BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

FATİH’İN EMANETİ KİLİTBAHİR KALE’Sİ AÇILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Her zaman bu ülkede bayrağa, vatana, toprağa, milletin onuruna, istiklaline ve geleceğine sahip çıkan birileri vardır.”

Restorasyonu tamamlanan Kilitbahir Kalesi ve Fatih Camii, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile video konferans aracılığıyla bağlantı kuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı


Kültür ve Turim Bakanı Numan Kurtulmuş, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yılı etkinlikleri dolayısıyla Çanakkale’de.

Kentteki programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen anma törenleriyle başlayan Bakan Numan Kurtulmuş, daha sonra Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı restorasyonu tamamlanan Kilitbahir Kalesi ve Fatih Camii’nin açılışına katıldı.

Gelibolu'da 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Kule Temel Betonu ile Kule Kazık Çakım Töreni'nden video konferans aracılığıyla açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önce ekrandan Kilitbahir Kalesi’ni izledi. Ardından da Bakan Numan Kurtulmuş'tan, restore edilen kale hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Hayırlı olsun” dilekleri sonrasında Bakan Numan Kurtulmuş, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesini kesti.

Bakan Kurtulmuş, açılışın ardından Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirilen törene katıldı. Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Her zaman bu ülkede bayrağa, vatana, toprağa, milletin onuruna, istiklaline ve geleceğine sahip çıkan birileri vardır.” dedi. 

Dün Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda bu ilke için savaşan kahramanlar gibi bugün de milletin içinde kahramanlar barındırdığını belirten Bakan Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Dün burada Seyit Onbaşı 275 kiloluk mermiyi toplara kaldırdı Çanakkale Savaşı’nın dönüm noktalarından birisi ortaya konuldu. Aynı sekilde düşman gibi bu ülkeyi ele gecirmek icin hareket eden içimizdeki hainlerden birisini, attığı tek bir kurşunla alnından vurarak 15 Temmuz hain darbe girişimcisinin kaderini değiştiren Ömer Halisdemir oldu İçimizde hep birileri var olacak. İstiklal yolunda Anadolu'nun kurtuluşu için gülleleri sarıp sarmalayıp Anadolu'ya getiren ve savaşın kazanılmasında emeği olan Şerife Bacı'lar oldu. 15 Temmuz gecesi kamyona doldurduğu insanları, kadınları bu canilere karşı ülkeyi savunmak üzere meydanlara taşıyan Şerife Boz bacılar oldu. Eren Bülbüller oldu, Fethi Sekinler oldu. Hep birileri var oldu, var olmaya devam edecek.” 

18 Mart’ın artık Çanakkale Zaferi’nin yanında başka bir övüncü de ifade ettiğini söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, şöyle koştu:

“Bu 18 Mart günü bizim için başka bir övünç günü oldu. Bize bu övüncü yaşatan Türk Silahlı Kuvvetlerimize, güvenlik kuvvetlerimize Afrin Harekatı'nı başarıyla tamamlayan Mehmetçiğe yürekler dolusu sevgilerimizi ve şükranlarımızı ifade ediyorum. Nasıl Akif, mısralarıyla , 'Bedr'in aslanları ancak bu kadar şanlı idi' diyerek Çanakkale şehitlerini tebrik ediyor onları Hz. Peygamber'in ağuşuna uğurluyorsa, biz de bugün Afrin'de dün El Bab'da şehit olan bütün şehitlerimizi Bedir aslanlarından, Çanakkale aslanlarından ayırt etmiyoruz. Allah'ın izniyle aramızda hep birileri var olacak ve bu millet Sayın Cumhurbaşkanım sizin önderliğinizde, sizin başkomutanlığınızda ileriye doğru onurlu güçlü ve büyük millet olarak yürüyüşüne devam edecektir.”

Bakan Numan Kurtulmuş, konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
(18.03.2018)

 • Ç (1).jpeg
 • Ç (10).jpeg
 • Ç (11).jpeg
 • Ç (12).jpeg
 • Ç (13).jpeg
 • Ç (2).jpeg
 • Ç (3).jpeg
 • Ç (4).jpeg
 • Ç (5).jpeg
 • Ç (6).jpeg
 • Ç (7).jpeg
 • Ç (8).jpeg
 • Ç (9).jpeg
 • Ç14.jpeg