BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


BAKAN ERSOY: "AİLE YAPISINI KORUMAYA YÖNELİK PROGRAMLAR VE DİZİLER DESTEKLENMELİ"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na ziyarette bulundu. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile yapılan görüşmede, ana akım medyanın aile yapısı ve çocuklar üzerindeki etkilerinin yanı sıra, toplum yararını gözeten yayınlara yönelik çalışmalar ele alındı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve iki bakanlık ile RTÜK’ten bürokratlar, medya alanında yapılacak iş birliklerini ve ortak projeleri değerlendirmek üzere bir araya geldi.

Bakan Ersoy, gelişen iletişim teknolojilerinin kültür algısını küreselleştirdiğine dikkat çekerek, özellikle dijital medyanın gençler ve çocuklar üzerinde etkisini arttırdığını vurguladı. Buna rağmen ana akım medyanın halen toplumsal değerlere yön verme gücünü elinde bulundurduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Aile yapısını korumaya yönelik programlar ve diziler desteklenmeli. Bu noktada farklı yöntemlerin uygulamaya konması için de çalışmalar başlatılmalı.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, aile dostu programların yaygınlaştırılması için RTÜK ile ortak projeler üretilmesi ve Bakan Ersoy’un da ifade ettiği gibi aile dostu dizilerin yaygınlaşması için düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.

RTÜK Başkanı Şahin de, toplumun yapı taşı olan ailenin ve çocukların korunması için medyanın etkin rolünün bilinciyle, yeni çalışmaların hayata geçirileceğini dile getirdi.

Kamu spotlarının niteliğinin arttırılarak izlenme oranlarının yükseltilmesi ve topluma olumlu etkide bulunmasına dair çalışmalar ile kadına yönelik şiddetin ve çocuk istismarlarının azaltılmasına yönelik atılabilecek adımlar da, toplantının ana gündem maddeleri arasında yer aldı.

Toplantıda ayrıca, daha fazla reyting elde etmek amacıyla dizi ve programlarda yer verilen ve zararlı etkiler oluşturan unsurların, yayıncılar, yapımcılar ve senaristler tarafından da incelenerek önüne geçilmesi gerekliliği hakkında fikir birliğine varıldı. 

(07.02.2019)

  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg