BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


'SİNEMA OLMAYAN BÖLGE KALMAYACAK'

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: “Önemli olan Türk sinemasının gelişmesi, sadece Türkiye'de değil dünyada gelişmesi.”

Hedef: Yerli film izleyici sayısını 100 milyona çıkarmak.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ailesiyle birlikte yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı "Organize İşler Sazan Sarmalı" filmini izledi. Bakan Ersoy’a sanatçı Erdoğan da eşlik etti.

Film öncesi soruları yanıtlayan Bakan Ersoy, birinci filmini 3 kez izlediği serinin ikincisini kaçırmak istemediklerini ve ailece filmi izlemeye geldiklerini söyledi.

Yeni sinema yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Bakan Ersoy ilk kez bir film izledi. Bakan Ersoy, yeni yasada bazı maddelerin 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğini vurguladı. 1 Temmuz’da uygulamaya başlanacak maddelerden biri de reklam ve fragman süreleri. Buna göre sinema filmleri öncesinde gösterilen reklam ve fragman sürelerini düzenleyen Kanunun sekizinci maddesinin ikinci fıkrası Temmuz ayı itibariyle yürürlükte olacak. 1 Temmuz’dan itibaren fragmanlar en az üç en fazla beş dakika, reklam süreleri 10 dakika olacak. Yasanın yürürlüğe girdiği bu ay ile Temmuz ayı arasında reklam ve fragman sürelerinde eski uygulama devam edecek.

Bakan Ersoy şöyle konuştu:

"Asli unsurları yürürlüğe girdi. Sinema yasası aslında biliyorsunuz sinema destekleme yasası, sadece bir sinema yasası değil. Desteklemeyle ilgili kısımlarında bizim bazı yönetmelik değişikliklerine gitmemiz lazım. İlgili yönetmelikleri yazmamız gerekiyor, onu da hızlı bir şekilde, çok kısa bir sürede yazıp hayata geçireceğiz. Tam anlamıyla hayata geçmiş olacak. Biliyorsunuz Türkiye'de yerli film seyretme oranı çok yüksek, yüzde 63 gibi dünya standartlarının açık ara en üstündeyiz. 2002 yılında 2 milyon olan yerli film seyirci sayısı, 2018'e gelindiğinde, yasal değişiklikler yapıldı daha önce 2004 yılında, 44 milyona kadar bizim zamanımızda çıktı. Şimdi bu yasayla birlikte bizim hedefimiz bu sayıyı 100 milyona çıkarmak." 

Önemli Olan Türk Sinemasının Gelişmesi

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, sinemanın yurt dışında reklam vermekten çok daha etkili bir sistem olduğuna işaret ederek, "Önemli olan Türk sinemasının gelişmesi, sadece Türkiye'de değil dünyada gelişmesi. Orada çok vizyoner bir yaklaşım var. Başarılar da var dizi filmler olarak. 350 milyon dolarlık bir film sektörü oluşmuş durumda. Biz bunu nasıl büyütürüz ve geliştiririz? Çünkü biz bunu sadece kültürel bir faaliyet olarak görmüyoruz, ki çok önemli bir kültürel faaliyet ama, Türkiye'nin turizmde tanıtımı açısından çok çok önemli görüyoruz. O açıdan da geliştirmek ve desteklemek istiyoruz." diye konuştu.

Türk seyircisini sinemayla daha fazla buluşturmak istediklerini aktaran Bakan Ersoy, "Sayın Cumhurbaşkanımız son bir talimat daha verdi, 'Sinema olmayan bölge kalmasın.' dedi. Bu talimatı da yerine getireceğiz. Önemli olan sinema salon sayısını arttırmak." ifadelerini kullandı.

Telif hakları yasasını gündemlerine alacaklarının altını çizen Ersoy, şöyle devam etti:

"O biraz daha kapsamlı bir yasa ve çok geniş kitleleri içeriyor. Sadece müzik demeyin ona, sinema vesaire gibi oyuncuların da telif hakları var. Çıktı mı hepsi beraber çıkacak. Ona da aynı çabaları göstereceğiz. Taraflarla çok yoğun seri toplantı da yaptık, onları hızlandıracağız." 

Bakan Ersoy, gösterimin ardından da Yılmaz Erdoğan'ı tebrik etti. Filmin çekim kalitesinin çok iyi olduğunun altını çizen Ersoy, Erdoğan'ın etkileyici bir filme imza attığını dile getirdi.

Yılmaz Erdoğan Soruları Yanıtladı
 

Yılmaz Erdoğan da bazı sorunlara dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İnşallah bu gelen seyirci doğru bilgilendirilecek bize, kaç kişi geldiyse o söylenecek. Zira bütün tartışma aslında buradan çıktı ve hala eski alışkanlıklar devam ediyor. Biz de tespit ettiriyoruz. Yasanın uygulamaya girdiğinden haberi olmayan salonlar da var. Hala 30-40 dakika reklamlar Temmuz'a kadar devam ediyor."

(03.02.2019)