BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ERSOY: "YENİ AKM, GEÇMİŞİN GELECEĞE GÖNDERDİĞİ GURURLU BİR SELAMDIR"


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenlenen Atatürk Kültür Merkezi Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Bakan Ersoy, "Bugün burada temelini atmakta olduğumuz eser, dünyada parmakla gösterilen sayılı yapılar arasına girecek, Türkiye'nin dünyada kültür ve sanat simgesi olarak yerini alacaktır. Yeni Atatürk Kültür Merkezi, geçmişin geleceğe gönderdiği gururlu bir selamdır." dedi.


Atatürk Kültür Merkezi Temel Atma Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile İstanbul Taksim Meydanı'nda gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak gerçekten önemli bir adımı hep birlikte atıyoruz." dedi.

Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nin 95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 5 ayrı bloktan oluşacağını belirterek, "İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'ni 2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlayarak sanatçılarımızın ve sanatseverlerin hizmetine sunacağız." diye konuştu. 

Atatürk Kültür Merkezi Projesi'nin toplam yatırım bedelinin 860 milyon lira olduğunu vurgulayan Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

"Eski yapının yıkılıp daha güzel daha modern daha ferah bir bina inşasına karşı çıkanlar kültür sanat hassasiyetiyle değil ideolojik bağnazlıkla hareket ediyordu. Ecdadın deyimiyle bu çevreler üzüm yemenin değil, bağcıyı dövmenin peşindeydi. Güya Atatürk Kültür Merkezi hassasiyetiyle hareket edenler, Gezi'de Atatürk Kültür Merkezini demokrasimize saldırmanın, esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın, sokaklarımızı yakıp yıkmanın aracı haline getirdiler." 

"İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Bir Zafer Anıtı Olacaktır" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin milletin değerleriyle, inancıyla, insanımızın tarihi ve kültürüyle kavgalı, jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacağını söyledi.

Erdoğan, "Temelini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değildir. Bu eser aynı zamanda son 5 yıldır milli iradeye kast eden, vatan, millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da tarihi bir ana tanık olunduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve emeği geçenlere teşekkürlerini sundu. Bakan Ersoy, "Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda kültür ve sanatın gelişimine, farklılaşmasına, gelenekselle modernin bir arada olmasına hizmet eden yapılar vardır. Yeni sanatçıların yetişmesinde bir okul vazifesi gören, sanatın ve sanatçının ruhunu besleyen bu kültür abideleri, insanları barındırdığı zenginlik ve ruhla sanata davet eder. Hatta daha iddialı ifade etmek gerekirse insanı bir parçası olarak sanata dahil eder. Bugün burada temelini atmakta olduğumuz eser, dünyada parmakla gösterilen sayılı yapılar arasına girecek, Türkiye'nin dünyada kültür ve sanat simgesi olarak yerini alacaktır. Yeni Atatürk Kültür Merkezi, geçmişin geleceğe gönderdiği gururlu bir selamdır." dedi.

"Sanat ve Kültürle Yaşanacak Dopdolu Anlar Biz İstanbulluları Bekliyor" 

AKM'nin sadece bir sahne ve salon olmadığını, sanat, sanatçı ve sanatseverler için bir yaşam alanı olacağını vurgulayan Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

"Halkımızın buraya geldiğinde hangi gösteri ve etkinliğe gideceği, zamanını kompleksin sunduğu hangi imkanlarla değerlendireceği noktasında keyifli bir kararsızlık yaşayacağına inanıyorum. Restoranından müzesine, tiyatro salonundan sanat galerisine, sergi salonundan kitaplık ve tasarım mağazasına muhteşem bir yapının içerisinde sanat ve kültürle yaşanacak dopdolu anlar biz İstanbulluları bekliyor. Sanatı en ideal koşul ve ortamlarda insanlarla buluşturursanız, her alana etki eden muhteşem bir güce dönüştüğünü görürsünüz. Sosyal hayattan kültür hayatına, ekonomiden turizme, ülke tanıtımından uluslararası algıya, sanatın nüfuz edemeyeceği, pozitif etki sağlayamayacağı bir alan yoktur."

Bakan Ersoy, kültür ve sanat adına atılan her adımın arkasında bu inançtan doğan sarsılmaz bir irade olduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin kültür ve sanat hayatında kalıcı olacak, sanatın bugününe ve geleceğine yön verecek, sanatçının ve sanatseverin beklentilerini en üst noktada karşılayacak projeleri geliştirmeye ve hayata geçirmeye hep birlikte devam edeceğiz. Bunu yaparken de her zaman olduğu gibi tüm paydaşlarımızla istişare ve iş birliği içinde olacağız." diye konuştu.

(10.02.2019)

 • 7.jpg
 • 10.jpg
 • 9.jpg
 • 12.jpg
 • 8.jpg
 • 11.jpg
 • 3.jpg
 • 6.jpg
 • 4.jpg
 • 2.jpg
 • 5.jpg
 • 1.jpg