BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

AFRİN OPERASYONU TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Bu operasyonun ne kadar önemli bir operasyon olduğunu, terörün ve terör örgütlerinin Türkiye’ye zarar vermesini önlemek için yapılan bir müdahale olduğunu bütün dünya biliyor ve bunu da anlatmaya gayret ediyoruz.” 

Bakan Kurtulmuş: “Zeytin Dalı Operasyonu sadece Türkiye’nin orada konuşlanmış birkaç militandan ibaret bir terör örgütüne karşı verilen bir mücadele değildir. O terör örgütü üzerinden bölgedeki emperyalist planlarını gerçekleştirmek isteyen bir takım emperyalist güçlerin planını bozmak için yapılan bir harekâttır. Türkiye’de bütün milletimizi bir araya getiren, birleştiren, buluşturan milli bir harekâttır.”


Türkiye’nin Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Operasyonu’nun Türkiye turizmini etkilemeyeceğini belirten Bakan Kurtulmuş, sadece Almanya’dan artan rezarvasyon miktarının yüzde 70 seviyelerinde olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Afrin Operasyonu’nun turizme etkilerine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  

İstanbul Tüyap Beylikdüzü fuar alanında gerçekleştirilen 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) açılış töreninin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurtulmuş, “Zeytin Dalı Operasyonu sadece Türkiye’nin orada konuşlanmış birkaç militandan ibaret bir terör örgütüne karşı verilen bir mücadele değildir. O terör örgütü üzerinden bölgedeki emperyalist planlarını gerçekleştirmek isteyen bir takım emperyalist güçlerin planını bozmak için yapılan bir harekâttır. Türkiye’de bütün milletimizi bir araya getiren, birleştiren, buluşturan milli bir harekâttır. Benim söylediğim budur. Herkes safını belli etsin. Emperyalistlerin oyun planlarının içinde mi olacaklar yoksa milletin birliğinin, beraberliğinin, bekasının yanında mı olacaklar. Söylediğim açıktır, nettir.” dedi. 

Alman Seyahat Acentaları Başkanının fuar açılışında yaptığı konuşmada bu yıl artan rezervasyon miktarının sırf Almanya’dan yüzde 70 civarında olduğunu söylediğini kaydeden Bakan Kurtulmuş, bu yıl rezervasyonlarda yüzde 40, 50, 60 düzeyinde artan ülkelerin olduğunu ve Türkiye’nin turizimde 2018 yılı içerisinde çok ciddi bir ivme kazanacağını vurguladı. 

“Biz İnsanları Kavmiyetlerine Göre Ayırmayız”

Allah’tan başka kimseden korkmadıklarını dile getiren Bakan Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti:  

“Allah’tan başka hiç kimsenin önünde eğilmeyiz, diz çökmeyiz. Bu dünyanın hangi büyük gücü olursa olsun, hangi emperyalist gücü olursa olsun. Hz. Peygamber buyuruyor ki: 'Kim kavmiyetçilik davasına insanları çağırırsa benden değildir. Kim kavmiyetçilik davası için ölürse benden değildir. Kim kavmiyetçilik davası için savaşırsa benden değildir.’ Bizim bunu çok iyi bilen, özümseyen bir millet olduğumuzu hatırlatmak isterim. 

Hz. Ali efendimizin şu unutulmaz sözünü bir kere daha hatırlatırım: ‘Ey Malik! Gittiğin yerde insanlara hükmederken bil ki, insanlar ya yaradılışta eşindir, ya dinde kardeşindir.’ Biz insanları kavmiyetlerine göre ayırmayız, kavmiyetleri üzerinden herhangi bir politika geliştirmeyiz, biz insanları yaradılışta eş olarak kabul eder, Müslümanları da kardeş olarak kabul ederiz.” 

“Kardeşlerimizi Birbirinden Ayırmaya Kimsenin Gücü Yetmeyecektir”

Türkiye’nin bölgedeki emperyalistlerin oyunlarını çözebilecek güce sahip olduğunu bildiklerini belirten Bakan Kurtulmuş, “Hiç kimse merak etmesin, bu coğrafyada yaşayan Kürtleri, Türkleri, Arapları, diğer etnik unsurlardan kardeşlerimizi kimsenin birbirinden ayırmaya gücü yetmeyecektir. Böl, parçala, yönet politikasını uygulayan emperyalistler bu politikalarını artık uygulayamayacaklardır. Ne etnik, ne de mezhep üzerinden bu bölge halklarının bölünmesine asla müsemma göstermeyeceğiz. ‘Gelin ey Türkler, Kürtler, Araplar, Acemler hep beraber bir olalım, bu bölge halkları olarak bir olalım ve emperyalistlerin bu oyunlarına karşı mücadele edelim. Bu bölgeyi esenlik ve barış yurdu haline getirelim. Mezhep, meşrep ayrılıkları üzerinden bu bölgeyi bölmeye çalışanlara da hadlerini bildirelim.’ Safımız budur.” dedi.

Troia Hazinelerinin İadesi

Troia hazinelerinin Türkiye’ye getirilmesine yönelik bir soru üzerine ise Bakanlık olarak bütün eserleri takip ettiklerini ifade eden Bakan Kurtulmuş, 56 tarihi eserin Türkiye’ye gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi. 

Edinburgh’da yakalanmış olan Karya dönemine ait Altın Taç’ın şubat ayı başında Türkiye’ye getirileceğine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, “Karun ve Troia hazineleriyle ilgili çok sayıda kültürel varlığımızın çalınmış olduğunu ve oralarda bir kısmının sergilendiğini biliyoruz. Bunların her birisiyle ilgili tespitleri yaptırtıp, mahkemelerde davalarımızı açıyor ve geri getirilmesi için gayret sarf ediyoruz.” dedi. 

“Güçlü Bir Filistin İçin Gayret Ediyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, EMITT Turizm Fuarında Filistin Turizm Bakanı Rula Maayah Albandak ile de bir araya geldi.

Türk halkının gönlünde Filistin’in ayrı bir yeri olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, görüşmede yaptığı konuşmada, “Ecdadımızın büyük hizmet yaptığı ve büyük hatıralarımızın olduğu bir yer. Filistinli kardeşlerimizin maalesef çok büyük zulümler altında yaşamak zorunda kaldığı bir coğrafya. Biz bütün Filisinli kardeşlerimizi kendi vatandaşlarımızdan hiç ayırt etmeden, aziz milletimizin bir parçası olarak kabul eder ve ülke olarak da tek bir ülke telakki ederiz.” dedi.  

Birleşmiş Milletler’de Trump yönetiminin kararını yok hükmüne getiren bir uluslararası iradeyi ortaya çıkardıklarını söyleyen Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti: 

“Filistin davasına ne kadar bağlı olduğumuzu Sayın Cumhurbaşkanımız’ın İslam İşbirliği Teşkilatını toplayıp, Trump’ın gayri adil kararı hakkında ortak bir karar çıkarmasıyla ortaya koyduk. Biz İsrail devletinin başkentinin Tel Aviv’den Kudüs’e alınması kararının sadece bir başkent değiştirme kararı olmadığını, bu kararın arkasındaki esas niyetin işgal edilmiş olan bütün Filistin topraklarının İsrail devletine ilhakını meşrulaştırmanın yolunu açmak olduğunu biliyoruz. Filistin devletinin her alanda güçlü olmasını temin etmeye gayret ediyoruz. Başkenti Kudüs olan, tam anlamıyla bağımsız, güçlü, bölgesinde barış ve istikrar unsuru olan bir Filistin devletinin oluşması için hep beraber gayret edeceğiz. Bakanlık olarak ise neler yapabileceğimizi bakan arkadaşımla konuşacağız ve bu alanda da adım atmamız gerektiğini düşünüyoruz.” 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, fuarın ardından ‘2018 Troia Yılı’ için Türkiye’yi ziyaret eden Kanada Newfoundland ve Labrador Eyaleti Meclis Başkanı Perry Trimper ve beraberindeki heyetle Topkapı Sarayında bir araya geldi. 

(25.01.2018)

 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 3.jpg
 • 9.jpg
 • 2.jpg
 • 19.jpg
 • 18.jpg
 • 17.jpg
 • 16.jpg
 • 15.jpg
 • 14.jpg
 • 13.jpg
 • 12.jpg
 • 11.jpg
 • 10.jpg
 • 4.jpg
 • 8.jpg
 • 7.jpg
 • 1.jpg