BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI KURTULMUŞ KASTAMONU’DA


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Bizim kimsenin bir karış toprağında gözümü yok ama bizim mahallemizi birilerinin yangın yerine çevirmesine de müsaade edecek gözümüz yok. Biz bu coğrafyanın barış yurdu olmasını istiyoruz, esenlik yurdu olmasını istiyoruz.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Terör örgütleri üzerinden Türkiye’ye karşı başlatılan saldırıyı cevapsız bırakmayacağız. Bugün dördüncü gününe girdiğimiz Zeytin Dalı Operasyonu marifetiyle aynen Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi hemen Afrin bölgesindeki şeytan yuvalanmalarının da sonunu getireceğiz. Orada da barışı sağlayacağız.”


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi’nin ve Marifet Okulu’nun açılışını yaptı.

Açılış öncesinde gerçekleştirilen törende konuklara hitap eden Bakan Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Cemiyeti’nin Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu belirtti. 

İlim Yayma Cemiyeti’nin tek düşüncesi milletin geleceği olan bir avuç samimi insan tarafından kurulduğunu ve bugünlere geldiğini aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, “Bütün bu faaliyetler kendi köklerine bağlı gençliğin yetiştirilmesi en önemli değerimiz olan genç nesillerimizin sağlam bir şekilde yetiştirilmesi ve Türkiye’nin daha güçlü olarak yoluna devam etmesi için yapılıyor. Dün 1951’de hemen hemen hiç kimsenin meydanda olmadığı zamanlarda bu işe başlayanlar da bu niyetle çıktılar. Niyetlerinin aslı güçlü büyük Türkiye’yi oluşturmaktı. Bizlerin de niyeti odur.” diye konuştu. 

Birilerinin Türkiye’nin güçlenmesini istemediğini bunun için de ellerinden geleni yaptığını vurgulayan Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Terörü nasıl başımıza bela ettilerse, Osmanlı coğrafyasının üzerinden nasıl onlarca devlet çıkardılarsa bir asır sonra yeniden bölünmeyi parçalanmayı paramparça hale getirmeyi amaç edindilerse, Suriye ve Irak başta olmak üzere bütün coğrafyamızı paramparça ettilerse, Yemen’den Libya’ya kadar bu coğrafyayı nerdeyse yönetilemez hale getirdilerse bugün de Türkiye’nin başına terörü bela etmelerinin arkasındaki ana niyet de odur. Bu coğrafyanın en büyük unsuru olan, İslam ümmetinin ümidi olan, şarktan garba kadar, Avrupa’dan Afrika’nın içlerine kadar bütün Müslümanların hatta bütün mazlumların gözlerinin içine baktığı Türkiye’nin güçlü olmasını istemiyorlar.” 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlenmesini istemeyenlerin terör örgütlerini sahaya sürdüğünü ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, “DEAŞ’ı, PKK’yı, FETÖ’yü başımıza bela ediyorlar. Hiç şüpheniz olmasın bunların kullanımı bittikten sonra bir paçavra gibi kenara attıktan sonra başka unsurları da başımıza bela edecekler. Onun için bizim güçlü, şuurlu olmamız lazım, birlik ve dirlik içinde olmamız lazım. Bundan beş on sene evvel DEAŞ var mıydı? Nasıl oldu da dünyanın birçok yerinden getirilip toplanıp bu coğrafyaya bırakıldılar, nasıl oldu da ellerine bu silahlar verildi? Bundan on sene evvel PYD diye bir şey var mıydı? Nasıl oldu da bu adamlar silahlandırıldı, binlerce tırlık konvoylarla en üstün silahlar bu adamların eline verildi, niçin bu bölgede her birisi ölüm timleri, ölüm orduları haline getirildi? Kim getirdi? Bunlar gidip çarşıdan, pazardan bu silahları almadılar. Bunlara ne yazık ki müttefikimiz olduğunu zannettiğimiz bazı ülkeler gözümüzün içine baka baka bu silahları verdiler. Amaç, orada istikrarsızlık oluşturmak, Kürtleri, Türkleri, Arapları, Acemleri birbirine vurdurmak. Amaç, Sünnileri, Şiileri birbirine düşman kılmak. Bu oyunları bozacak tek ülke var, Türkiye. Devletiyle, milletiyle kol kola girmiş, gönül gönüle bütün bunları çözebilecek güçlü bir Türkiye.” şeklinde konuştu.

Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin güçlendikçe hem kendi ülkesinde çok daha güçlü, zengin, müreffeh bir toplum oluşturacağının, hem de dünyanın bütün mazlum milletlerine Arakan’dan Sudan’a Somali’ye kadar sahip çıkacağının altını çizdi ve şöyle devam etti:

“Bunu önlemek için fırsat varken, vakit varken Türkiye’nin ayağına çelme takmaya çalışıyorlar. Bu oyunu bozacağız, kimsenin Türkiye’nin ayağına çelme takmasına müsaade etmeyeceğiz. Terör örgütleri üzerinden Türkiye’ye karşı başlatılan saldırıyı cevapsız bırakmayacağız. Bugün dördüncü gününe girdiğimiz Zeytin Dalı Operasyonu marifetiyle aynen Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi hemen Afrin bölgesindeki şeytan yuvalanmalarının da sonunu getireceğiz. Orada da barışı sağlayacağız, yerel halkın gelip kendi şehirlerinde köylerinde yaşamasını Allah’ın izniyle sağlayacağız.”

Türkiye’nin başkasının bir karış toprağında gözü olmadığını, asla işgalci bir ülke olmadığını vurgulayan Bakan Kurtulmuş, “Birileri belki bu harekatla ilgili sağdan soldan bir şeyler söyleyecekler. Bir kere daha açıklıkla ifade ediyoruz: Bizim kimsenin bir karış toprağında gözümü yok ama bizim mahallemizi birilerinin yangın yerine çevirmesine de müsaade edecek gözümüz yok. Biz bu coğrafyanın barış yurdu olmasını istiyoruz, esenlik yurdu olmasını istiyoruz. İnşallah bunu da temin edeceğiz.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, buradaki programının ardından Kastamonu Valiliği’ni, Belediye Başkanlığı’nı ve AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

(23.0.2018)
 • k (1).jpeg
 • k (10).jpeg
 • k (11).jpeg
 • k (12).jpeg
 • k (13).jpeg
 • k (14).jpeg
 • k (15).jpeg
 • k (16).jpeg
 • k (17).jpeg
 • k (2).jpeg
 • k (4).jpeg
 • k (5).jpeg
 • k (6).jpeg
 • k (7).jpeg