BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN KURTULMUŞ GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Türkiye, her manada bu coğrafyanın kilit taşıdır ve bu özelliği giderek artıyor.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye, bu bölgenin bu coğrafyanın kilit taşı olarak kendi eksenini tahkim etmek mecburiyetindedir. Türkiye’nin bir tane ekseni vardır o da kendi eksenidir.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Sabancı Üniversitesi CEO’lar ve Liderlerle Çay Sohbetleri Kulübü üyeleriyle bir araya geldi.

Yurt içinde ve yurt dışında birçok liderle görüşmeler gerçekleştiren kulüp üyelerini Kültür ve Turizm Bakanlığı Ahmet Yılmaz Çolpan Toplantı Salonu’nda ağırlayan Bakan Numan Kurtulmuş, günümüz gençlerinin daha bilinçli olduğunu, dünyayı daha fazla tanır hale geldiğini söyledi. 

Günümüzde dünyanın en zor süreçlerinden birinin yaşandığını belirten Bakan Numan Kurtulmuş, “Dünya tabiri caizse dağılıyor ve yeniden yapılanıyor. 90’lı yıllarda yeni bir dünyanın kurulmakta olduğunu konuşuyorduk. Ve bu dünyanın daha barışçıl, daha demokratik, insani değerlerin öne çıkacağı dönem olacağı konuşuluyordu. Ne yazık ki aradan geçen süreden sonra bugün dünyanın genel anlamda baktığınız zaman daha iyiye gitmediğini görüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın dünyadaki tüm türbülanslardan fazlasıyla etkilendiğini aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Türkiye, her manada bu coğrafyanın kilit taşıdır ve bu özelliği giderek artıyor. Bu bizim için çok büyük bir imkan olarak karşımıza çıktığı gibi çok önemli derin tehditleri de bünyesinde barındırıyor. Türkiye’nin bu bölgenin güçlü bir ülkesi olmasını istemeyenler, yeni kurulmakta olan dünya düzeninin denkleminde söz sahibi, pay sahibi olmasını istemeyenler ciddi bir şekilde Türkiye’ye zarar vermeye çalışıyorlar.”

Sadece Orta Doğu coğrafyasında değil bütün dünyada bir alt üst oluş yaşandığını, yeniden yapılanma olduğunu vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, “Dünyada önce vekalet savaşları başladı. Suriye’de yedi yıldır devam eden savaş bunun en güzel örneğidir. Daha sonra ticaret savaşları. 90’lardan sonraki yenidünyanın temel iddiası dünyanın bir küresel pazar haline geldiğiydi. 28 sene sonra görüyoruz ki bu iş böyle değilmiş. Şimdi tam manasıyla ticaret savaşlarının hüküm sürdüğü bir döneme geçiyoruz. Belki bundan sonraki süreçte üçüncü bir savaş durumunu, bölgesel savaşlarla karşılaşacağız.” şeklinde konuştu. 

Bütün dünyada bu değişimler olurken Türkiye’nin, bu bölgenin bu coğrafyanın kilit taşı olarak kendi eksenini tahkim etmek mecburiyetinde olduğunun altını çizen Bakan Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

“Zaman zaman Türkiye’nin bir eksen kayması yaşadığından söz edilir. Türkiye’nin bir tane ekseni vardır o da kendi eksenidir. Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığı devam ediyor. Türkiye, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi, Türk dünyasının bir parçası, Çin ve Rusya ile iyi ilişkileri var. Elinde bu kadar çok dış politika kartı olan başka bir ülke yok.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yakın tarihin milli kültürel bağımsızlık elde edilmeden ekonomik bağımsızlığın da teknolojik bağımsızlığın da elde edilemeyeceğini açık bir şekilde gösterdiğini söyledi.

Bakan Kurtulmuş, daha sonra gençlerin sorularını yanıtladı, geleceğe dair tavsiyelerde bulundu.
(03.04.2018)

 • S (3).jpeg
 • S (4).jpeg
 • S (5).jpeg
 • S (2).jpeg
 • S (6).jpeg
 • S (14).jpeg
 • S (13).jpeg
 • S (12).jpeg
 • S (11).jpeg
 • S (10).jpeg
 • S (9).jpeg
 • S (8).jpeg
 • S (7).jpeg
 • S (1).jpeg