BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

MARDİN KALESİ’NİN ZİYARETE AÇILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Mardin Kalesi’nin ziyarete açılması ilin turizm önceliklerinden birisidir. Kalenin imar ve ihyasıyla ilgili ödenekleri bir şekilde çıkararak, çalışmaları başlatacağız.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye’nin her tarafından yüzlerce, binlerce onarılmayı bekleyen eserlerimiz var. Bunları imkânlarımız ölçüsünde bir sıraya koyarak yapıyoruz. Ancak Mardin Kalesi’ni önceliklerimizden birisi haline getirmemiz lazım.”

Mardin’in muhteşem bir tarihi ve kültürel zenginliğe sahip olduğunu dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, Mardin Kalesi ile Mardin Camisi’nin yeniden ihya edilmesi ve Mardin Kalesi’nin ziyarete açılmasının ilin turizm önceliklerinden birisi olduğunu hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, günümüzde askeri üs olarak kullanılan ve ziyarete kapalı olan Mardin Kalesi’nde incelemelerde bulundu.  

Kültür ve Turizm Bakanlığının, kalenin ziyarete açılması süreciyle ilgili çalışmaları sürdürdüğünü kaydeden Bakan Numan Kurtulmuş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kalenin imar ve ihyasıyla ilgili ödenekleri de bir şekilde çıkararak, çalışmaları başlatacaklarını söyledi. 

Mardin’i dünyanın en güzel açık hava müzesi olarak nitelendiren Bakan Numan Kurtulmuş, “Şehrin tarihi dokusunun bozulan taraflarının yeniden ihya edilmesi, oradaki tarihi dokuya uymayan binaların birşekilde kamulaştırılarak, tarihi dokunun restore edilmesi Mardin’in öncelikli hedeflerindendir.” dedi.  

Türkiye’de yüzlerce, binlerce onarılmayı bekleyen eser olduğuna vurgu yapan Bakan numan Kurtulmuş, bunları imkânları ölçüsünde sıraya koyarak yaptıklarını ancak Mardin Kalesi’ni önceliklerinden birisi haline getirmeleri gerektiğini söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, daha sonra Mardin Büyükşehir Belediyesinin Gençlik Merkezinde lise ve üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek, düzenlenen konfrenasta gençlere hitap etti. 

(12.04.2018)

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg