BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY GÜMÜLCİNE’DE

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gümülcine’de, vefatının 23. yılında Batı Trakya Türklerinin sembol ismi Dr. Sadık Ahmet’i anma törenlerine katıldı.

İlk resmi yurt dışı ziyaretini Türk azınlık nüfusun yoğunlukta olduğu şehre yapan Bakan Ersoy, programı kapsamında öncelikle Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ile görüştü. 

Daha sonra, Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni ziyaret eden Bakan Ersoy, burada sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve bölgede yaşayan Türklerle bir araya geldi, Batı Trakya’da yaşayan Türk azınlığın sorunlarını dinledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, buradaki programının ardından da yaşamının sonuna kadar Batı Trakya Türklerinin demokratik hakları ve özgürlükleri için mücadele veren Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet’in kabri başında düzenlenen anma programına katıldı. 

Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türkleri üzerinde birleştirici bir rol üstlendiğini belirten Bakan Ersoy, onun bölgedeki Türklerin hakları için verdiği mücadelenin örnek olduğunu, kuşaktan kuşağa aktarılacağını ve hep yaşayacağını aktardı. Bakan Ersoy, şunları söyledi:

“Dr. Sadık Ahmet’in 23. ölüm yılında birleştirici rolünü görmek bizi çok memnun ediyor. Özellikle Batı Trakya’daki soydaşlarımızın bu hassasiyetlerinin devamını ülke olarak memnuniyetle izliyoruz. Sizlerin ‘Türk’ kelimesi kullandığınız için neler çektiğinizi, Sadık Ahmet’in zamanında nelerle karşılaştığını ve sizlere ‘Türk’ kelimesini nasıl miras bıraktığını ve sizlerin de bu mirasa nasıl sahip çıktığınızı gururla izliyoruz. Zor görev sizler için artarak devam ediyor. Bunu sonraki nesillere aktarmak, bu fedakarlığı yapmak sizlerin görevi.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta Yunanistan’ı ziyaret ettiğinde Batı Trakya’daki Türk soydaşlarla da bir araya geldiğini hatırlatan Bakan Mehmet Ersoy, “Yunan Hükümeti ile yaptığımız her görüşmede Batı Trakya’daki soydaşlarımızın durumunu gündem olmasa bile gündem haline getiriyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararlara rağmen derneklerinizde ‘Türk’ kelimesinin kullanımına izin verilmemesi Avrupa Komisyonu’nda da hala bekletici sebep biliyorsunuz. Yunan Hükümeti’nden beklentimiz artık bu konuda ısrarcı olmaması, Avrupa ve Avrupalılığa yaraşır bir şekilde gerekli düzenlemeleri yapması. Biz devlet olarak bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Barışçıl platformlarda Yunan Hükümeti ile yaptığımız her görüşmede diyalogla sizin sorunlarınızı aşmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan Mehmet Ersoy, Yunanistan’da çıkan orman yangınına da değindi, Yunan halkına başsağlığı diledi. Türkiye’nin yardım için hazır olduğunu söyleyen Bakan Ersoy,  “Türk halkı olarak Yunanistan’ın bu acısını paylaştığımızı özellikle belirtmek istiyorum.” dedi.

(24.07.2018)

  • G (6).jpeg
  • G (3).jpeg
  • G (2).jpeg
  • G (4).jpeg
  • G (5).jpeg
  • G (1).jpeg