BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN KURTULMUŞ’TAN REHBERLER GÜNÜ MESAJI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Dünya Rehberler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Kurtulmuş’un mesajı şöyledir:


“Turizm sektörü, 2023 hedeflerine kararlı bir şekilde ilerleyen Türkiye için hayati bir kaynaktır. Turizmin üzerinde yükseldiği ayaklardan biri olan rehberlik mesleği, sektörün işlevselliği ve sürekliliği açısından önemli bir role sahiptir.

Rehberlik fedakârlık gerektiren, düzenli bir mesaisi olmayan, farklı koşullarda ve alanlarda hizmet vermeyi gerektiren zor bir meslektir. Turist rehberleri bilgi aktarımının ötesinde, bir kültürü, değerler bütününü, toplumlar-mekanlar-zamanlar arası iletişimi sağlamakla yükümlüdür. Türkiye imajının, bu toprakları ve insanımızın bir marka olarak yurt içinde ve dışında tanıtımının ilk kademesi, birinci öznesidir.

Bu denli önem arz eden rehberlerimizin ihtiyaçları ve sorunları bizler için önceliklidir. Bakanlığımız rehberlerimizin taleplerini dikkate alarak mesleğin çok daha ileriye gitmesi için çaba göstermektedir.

Bu düşüncelerle turizmimizin ve kültürümüzün sesi değerli rehberlerimize Dünya Rehberler Günü vesilesiyle teşekkür ediyor, günlerini en içten dileklerimle kutluyorum.”
(21.02.2018)