BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“TÜRKİYE EKONOMİSİ 2002’DEKİ GİBİ DEĞİL”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Türkiye'de olan kur krizi falan değil, kurlar üzerinde operasyon yaparak Türkiye'de kriz çıkartıp ülkenin elini kolunu bağlamak isteyen bazı karanlık odakların provokasyon ve operasyonlarıdır.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye ekonomisi 2002'deki gibi değildir. Türkiye ekonomisi sağlam bir makroekonomik yapıya sahiptir, sağlam bir makroekonomik yapı içerisinde de ilerlemeye devam edecektir”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye'nin IMF ilişkilerini gündeme getirip IMF'yi tabiri caizse Türkiye'nin kafasının üstünde Demokles'in kılıcı gibi sallayacakları günleri yeniden geri getirmek isteyenler olacaktır. Türkiye için IMF bir kabustur ve Türkiye bir daha IMF kabusuna hiçbir şekilde geri dönmeyecek geri döndürülmeyecektir.”


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Asrın İşadamları Derneği'nin (ASRİAD) düzenlediği iftar programına katıldı. 

İstanbul’da gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Numan kurtulmuş, dünyanın zor bir dönemden geçtiğini, Türkiye'nin de bu süreçlerden nasibini alan ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin çok büyük bir sorumluluğu taşıdığını, dünyadaki bütün mazlumların gözünün Türkiye’de olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş, bu nedenle Filistin'de, Gazze'de bir katliam olduğunda en gür sesi Türkiye'nin ortaya koyduğunu söyledi.

Son dönemde Türkiye’de yaşanan ekonomik olaylara da değinen Bakan Kurtulmuş, 2013'ten bugüne yaşanan olayları hatırlatarak, Gezi Parkı olayları, 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi süreçlerin asıl amacın Türkiye’nin engellenmesi olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

“2013 mayıs ayında Türkiye ekonomisinde iki şey yaşandı; önce FED para sıkılaştırma politikası uygulamaya başladı, arkasından Gezi olayları başladı. Gezi olayları başlamadan önce Türkiye tarihinin en düşük faiz oranlarına inmişti, 4.84. FED’in para sıkılaştırma politikasıyla birlikte Gezi olayları arkasından faiz arttırma ile ilgili operasyonlar başladı. Arkasından da 17/25 Aralık. Türkiye'de dövizin ve faiz üzerinde baskılar oldu. Aynı şekilde 15 Temmuz’dan sonra yaşananlar. 17 Temmuz günü Başbakanlık’ta yaptığımız bir toplantıda yabancı bazı heyet mensupları da vardı. Onlara şunu söyledik: ‘Darbe teşebbüsünde başarısız olan FETÖ, bu eşkıya çetesi şimdi iki alanda faaliyet yapacaklar. Türkiye’de diktatörlük var, demokrasi yok, özgürlükler yok diyerek bir algı operasyonu yapmak isteyecekler. İkincisi de, Türkiye ekonomisi üzerinde bir takım operasyonlar yapacaklar.’ Bunu birkaç sefer denediler olmadı şimdi yine deniyorlar bu sefer kuvvetli bir şekilde denemeye çalışıyorlar ama çok şükür Türkiye ekonomisi 2002'deki Türkiye ekonomisi değildir. Türkiye ekonomisi sağlam bir makroekonomik yapıya sahiptir sağlam bir makroekonomik yapı içerisinde de ilerlemeye devam edecektir”

Bugün ortaya atılan “kur krizi” söylemlerinin ülke ekonomisine yönelik olumsuz algı oluşturmak amacına hizmet ettiğinin altını çizen Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Kur krizi lafıyla Türkiye'nin, aynen Asya krizi dolayısıyla Tayland'da yaşandığı gibi ya da Türkiye'de 2001 krizinde yaşandığı gibi, ekonomik bir krizin içine girdiği algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Uluslararası bazı medya kuruluşlarının son üç dört gündür sürekli olarak kur krizi lafını dolaşıma soktuğunu görüyoruz. Ne yazık ki Türkiye’de de bazı ekonomistlerin bu tabiri kullanmaya başladıklarını görüyoruz. Olan kur krizi falan değil, kurlar üzerinde operasyon yaparak Türkiye’de kriz çıkartıp ülkenin elini kolunu bağlamak isteyen bazı karanlık odakların provokasyon ve operasyonlarıdır.”

Uluslararası alanda güçlü bir Türkiye'nin istenmediğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, “Türkiye olarak dünya ekonomisinde henüz birinci lige çıkmadık ama çok şükür play-offta final oynuyoruz. Bunu da geçince çok kısa süre içerisinde, 2023'e geldiğimizde Türkiye dünyanın ekonomik olarak birinci liginde olacaktır.” dedi.

Son dönemde Türkiye’nin IMF ile ilişkilerinin de konuşulduğunu aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, “ Türkiye'nin IMF ilişkilerini gündeme getirip IMF'yi tabiri caizse Türkiye'nin kafasının üstünde Demokles'in kılıcı gibi sallayacakları günleri yeniden geri getirmek isteyenler olacaktır. Türkiye için IMF bir kabustur ve Türkiye bir daha IMF kabusuna hiçbir şekilde geri dönmeyecek geri döndürülmeyecektir.”

24 Haziran'daki seçime de değinen Bakan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Hedefimiz Türkiye'yi daha güçlü, büyük, demokratik, halkıyla bütünleşen bir ülke olarak ileriye taşımaktır. İşte 24 Haziran'ın özeti de budur. 24 Haziran'da Türkiye ileriye doğru atılan bu adımları bir şekilde sürdürecek mi yoksa işler eskiden olduğu gibi sekteye mi uğrayacak? İşte bunun seçimini yapacağız. Ümit ediyorum ki sizlerin de gayretiyle 24 Haziran Türkiye'de güçlü ve büyük Türkiye istikametinde çok olumlu bir adımın atılacağı gün olacaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı açık ara birinci çıkararak Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk cumhurbaşkanı olarak seçeceğiz. Hem de Cumhurbaşkanımızı TBMM'de çok güçlü bir çoğunluğa sahip olan AK Parti grubuyla destekleyeceğiz.”

(25.05.2018)

  • asriad (1).jpeg
  • asriad (2).jpeg
  • asriad (3).jpeg
  • asriad (4).jpeg
  • asriad (5).jpeg
  • asriad (6).jpeg
  • asriad (7).jpeg
  • asriad (8).jpeg