BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“TURİZMDE YENİ BİR HİKAYE YAZACAĞIZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Bütün sektörü kapsayan, dünyayla rekabet eden, dünyayla rekabette bizi ön plana çıkaracak yeni bir tanıtım politikası üzerinde çalışıyoruz.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy: “Teşvik dediğiniz şey taşıma suyla değirmen döndürmek. Biz o kadar yavaş bir çarkın içinde kalmamalıyız, çok hızlı hareket etmeliyiz. Türkiye, turizmdeki ilk aşamalarını tamamladı, bundan sonra yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikayeyi teşviklerle değil kendi becerilerimizle yazacağız.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy: “Turizmin şu anda gayrisafi milli hasıladaki payı yüzde 4, bizim hedefimiz bu oranı yüzde 8’e getirmek olmalı. Rakamı ikiye katlamamız gerekiyor. Bu ulaşılması çok güç bir hedef değil.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy: “İlk altı aylık verileri bir önceki yılla kıyasladığımızda Türkiye genelinde turist sayısında yüzde 30'luk artış var. 16 milyon yabancı ülkemizi ziyaret etmiş.”


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’da sektörün ve turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakanlığın yeni dönemdeki turizm politikaları hakkında bilgi veren Bakan Ersoy, özellikle tanıtım alnında çok köklü değişiklikler yapılacağını belirtti.

Sektöre, çağa uygun yeni bir tanıtım politikası anlayışını kazandırılacağını aktaran Bakan Ersoy, “Bütün sektörü kapsayan, dünyayla rekabet eden, dünyayla rekabette bizi ön plana çıkaracak yeni bir tanıtım politikası üzerinde çalışıyoruz. Sizlerin de görüşlerini alıp tamamlayıp hızlı bir şekilde 2019 tanıtımında devreye alacağız.” dedi.

Sektörün teşvik beklentilerine değinen Bakan Mehmet Ersoy, sağladığı döviz gelirleri ve istihdam düşünüldüğünde turizmin teşviklere dayalı bir sektör olarak anılmaması gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Bence turizmciler için en büyük teşvik turizmin önündeki engellerin kaldırılması. Zaten sizi frenleyen, tutan engelleri biz devlet ve bakanlık olarak hızlı bir şekilde, sizlerle birlikte ortadan kaldırırsak işi bilen turizmcinin teşvik ihtiyacı yok, o alır yürür gider.”

Teşvik dediğiniz şeyin taşıma suyla değirmen döndürmek olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “Biz o kadar yavaş bir çarkın içinde kalmamalıyız, çok hızlı hareket etmeliyiz. Önce Avrupa’da sonra dünyada yakalamamız gereken rakiplerimiz var. Artık çıtayı çok yukarı koymamız lazım. Çünkü Türkiye, turizmdeki ilk aşamalarını tamamladı, bundan sonra yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikayeyi teşviklerle değil kendi becerilerimizle yazacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy, turizmde istenilen aşamaya gelmek için belediye başkanlarından sokaktaki temizlik personeline, restoran işletmecilerinden taksicilere kadar turizmle uzaktan yakından alakası olan herkesin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Turizmdeki başarının ülkeye gelen turist sayısıyla ölçülemeyeceğini nitelikli turist ve nitelikli turizme konsantre olmak gerektiğini aktaran Bakan Ersoy, “Turizmin şu anda gayrisafi milli hasıladaki payı yüzde 4, bizim hedefimiz bu oranı yüzde 8’e getirmek olmalı. Rakamı ikiye katlamamız gerekiyor. Bu ulaşılması çok güç bir hedef değil.” dedi.

İlk altı aylık turizm rakamlarını da açıklayan Bakan Mehmet Nur Ersoy,  “İlk altı aylık verileri bir önceki yılla kıyasladığımızda Türkiye genelinde turist sayısında yüzde 30'luk artış var. 16 milyon yabancı ülkemizi ziyaret etmiş. Gururla açıklıyoruz ki bunda en büyük pay Antalya'nın.” ifadelerini kullandı. 

Antalya’ya gelen turist sayısının temmuz rakamlarıyla 7 milyonu aşacağını aktaran Bakan Ersoy, “Bu sene 14 milyonluk bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşacağız. Bu sayılar olmalı ama bunun yanında biz sezon sonundan itibaren artık ‘gelirimizi, turist sayısından daha fazla artırdık’ı konuşmamız gerekiyor. Verinin ilk başarının ölçüsü olarak bunu tayin etmemiz gerekiyor." diye konuştu.
(27.07.2018)

  • A (1).jpeg
  • A (2).jpeg
  • A (4).jpeg
  • A (5).jpeg
  • A (6).jpeg