BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN KURTULMUŞ'TAN DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Bakan Kurtulmuş’un mesajı şöyledir:


“Dünyaya yön veren düşünce ve sanattır. Düşünen, hayal eden, üreten ve sınırları zorlayan dimağların önünü açmak, fikri hak ihlalleriyle mücadele etmek, toplumda esere saygı bilincini oluşturmak geleceğe dair söz sahibi olmak demektir.
Bu yıl Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nü, ‘Güç değişmesi: Yenilik ve Yaratıcılıkta Kadınlar’ temasıyla kutluyoruz. Kadınlar yetenekleri ve cesaretleriyle tarih boyunca değişime ve geleceğe şekil vermişlerdir. Bugün de astrofizikten nanoteknolojiye, tıptan yapay zekâya, insan anlayışını ilerleten, yaşama yön veren icat ve keşiflerle dünyamızı donatıyorlar. Kültürü yeni bir boyuta taşıyor, hayal ediyor, sanatın sınırlarını belirliyorlar. Kadınların bu ilham verici duruşları paha biçilemez bir mirastır.
Yenilediğimiz Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu yüce Meclis’e sunmak üzereyiz. Bu adaleti sağlayan ekibin parçası olmaktan övünç ve huzur duyuyorum. Fikri haklar alanında yaptığımız düzenlemeler ve yürüttüğümüz çalışmaların uygulamada karşılığını bulmasını, ülkemizi dünyada daha etkin bir konuma taşımasını ve bu alanda toplumsal duyarlılığımızın daha da gelişmesini temenni ediyor, Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nü kutluyorum.”