BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TURİZMDE YENİ ATILIM DÖNEMİ BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni dönemde çok büyük atılımlar gerçekleştireceğine inanıyorum.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy: “Bu güzel ülkeyi her alanda bir marka haline getirmek için hükûmetimizin ilk 100 günlük icraat programı ve 2023 hedefleri doğrultusunda var gücümüzle çalışacağız.” 


Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin ilk 100 gününde gerçekleştirilecek icraatları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde turizmde çok büyük atılımların gerçekleştirileceğini söyledi.     

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hukûmetin 100 günlük icraat planını Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açıkladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine sektörün içinden, tecrübeli bir ismin geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, gelecek dönemde açıklayacakları yeni sürprizlerinin de olduğunu kaydetti. 

Turizm alanında elde edilen başarılı sonuçların son dönemde yaşanılan talihsiz hadiselerle bir parça gölgelendiğini ancak bu sürecin sektörün de gayretleriyle aşıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sektörde geçtiğimiz yıldan itibaren başlayan toparlanma bu yıl adeta bir patlamaya dönüştü.” dedi.

Hükûmetin 100 günlük icraat programı kapsamında turizmde yeni pazarlara açılacaklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin nüfus ve ekonomi olarak dünyanın en büyük gücü haline gelen Çin’in turizm pazarındaki payını artırmak için eylem planı hazırladıklarını ve turizm yatırımlarını geliştirmeye yönelik projelerle daha büyük sıçramaların alt yapısını kurduklarını söyledi.  

İstanbul'un Kültürel Mirası İhya Edilecek 

İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin ihalesini sonuçlandırarak, bu önemli projeyi bir an önce tamamlamak için gereken adımları attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kışlası’nı kütüphaneye dönüştürmek üzere, birinci etabındaki fiziki gerçekleşmeyi yüzde 45’e çıkartıklarını kaydetti. 

Kuleli Askeri Lisesi’nin müzeye dönüştürülmesi için gereken rölöve projelerinin de tamamlanacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un müze fakiri olduğuna vurgu yaparak, bu adımları bunun için attıklarına işaret etti. 

Yeni Sürprizlerimiz Olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki dönemlerde yeni süprizler açıklayacaklarını da sözlerine ekledi. 

Gelecek dönemde bu yeni süprizleri paylaşırken bir taraftan da sürdürdükleri projeleri bitirmiş olacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonuçlandırılacak çalışmalarla ilgili olarak şöyle devam etti: 

“Bu dönemde 30 kütüphaneyi millet kıraathanesine dönüştürme işini bitiriyoruz. Yurt içi ve yurt dışında devam eden 9 restorasyon çalışmamızı nihayete erdiriyoruz. İstanbul’da kültürel mirasımızı korumaya yönelik 14 projeyi daha tamamlıyoruz. Şanlıurfa’daki Göbeklitepe Örenyeri’ni ziyarete açıyoruz. Muhteşem bir yer olan Göbeklitepe’nin resmi açılışını bizzat yapacağım gidip görmenizi tavsiye ediyorum. İzmir-Bornova, Sinop ve Tekirdağ’daki üç yeni kültür merkezinin inşasını bitiriyoruz. Bosna Hersek’teki Sokullu Mehmet Paşa (Drina) Köprüsü’nün restorasyonunu bitiriyoruz. Kırgızistan Dostluk Hastanesi’nin inşaatını tamamlıyoruz.”      

Türkiye Markası İçin Çalışacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise toplantının ardından sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, bu güzel ülkeyi her alanda bir marka haline getirmek için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. 

Bakan Ersoy, sosyal medyadan şunları paylaştı: 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu güzel ülkeyi her alanda bir marka haline getirmek için hükümetimizin ilk 100 Günlük İcraat Programı ve 2023 hedefleri doğrultusunda var gücümüzle çalışacağız. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

(03.08.2018)

 • 4.jpg
 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 11.jpg
 • 10.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg