BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

"İSLAM’IN ÖZÜ PAYLAŞMAKTIR"

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Sizden istirhamım, ‘seçim zamanı vesaire’ diyerek bir ara fasıl moduna geçmeden canla başla nasıl çalışıyorsanız aynı şekilde çalışmalarınıza devam etmenizdir.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Bütün işlerin tamamını millet adına, millet için yapıyoruz. Ve milletin hayrı için yapmak mecburiyetindeyiz. Borçlu olduğumuz yer bizatihi milletin kendisidir. Millete karşı bu sorumluluklar içerisinde hareket edeceğiz, işlerimizi daha mükemmel yapacağız, daha disiplinli yapacağız.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Müslümanlık paylaşmaktır. Cebindekini olmayanla paylaşmaktır, yarım lokmayı paylaşmaktır, ensar olup evini muhacirle paylaşmaktır. Hz. Ali olup korkuyu Peygamber ile paylaşmaktır. Hz. Ebu Bekir olup canını Peygamber ile paylaşmaktır.”


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ankara Palas Devlet Konukevi’nde düzenlenen iftar yemeğinde Bakanlığının birim amirleriyle bir araya geldi.

Yemek öncesinde bir konuşma yapan Bakan Numan Kurtulmuş, seçim dönemi rehavetine kapılmamak gerektiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Sizden istirhamım, ‘seçim zamanı vesaire’ diyerek bir ara fasıl moduna geçmeden canla başla nasıl çalışıyorsanız aynı şekilde çalışmalarınıza devam etmenizdir. Vatandaşların hepsinin sizden bekledikleri, hatta doğrudan doğruya vatandaşla işi olan arkadaşlarımız var. Lütfen rica ediyorum o işleri hiçbir şekilde bekletmeyin. Bunları önceden olduğundan daha süratli, daha keskin işin gereği neyse, yasalar bize hangi imkanı veriyorsa vatandaşı bekletmeden, işini olmaza, yokuşa sürmeden işlerini yapıp gerçekten hayır dualarını almamız ve doğru işler yapabilmemiz gerekir. Nihayetinde her bir vazife her birimiz için milletin bize verdiği bir sorumluluktur. Bütün işlerin tamamını millet adına, millet için yapıyoruz. Ve milletin hayrı için yapmak mecburiyetindeyiz. Borçlu olduğumuz yer bizatihi milletin kendisidir. Millete karşı bu sorumluluklar içerisinde hareket edeceğiz, işlerimizi daha mükemmel yapacağız, daha disiplinli yapacağız.”

Kültür alanının soyut bir alan gibi göründüğünü fakat tam aksine son derece somut bir alan olduğunu aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, “Kültür alanı, insanların gönlüne, zihnine dokunan bir alandır. Yaptığımız ürettiğimiz herhangi bir kültür faaliyeti siz farkında olun ya da olmayın insanların gönlüne ve zihnine dokunuyor. Büyük olumlu etkileri oluyor.” dedi.

İslam’ın, Müslümanlığın özünün paylaşmak olduğunu vurgulayan Bakan Kurtulmuş, “Müslümanlık paylaşmaktır. Cebindekini olmayanla paylaşmaktır, yarım lokmayı paylaşmaktır, ensar olup evini muhacirle paylaşmaktır. Hz. Ali olup korkuyu Peygamber ile paylaşmaktır. Hz. Ebu Bekir olup canını Peygamber ile paylaşmaktır. Ve bu anlamda paylaşmak İslam’ın bizatihi ana temasıdır. Bu millet, bunu en güzel şekilde yerine getirmiş olan bir millettir. Paylaşmanın en güzel adetlerinden birisi Ramazan sofralarıdır. Ben çocukluğumu hatırlıyorum, İstanbul’da evinde misafiri olmayan iftar sofraları olmazdı.” şeklinde konuştu.

Bakan Numan Kurtulmuş İslam medeniyetinin yardımlaşma ve paylaşmaya dair birçok uygulamaya sahip olduğunu sadaka taşı ve karz-ı hasen gibi örneklerle anlattı.

Paylaşmanın sadece maddi şeylerle olmadığının altını çizen Bakan Kurtulmuş, “Sadece 40’ta 1 zekatı vermek ya da yolda gördüğümüz birisine üç kuruş sadaka vermek. Bu değil paylaşmak. Hiçbir şey bulamazsanız bir Müslüman kardeşinize güler yüzle muamele ederek sevgiyi ve muhabbeti paylaşmaktır İslam. Bunları inşallah yerine getirebiliriz. Bütün gençlerimiz yeniden kısmen kirlenmeye başlamış olan  bu hassasiyetlerimizi, paylaşmak üzerine toplumu ayakta tutan bu hassasiyetlerimizi yeniden kuşanmış olur. İyiliği, güzelliği her şeyi paylaşır. Hani diyoruz ya, sevinçler paylaştıkça çoğalır acılar paylaştıkça azalır. Bunları tam manasıyla yapabilen bir millet olmayı Cenabı Allah nasip eder.” diye konuştu.
(22.05.2018)