BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

RESİM VE HEYKEL MÜZESİNE YÜKSEK TEKNOLOJİLİ KORUMA

Ankara Resim ve Heykel Müzesinde restorasyon ve onarım çalışmaları başlıyor, müze 16 Nisan itibariyle geçici olarak ziyarete kapatılıyor.

Yüksek teknik donanıma sahip restorasyon laboratuvarlarının kurulacağı yenileme sürecinde, Şefik Bursalı Müze Evi’nde teşhir edilen çalışmaların da içinde olduğu onarım ve bakıma muhtaç eserlerin restorasyonları yapılacak.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, Türkiye’nin sanat yaşamında derin izler bırakmış sanatçıların çalışmalarının sergilendiği Ankara Resim ve Heykel Müzesi artık daha yüksek teknolojiyle korunacak.

Türkiye’nin önemli sanatsal mekanlarından olan ihtişamlı müzedeki çalışmalar için yüksek teknik donanıma sahip eser restorasyon laboratuvarları kurulacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığının müzede başlatacağı restorasyon çalışmalarıyla, ısı ve nem miktarlarını sabitleyen, yangın sezim ve uyarılarına sahip, güvenlik kameraları ile donatılmış, günümüz müzecilik kriterlerine uygun modern bir eser deposu yapılacak. Müzenin konser salonundaki localar, aplikler ve koltuklar ise restore edilecek.

Eserler Tozdan Korunacak

Sanatçılara ve sanatseverlere daha iyi hizmet verebilmesi için başlatılacak iyileştirme, onarım ve restorasyon çalışmalarından teşhirdeki eserlerin olumsuz etkilenmemesi için Ankara Resim ve Heykel Müzesi 16 Nisan itibariyle geçici olarak ziyarete kapatılacak. 

Bu süreçte, Şefik Bursalı Müze Evi’nde teşhir edilen çalışmaların da içinde olduğu onarım ve bakıma muhtaç eserlerin restorasyonları yapılacak.

(07.04.2018)