BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN ERSOY MALTALI MEVKİDAŞI İLE BİR ARAYA GELDİ


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’da “Türkiye-Malta İş Konseyi” toplantısına katıldı. 

Bakan Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca’nın da katıldığı toplantı öncesinde Maltalı mevkidaşı Konrad Mizzi ile bir araya geldi. 


"Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı", Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Malta İş Konseyi ev sahipliğinde düzenlendi. 

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Maltalı mevkidaşı Konrad Mizzi katıldı. 

Bakan Ersoy, programdan önce Bakan Mizzi ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki turizm potansiyeli ile kültür alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesi için atılacak adımlar ele alındı.

Turizm, eğitim, inşaat, lojistik ve yapı malzemeleri gibi sektörlerden Malta firmalarının katıldığı ve ülkelerin önde gelen iş çevreleri ile yatırımcılarının bir araya geldiği toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, turizmin Türkiye ve Malta ekonomilerinde önemli yer tuttuğuna işaret etti. 

Oktay, “40 milyondan fazla turisti ağırlayan -artık 50 milyon bandındayız- Türkiye, turizmi sadece ekonomik bir sektör olarak değerlendirmemektedir. Bizim için aynı zamanda insani bağların güçlendirilmesini sağlayan bir alandır. Her iki ülke vatandaşlarının birbirlerini, kültürleri yakından tanıyor olmaları bu iş birliğinin sürdürülebilirliği açısından önemli. Turizm, Akdeniz Havzası özelinde İstanbul'un kilit konumunu da kullanarak iş birliği yapabileceğimiz, kazan-kazan temelli birlikte ilişki geliştirebileceğimiz bir sektördür.” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve Malta’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Malta Cumhurbaşkanı Preca da turizm sektöründeki iş birliğine ilişkin “Özellikle eğitim turizmi konusu Malta'da çok fazla önem verdiğimiz bir alan. Daha fazla Türk öğrencinin İngilizce öğrenmek için Malta'ya gelmesini isteriz. Birçok eğitim kurumumuz var." dedi.

Toplantının sonunda aile fotoğrafı çekildi. 

(23.01.2019)

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg