BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY: "TİKA TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASININ AYNASIDIR"

TİKA ANKARA BULUŞMASI 
Etiketler: TİKA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı’nın Ankara Buluşması programında, TİKA’nın 59 ülkedeki koordinatörleri ve yerel saha asistanları ile bir araya geldi.

Bakan Ersoy konuşmasında, TİKA’nın Türkiye’nin dış politikasının aynası konumunda olduğunu vurgulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın her platformda dile getirdiği ‘Dünya beşten büyüktür’ gerçeğine göre, politika ve proje üretmekten vazgeçmeyeceğiz. Tüm olanaklarımızla bunun arkasında duracak ve güçlü desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Ankara Buluşması programına katıldı. Bakan Ersoy konuşmasına, TİKA’nın Türk milletinin inandığı değerleri, arkasında durduğu düşünce ve fikirleri temsil eden, uluslararası etkiye sahip güçlü bir kurum olduğunun altını çizerek başladı. 

TİKA’nın bugün bütün dünyada ‘Türk Tipi Kalkınma Modeli’ni ortaya koyan, 59 ülkede 61 ofis ve 150 ülkede 25 bin proje ile örnek gösterilen bir kurum olduğunu belirten Bakan Ersoy, verilen güçlü desteğin sürdürüleceğini söyledi. Bakan Ersoy, “Sayın Cumhurbaşkanımızın her platformda dile getirdiği ‘Dünya beşten büyüktür’ gerçeğine göre, politika ve proje üretmekten vazgeçmeyeceğiz. Tüm olanaklarımızla bunun arkasında duracağız.” dedi.

Globalleşen dünyada her ülkenin bunun bir parçası olması gerekliliğinin yanında, kendi özgün varlığını da güçlü bir şekilde devam ettirmesinin önemli olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “TİKA bugüne kadar sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmiştir. Ancak sorumluluğu gitgide büyümekte ve ağırlaşmaktadır.  Bunun bilincindeyiz ve TİKA’nın her faaliyetini, fikri aşamadan uygulamaya kadar, bu bilinçle planlıyoruz. Kalkınma yardımlarında, Türkiye’nin dünyada ilk sıralarda yer alması da, doğru işler yaptığımızın göstergesidir. İnsani yardımdaysa ülke olarak dünyanın bir numarasıyız ve bu gurur aziz milletimizindir.” ifadelerini kullandı. 

TİKA’nın faaliyet gösterdiği her coğrafyada Türkiye’nin kültür elçisi olarak, tanıtımımıza muazzam katkı sağladığını da vurgulayan Bakan Ersoy, TİKA’nın Türkiye’nin dış politikasının aynası olduğunu şu sözlerle anlattı: “Dış politikada takınılan tutum ve tavırlar bir devletin karakteridir. Türkiye için bu noktada temel alınan düstur insan haklarıdır, herkes için adalet ve eşitliktir. TİKA, Türkiye’nin insan merkezli dış politikasını, milletimizin derin kültür ve tarihinden gelen değerleriyle birlikte, kendisine ilke edinmiştir. Kalkınma yardımı olarak hayata geçirdiğimiz projeler ile birçok ülkede geleceklerini güven altına alacak ekonomik altyapıyı inşa ediyoruz. Ülkelerin kendi kaynaklarını kendi halklarının refahı için, nasıl kullanabileceğinin ve adil bir işbirliğinin nasıl geliştirileceğinin örneğini gösteriyoruz. Söylemlerimiz ile yaptıklarımız hiç bir zaman farklı olmamıştır. Böyle devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”

Bakan Ersoy konuşmasını “Çok büyük bir görev aşkıyla yürüttüğünüz faaliyetler sayesinde Türkiye ve kendi adınıza elde ettiğiniz sevabın ölçüsü yok. İnsanlara en zor anında uzattığınız el, en değerli eldir. Paha biçilmez sevaplar işliyorsunuz. Allah hepinize güç versin.” diyerek tamamladı. 

TİKA Başkanı Serdar Çam da,  Türkiye'de uluslararası marka geliştirmiş bir girişimci olan Bakan Ersoy'un tecrübelerinden faydalanarak, ekonomiye de katkıda bulunacak projelerin üretilmesi konusuna odaklanacaklarını belirtti ve “Cumhurbaşkanlığı sisteminde Turizm Bakanlığımızın, özellikle turizm başta olmak üzere her konudaki desteği ile TİKA'nın faaliyetleri daha da zenginleşecektir.” dedi.

(30.01.2019)

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg