BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

“GELECEK KÖKLERİMİZDEDİR”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Bir asır evvel böldükleri, parçaladıkları yetmiyor. İnsanların sınırlarını böldüler ama halkların gönüllerini ve zihinlerini  birbirinden ayıramadılar. Çünkü büyük bir ümmet şuuruyla insanlar ortak kültürün verdiği güçle birbirinden kopmadı. Et ve tırnak gibi bir hale gelmiş olan Türkü Kürtten ya da Kürdü Araptan kim ayıracak.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla düzenlen tanıtım toplantısına katıldı.

Kastamonu Belediyesi Nikah ve Kongre Merkezi’nde  gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusuyla ve eşsiz doğasıyla kültür başkenti olmayı çoktan hak ettiğini belirtti.

Bakan Numan Kurtulmuş, Kastamonu’nun kökleri Anadolu’da gönülleri fethederek Müslümanlığın yayılmasını sağlayan gök gönüllü Horasan erenlerine dayanan Şeyh Şaban-ı Veli’nin manevi iklimini yaşatan bir kent olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti:

“Anadolu topraklarının, büyük medeniyetimizin ebedi yurdu haline gelmesi sanıldığı gibi kılıçların şakırtılarıyla olmamıştır. Ondan evvel gönül erenlerinin, Horasan erenlerinin, Türkçenin güzel tabiriyle ‘gök gönüllü insanların, Hacı Bayram Veli gibi, Hacı Bektaş Veli gibi, Şeyh Şaban Veli gibi gök gönüllü insanların elleriyle şekillenmiş, yoğrulmuştur.”

Bakan Numan Kurtulmuş, her yıl mayıs ayında düzenlenen Şaban-ı Veli’yi anma etkinliklerinin de artık Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesine alınacağını, Konya’da düzenlenen Şeb-i  Arus törenleri gibi dünya çapında bir tören haline getirileceğini aktardı.

Türkiye’nin dünyadaki çalkantılardan çıkabilmek için güçlü bir ülke olması gerektiğini vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, şu şekilde konuştu:

“Emperyalistler bu coğrafyada bir büyük oyun oynuyorlar. Osmanlı’nın üzerinden 30’a yakın ülke böldüler. O sınırları cetvellerle çizerken yüz yıl sonrasını hesap ederek, ‘Gün gelecek burada bir iç savaş çıkaracağız, Türkiye’nin başını belaya sokacağız’ diye hesap ederek çizdiler. İslam coğrafyasında özellikle bizim coğrafyamızda bütün sınırları sorunu bir şekilde bırakıp gittiler. Sadece sınırları sorunlu olarak bırakmadılar, bu sorunlu sınırların ötesinde halklar arasında da bir takım fikirler oluşturmaya çalıştılar. Türkü, Kürdü, Arabı birbirine düşman etmeye çalıştılar. Şimdi bu oyunun ikinci perdesi oynanıyor. Bir asır evvel böldükleri, parçaladıkları yetmiyor. İnsanların sınırlarını böldüler ama halkların gönüllerini ve zihinlerini birbirinden ayıramadılar. Çünkü büyük bir ümmet şuuruyla insanlar ortak kültürün verdiği güçle birbirinden kopmadı. Et ve tırnak gibi bir hale gelmiş olan Türkü Kürtten ya da Kürdü Araptan kim ayıracak. Bu oyunda etnik köken üzerinden insanları bölmeye çalışıyorlar.” 

Türkiye’nin büyük oyunu gördüğünü ve bozma iradesi gösterdiğini bunun için de başına sürekli belalar açıldığını aktaran Bakan Kurtulmuş, PKK’nın, PYD’nin, FETÖ’nün Türkiye’nin güçlenmesini önlemek isteyenlerin ortaya çıkardığı yapılar olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin tam bağımsız bir ülke olabilmesi için öncelikler milli kültürel bağımsızlığını sağlaması gerektiğini vurgulayan Bakan Kurtulmuş, “Önümüzü kapatmaya ayaklarımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Ama bu asil millet bundan yılar mı? Asla yılmayacağız, güçlü bir Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. Güçlü Türkiye olmak için önce güçlü bir kültürel yapıya sahip olmamız, sahip olduğumuz kültürel zenginlikleri benimsememiz, özümsememiz ve daha çok çoğaltarak sonraki nesillere  aktarmamız gerekiyor. Bu ekonomik ve siyasal gücümüz kadar önemli belki onlara da güç veren esas köklerimizdeki zenginliğimizdir. Yani gelecek köklerimizdedir.” şeklide konuştu.
(24.01.2018)

  • T (1).jpeg
  • T (2).jpeg
  • T (3).jpeg
  • T (5).jpeg
  • T (6).jpeg
  • T (7).jpeg
  • T (8).jpeg