BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“TÜRKİYE'DE BİR KUR KRİZİ YOKTUR”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Kur, Türkiye'nin reel şartları dolayısıyla hareketlenmemiştir. Birileri tarafından böyle organize edilerek maalesef Türkiye'ye geri adım attırmak için kurda oynama ortaya çıkmıştır.

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye'de bir kur krizi yoktur Türkiye ekonomisinin üzerinde oyunlar oynayarak Türkiye'yi geri bırak bıraktırmak isteyen Türkiye'yi küresel rekabette iddialı bir ülke olmaktan vazgeçirmek isteyen bazı çevrelerin yaptığı manipülasyonlar spekülasyonlar vardır.”Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ni (İOSB) ziyaret etti.
 
 İOSB Yönetim Kurulu üyleriyle bir araya gelen Bakan Numan Kurtuluş, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu vurguladı.

Verilerin ülke ekonomisinin gücünü ortaya koyduğunu belirten Bakan Kurtulmuş,  “Türkiye, geçtiğimiz yıl yüzde 7.4 büyümüş olan bir ülke. Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımız'ın başlattığı istihdam seferberliği sayesinde 2 milyonu aşkın yeni iş üretilmiştir. Bu, Türkiye ekonomisinin canlılığını ve gücünü gösteren bir şeydir.” dedi

Son günlerde dövizdeki dalgalanmayla birlkte ortaya atılan ‘kur krizi’ kavramının ekonomi üzerinde olumsuz bir algı oluşturmayı amaçladığını aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

 “Türkiye ekonomisinin makro dengeleri çok sağlam ama Türkiye'yi birileri geriletmek istiyor. Kur, Türkiye'nin reel şartları dolayısıyla hareketlenmemiştir. Birileri tarafından böyle organize edilerek maalesef Türkiye'ye geri adım attırmak için kurda oynama ortaya çıkmıştır. Kur krizi kavramı tam bir algı operasyonu kavramıdır. Ekonomik şartlardan dolayı ortaya çıkan bir durum olsa buna kriz derdik ama spekülatif oyunlarla ortaya çıkmış bir şey var. Türkiye'de bir kur krizi yoktur Türkiye ekonomisinin üzerinde oyunlar oynayarak Türkiye'yi geri bırak bıraktırmak isteyen Türkiye'yi küresel rekabette iddialı bir ülke olmaktan vazgeçirmek isteyen bazı çevrelerin yaptığı manipülasyonlar spekülasyonlar vardır.”

Bakan Numan Kurtulmuş, daha sonra  Şehit Savcı Selim Kiraz’ın Başakşehir’deki ailesini ziyaret etti.
(31.05.2018)

  • İOSB (4).jpeg
  • İOSB (5).jpeg
  • İOSB (6).jpeg
  • İOSB (2).jpeg
  • İOSB (3).jpeg
  • İOSB (1).jpeg