BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ERSOY: “ERZİNCAN’I TURİZM KENTİ YAPMAK İÇİN ATAĞA GEÇECEĞİZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Erzincan Turizm ve Doğa Sporları Çalıştayı’na katılmak ve kentin ilçelerine ziyarette bulunmak üzere Erzincan’a gitti.

Bakan Ersoy, ilçelerde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmalarda, Erzincan’ın turizm potansiyelinin geliştirileceğini anlatarak “Burayı bir turizm kenti yapmak için atağa geçeceğiz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dün gece gittiği Erzincan’da AK Parti Milletvekili Süleyman Karaman ve Erzincan Valisi Ali Arslantaş tarafından karşılandı.

Sabah saatlerinde programına Ergan Dağı Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulunarak başlayan Bakan Ersoy, burada Vali Arslantaş’tan brifing aldı. Bakan Ersoy daha sonra Terzi Baba Hazretleri’nin türbesini ziyaret etti.

Erzincan Turizm ve Doğa Sporları Çalıştayı’na katılan Bakan Ersoy, toplantının açılış konuşmasında, Erzincan’ın doğal güzelliklerine dikkati çekerek “Doğası, tarihi, kanyonu, doğa sporları ve sağlık turizmine imkan veren zengin potansiyeliyle Erzincan, turizmi tüm yıla yayılabilecek önemli merkezlerimizdendir.” dedi. Bakan Ersoy, doğa turizminin sağlık turizmi ile harmanlanarak Erzincan’ın turizm payının arttırılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Yaklaşan seçimlerin ardından Erzincan’ın turizm hedeflerinin yeniden planlanacağını anlatan Bakan Ersoy, belli alanların koruma altına alınacağını ve gelişim politikaları oluşturulacağını söyledi.

“Yabancı Yapımcıların İlgisi Artmaya Başladı”

Bakan Ersoy, yeni sinema yasası kapsamında yer alan “Filming in Turkey” web portalına da değindi. “Bu yasa ile yapımcıların maliyetlerinin belli kısmını devlet olarak destekleyeceğiz. Şimdiden yabancı yapımcıların da ilgisi artmaya başladı.” diyen ve film turizminin önemini vurgulayan Bakan Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Web portalı, Türkiye’nin hangi bölgelerinde film çekilebileceğine, bu yasadan nasıl yararlanılabileceğine ve hangi koşullarda iş birliği yapılabileceğine yönelik sorulara yanıt veren öncü sitelerden biri olacak. Biz burada Erzincan’a geniş yer vermeyi planlıyoruz. Erzincan’da çekilecek bir filmin tüm dünyada gösterilmesi, hem bölgenizin hem de Türkiye’nin tanıtımı için çok önemli.”

“Turizm Geliştirme Fonu’nun Öncelikli Bölgelerinden Biri Erzincan Olacak”

Erzincan’ın komşu illerle desteklenmesi gerektiğini Bakan Ersoy, seçimlerden sonra yasalaşması öngörülen Turizm Geliştirme Fonu hakkında da önemli açıklamalarda bulundu:

“Turizm Geliştirme Fonu, başta tanıtım olmak üzere, Türkiye’de yeni turizm alanları ve alternatifleri geliştirmek üzerine kurulmuş profesyonel bir yapı. Bugüne kadar Bakanlık tarafından yapılmış olan bu aktiviteler, Bakanlık önderliğinde, turizmin tüm paydaş meslek kuruluşlarının ve STK’larının da içinde, yönetiminde yer alacağı bir fon ile daha hızlı, daha organize ve daha sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilecek. Yeni fonun öncelikli turizm bölgelerinden biri de Erzincan olacak.”

“Yeni Turizm Alanları Yaratmamız Gerekiyor”

Toplantının ardından şehir merkezine giden Bakan Ersoy, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldikten sonra ilçe ziyaretlerinde bulundu. Kent merkezinden Kemaliye’ye 5 saat süren ve bir ara makinist koltuğuna da oturduğu tren yolculuğunda Bakan Ersoy’a, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu ile yüzlerce davetli eşlik etti. Ellerinde Türk bayrakları olan atlı safari ekibi, off-road arabalar, bisikletliler ve Karasu Nehri’nde rafting yapan sporcuların gösterileriyle renklenen yolculuğun ilk durağı Kemah ilçesi oldu.

Kemah Gar Meydanı’nda vatandaşlara hitap eden Bakan Ersoy, “Biliyorsunuz yeni hükümet sistemi ile Türkiye’de hedefleri büyüttük. Turist hedefimizi 70 milyona taşıdık. Bu yüzden yeni turizm alanları yaratmamız gerekiyor. Erzincan en şanslı illerden biri çünkü çok zengin bir turizm potansiyeliniz var.” ifadelerini kullandı.

Erzincan’ın yalnızca Türkiye değil dünya turizmine açılmasının mümkün olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

“Doğal bir plato olan Erzincan’ı ve özellikle kanyonu, film sektörü açısından aktif hale getirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili bir teşvik politikası hazırlayarak web portalında tüm dünyaya tanıtımını yapacağız. Bu proje ile dünyaca ünlü film yapımcılarının, burada çekim yapmaları karşılığında yaptıkları harcamaların yüzde 30’una kadar olan kısmını sübvanse edeceğiz. Erzincan, Kemah ve Kemaliye, kanyonuyla, doğasıyla, doğa sporlarıyla ve gastronomisiyle bizim için çok potansiyel vaat eden turizm alanlarından biri. Seçimlerden hemen sonra burayı bir turizm kenti yapmak için atağa geçeceğiz.”

“Turizm Artık Türkiye’nin Stratejik Sektörü”

Bakan Ersoy, Kemah’ın ardından İliç’e geçti. Burada da kendisini sloganlarla karşılayan kalabalığa bir konuşma yapan ve turizmin Türkiye’de stratejik bir sektör olarak kabul edildiğini anlatan Bakan Ersoy, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin turizm potansiyelini ve gelirlerini arttırma talimatını verdi. Biz de yeni turizm alanları yaratmaya başladık. Turizm projelerini tüm Türkiye’ye yayabilmek için çalışmaları başlattık. Açıkçası tam istediğimiz gibi bir projeyi milletvekillerimiz bize getirdiler. Bunu destekleyecek kaynaklarımız var, çok güzel bir proje ile yıl sonuna kadar sizi buluşturacağız. Şimdi inceleme gezisindeyiz.” dedi.

Erzincan’ın zengin turizm potansiyelinden son durağı Kemaliye’de de bahseden Bakan Ersoy, “Burada her mevsime uygun turizm olanakları var, gastronomi de başlamış. Hepsini değerlendireceğiz ve Erzincan için geliştirilen projeleri çok kısa sürede hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı. Bakan Ersoy, ilçe gezisi kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’ni de ziyaret etti.

(09.02.2019)


 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 17.jpg
 • 18.jpg