BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

ANADOLU ATEŞİ ÇİNLİLERLE BULUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Anadolu’dan, Türkiye’den esintileri Troya gösterisiyle Çinli sanatseverlere sunacağız ve yıl boyunca da 60’dan fazla etkinliğimizle Türkiye’yi Çin’de tanıtma imkânı bulacağız.” 

Bakan Numan Kurtulmuş: “2018 Çin’de Türkiye Yılı’nda Yunus Emre Enstitüsünü de açmak istiyoruz. Enstitünün Çin’de kurulması için gerekli hukuki sürecin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz.” Anadolu’nun zengin kültürünü, dansın büyüsünü görsel bir şölenle sahnelere taşıyarak dünya ölçeğinde gösterilere imza atan Anadolu Ateşi Pekin’in 800 kişilik Tianqiao Gösteri Merkezinde Çinli sanatseverlerle buluştu. 

Anadolu Ateşi’nin Troya gösterisi ile Türkiye’den esintileri Çinlilerin beğenisine sunacaklarını söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, gösteri öncesi yaptığı açıklamada, Troya destanınından esinlenerek hazırlanan bu gösterinin Anadolu topraklarında yaşayan medeniyetleri gösterdiğini ve Türkiye’nin ziyaretçilerine bu medeniyetlerden kalan izleri sunduğunu kaydetti. 
 
Anadolu Ateşi’nin gösterisi öncesinde Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang ile bir araya gelen Bakan Numan Kurtulmuş, Yunus Emre Enstitülerini Çin’e taşımak üzere gerekli hukuki süreçlerin bir an evvel tamamlanması talebini iletti. 

Türkiye’ye daha fazla Çinli turistin gelebilmesi için vize uygulamalarının kolaylaştırılmasını ve THY seferleri ile hareket noklarının artırılmasını da isteyen Bakan Numan Kurtulmuş, Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmede, “2018 Çin’de Türkiye Yılı’nda Yunus Emre Enstitüsünü de açmak istiyoruz. Enstitünün Çin’de kurulması için gerekli hukuki sürecin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz.” dedi. 

Çin tarafının da adım atması durumunda turist akışı için üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduklarını Çinli mevkidaşına aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, vize uygulamalarının kolaylaştırılmasının Çinli turist sayısını artıracağına işaret etti.
 
İbn-i Haldun Üniversitesi’nde Çin Çalışmaları Enstütüsü’nün kurulması için Çinli eğitim kurumlarından destek beklediklerini de sözlerine ekleyen Bakan Numan Kurtulmuş, yine hukuki süreçlerin tamamlanması halinde Çin’de kültür merkezi açılacağını kaydetti. 

Çinli Bakan Luo Shugang ise konuşmasında vize uygulamalarının genel bir devlet politikası olduğunu söyledi ve bu durumun sadece Türkiye ile ilgili olmadığına vurgu yaptı. 

Turist sayısındaki artışın uçuş sayılarını artıracağını belirten Luo Shugang, İbn-i Haldun Üniversitesi ile ilgili girişimlere de destek olacaklarını söyledi.  

Türkiye’nin sahip olduğu zenginliklerden de övgüyle söz eden Luo Shugang, “Topkapı sarayındaki Çini porselenler seramiğin ana vatanı Çin’de bile çok nadir görülmektedir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çinli mevkidaşı ile görüşmesinin ardından daha Tianqiao Gösteri Merkezine geçerek Çinli mevkidaşı ile birlikte Anadolu Ateşi Troya gösterisi ile ‘2018 Çin’de Türkiye Yılı Logosu’ tanıtım gecesine katıldı.

Bakan Numan Kurtulmuş, Pekin temaslarında ayrıca Pekin’in Niujie Cami’ni de ziyaret etti. 
(17.04.2018)

 • TRY (2).jpeg
 • TRY (3).jpeg
 • TRY (4).jpeg
 • TRY (5).jpeg
 • TRY (6).jpeg
 • TRY (13).jpeg
 • TRY (12).jpeg
 • TRY (11).jpeg
 • TRY (10).jpeg
 • TRY (9).jpeg
 • TRY (8).jpeg
 • TRY (7).jpeg
 • TRY (1).jpeg