BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


SGK İLE KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE AMACIYLA PROTOKOL İMZALANDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Amacıyla Bilgi Belge ve Veri Paylaşım Protokolü imzalandı.

Turizm sektörü çalışanlarının sosyal güvencelerinin takibi konusunda önemli bir adım niteliği taşıyan protokol ile sektördeki haksız rekabetin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm çalışanların sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması ve kayıt dışı istihdamla mücadelenin güç kazanması için iş birliği yaptı. İki kurum, sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel hak olduğu gerçeğinden hareketle, “Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Amacıyla Bilgi Belge ve Veri Paylaşım Protokolü” imzaladı.

Protokol, Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan bilgi ve belgeler ile bütün sektör çalışanlarının çapraz sigortalılık kontrollerinin yapılmasını mümkün kılıyor. Elektronik ortamda hazırlanacak bilgi ve belgeler, adli ve idari makamlar nezdinde resmi belge olarak geçerli olmakla birlikte, elektronik ortamda verilen bilgilerde farklılık olması halinde Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtları esas alınacak.

Protokol, verilerin üçüncü şahısların kullanımına sunulması ve yayımlanmasına karşı koruma tedbiri de içeriyor. Bu kapsamda paylaşılan verilerin güvenliğinin sağlanması konusunda her türlü sorumluluk, süreyle sınırlandırılmaksızın SGK’ya ait olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanan elektronik veriler, sadece sisteme kayıtlı kullanıcıların ulaşabileceği ve bu kullanıcıların log kayıtlarının tutulacağı elektronik ortamda depolanacak. Posta yolu ile alınan veya elektronik ortamda olmayan veriler ise gizli evrak niteliğinde muhafaza edilecek. 

(13.02.2019)