BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN KURTULMUŞ: “ALEVİLER İÇİN VAATLER BİZİM İÇİN SÖZDÜR”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Birliğin ve beraberliğin sağlanabilmesi için irfan merkezleri ve cemevlerinin yasal statüye kavuşması gerekiyor.”

Cemevlerine hukuki statü verilmesine yönelik olarak geç kalındığı eleştirilerini değerlendiren Bakan Numan Kurtulmuş, “Bu olaya sadece teolojik olarak bakılmamalı, bir de siyasi tarafı var. O yüzden AK Parti’nin siyasi yaklaşımı değerlidir. Sadece cemevlerine hukuki statü verilmesi değil, Aleviliğin genç nesile aktarılması için zemin hazırlanması gerekiyor.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cem TV’nin Özel Yayın’ına katıldı ve gündemi değerlendirdiği canlı yayın öncesinde ise Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ile bir araya geldi.

Cem TV sunucusu Gülseren Yıldırım Bakır’ın sorularını yanıtlayan Bakan Numan Kurtulmuş, AK Parti seçim beyannamesinde yer alan Alevilere yönelik vaatlerin kendileri için bir söz olduğunu dile getirerek, birliğin ve beraberliğin sağlanabilmesi için irfan merkezlerinin ve cemevlerinin yasal statüye kavuşması gerektiğini söyledi. 

Alevi kültürünün sadece sözlü bir kültürel gelenek olarak sürdürülmesi değil, aynı zamanda kitabi bir gelenek olarak irfan merkezleriyle de tam manasıyla bir çalışma içerisine girilmesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş, “Aynı inanca sahip, aynı medeniyetin çocukları olarak birlik ve beraberlik içinde olacağız. Herkes kendi geleneklerini, inanç sistemini, adetlerini en iyi şekilde yaşayabilmelidir.” dedi.

Türkiye ekonomisini de değerlendiren Bakan Numan Kurtulmuş, kur krizi teriminin doğru bir ifade olmadığını kaydederek, şöyle devam etti: 

“Türkiye bu spekülasyonlara yenilecek bir ülke değildir. Türkiye’nin ekonomisi güçlüdür. Nitekim yerli ve milli üretimlere bakıldığında ciddi yükselişler olduğu görülmektedir. İstikrar devam ettiği sürece bu yükseliş daha da artacaktır.”

Genel af konusunda MHP ile AK Parti’nin farklı görüşler ortaya koymasının doğal olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş, iki partinin sadece bir seçim ittifakı yaptığını dolayısıyla da fikir ayrılıkları olabileceğini söyledi. 

Bedelli askerlik ile ilgili soruya da seçim sonrasında değerlendirileceği yanıtını veren Bakan Numan Kurtulmuş, meclisin kapalı olması nedeniyle seçim öncesinde böyle bir talebin yerine getirilmesinin zaten mümkün olamayacağını sözlerine ekledi.  

(07.06.2018)

  • CT (2).jpg
  • CT (3).jpg
  • CT (1).jpg