b.jpeg
  • 3b.jpeg
  • 4b.jpeg
  • 5b.jpeg
  • 6b.jpeg