BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


DEVLET TİYATROLARINDAN YERLİ YAZAR ATAĞI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk tiyatrosuna katkıda bulunmak ve gelişimini desteklemek amacıyla ‘Oyun Yazarlığı’ projesini hayata geçiriyor.

İzmir Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık-Dramaturgi Ana Sanat Dalı’nın katkısıyla gerçekleştirilecek olan projeyle Devlet Tiyatroları bir ilke imza atacak.

Urla AKM ve Konak Sahnesinde düzenlenecek proje, yerli yazarların yetiştirilmesine, Türk yazarlarının yabancı ülkelerde tanıtılmasına ve ülkemizdeki yazın alanındaki çoraklaşmanın önüne geçmeye katkı sağlayacak. 17 Şubat'ta başlayacak proje üç gün sürecek. 

Dramatik Yazarlık Bölümü Olan Okullarla Görüşülecek

Proje kapsamında ilk olarak pilot okul seçilen Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü ile ilişki kurulacak ve projeyle ilgili neler yapılabileceği öğretim üyeleriyle projelendirilecek.

Özellikle son sınıf öğrencilerinin tiyatro yazımına daha dikkatli eğilmesini sağlamak amacına yönelik adımlar atılarak, Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalının oyun yazarlığı alanındaki tezleri incelenecek, hali hazırdaki tezler ise yeniden düzenlenecek.

Devlet Tiyatroları bünyesinde de yazarlık atölyeleri kurularak tiyatro oyuncularıyla ortak bir proje oluşturulacak ve daha önce İstanbul ve İzmir Devlet Tiyatrosunda sahnelenen, Wajdi Maouawad önderliğinde bir yazım ekibi tarafından oluşturulan ‘Yanık’ oyunu gibi bir projenin seyirciyle buluşması sağlanacak.

Projeye, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Edebi Kurul Başkanı Prof. Dr. Bozkurt Kuruç, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Hakan Çimenser, Devlet Tiyatroları Başdramaturgu Canan Kırımsoy ve Prof. Dr. Özdemir Nutku başta olmak üzere çok sayıda dramaturg, yönetmen ve öğretim görevlisi katılacak. 

(15.02.2018)