BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRK YEMEKLERİ SANGHAY’DA TANITILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Kuşak ve yol projesinin ortasında yer alan Türkiye için bu inisiyatif kapsamında hayata geçirilecek Orta Koridor projesi çok anlamlıdır.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Yunus Emre Enstitüsünün açılması için fikir birliğine vardık. Konfiçyüs Enstitüsü’nün bir muadilidir. Bu yıl bitmeden enstitümüzü açmış oluruz.”


Türk mutfağının dünyaca ünlü şefi Deniz Ahmet Köse ile ekibi Meltem Beker ve Bilgen Sağlam geleneksel Türk lezzetlerini Şanghay’a taşıdı.

Şanghay Peninsula Otel’de düzenlenen tanıtım gecesinde Türk Musiki Konseri eşliğinde Çinli konuklarına sunum yapan ünlü ekip, birbirinden lezzetli Türk yemeklerini Çinlilerle buluşturdu.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yemek öncesi konuklarına yaptığı hoşgeldiniz konuşmasında iki ülke ilişkilerine değinerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bugün bir telefon görüşmesi yaptığını ve yakın ilişkilerin önemine vurgu yaptıklarını aktardı. 

Tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırmak üzere Çin öncülüğünde başlatılan ‘Kuşak ve Yol’ inisiyatifi kapsamında ‘Orta Koridor’ projesinin de hayata geçeceğini söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, bu açıdan Kuşak ve Yol’un Türkiye için çok anlamlı olduğunu kaydetti.

Yunus Emre Enstitüsü Vurgusu


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2018 Çin’de Türkiye Yılı tanıtım etkinlikleri kapsamındaki Çin temaslarına bugün Şanghay Belediyesi ziyaretiyle başladı.
 
Türkiye ile Çin ilişkilerinin gelişmesi için 2018 yılının bir fırsat olacağını belirten Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Çin’de tanıtılabilmesi için faaliyetlerini sürdürdüklerini, turist akışının artırılması hususunda ikili ilişkilerin sürdürülerek, özellikle de vize uygulamalarında kolaylıklar sağlanmasının önemine vurgu yaptı.
 
Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olan Yunus Emre Enstitülerinin bir merkezini Çin’e taşıyacaklarını Şanghay Belediye Başkan Yardımcısı Chen Qun ile gerçekleştirdiği görüşmede bir kez daha dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, “Yunus Emre Enstitüsünün açılması için fikir birliğine vardık. Konfiçyüs Enstitüsünün bir muadilidir. Bu yıl bitmeden enstitümüzü açmış oluruz.” dedi.
 
Vize Uygulamalarında Kolaylaştırma
 
Şanghay ile İstanbul’un benzerliklerine de değinen Bakan Numan Kurtulmuş, bu iki kardeş şehirin ilişkilerini daha da geliştirmeyi istediklerini ve Çinlilerin de Türkiye’de tanıtım yapmalırını istediklerini kaydetti. 
 
Napolyon’na ait olduğunu söylenen “Dünya tek bir devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu” sözüne atıfta bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, İstanbul’un her köşesinde başka bir etkinliğin, başka bir güzelliğin görülebileceğini anlattı. 
 
Türkiye’nin Çinlilere e-vize uygulamasıyla 3 dakika içerisinde vize verdiğini hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş, Çin’de de vize uygulamalarında kolaylaştırma sağlanmasının özellikle Türk iş adamları tarafından talep edildiğini aktararak, bu adımın turizme de ekonomiye de önemli katkılarının olacağını ifade etti.     
 
Şanghay Belediye Başkan Yardımcısı Chen Qun ise Çin’de düzenlenen Türkiye Turizm Yılı etkinliklerinin başarılı olmasını umduklarını belirterek, iki ülkenin turizm alanında yakın bir iş birliği olduğunu dile getirdi.  

Turizm alanında Şanghay’ın da en çok turist gönderen kentlerden biri olduğunu belirten Chen Qun,  tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasını hedefleyen Kuşak ve Yol projesi için Şanghay ve İstanbul’un önem taşıdığını belirtti. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, daha sonra Şanghay’ın tarihi öneme sahip turistik merkezlerinden Yu Garden’ı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
(19.04.2018)

  • S (2).jpeg
  • S (3).jpeg
  • S (4).jpeg
  • S (5).jpeg
  • S (6).jpeg
  • S (1).jpeg