BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN NUMAN KURTULMUŞ BURDUR’DA

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Rekor 2014 yılındaydı. Bu yıl, 2014 yılını zorlayacağımızı, hatta geçeceğimizi ümit ediyorum. 38 milyona yakın turist hedefimiz, bunun 30 milyar dolara yakın gelir bırakmasını ümit ediyoruz.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “2018 yılıyla ilgili gerek Almanya’da gerek İngiltere’de, Rusya’da, Ukrayna’da ve diğer ülkelerden geri dönüşler fevkalade iyidir. Ortalama geçen yıla göre erken rezervasyonlarda yüzde 40 itibarıyla bir artış var.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Türkiye mevcut ekonomik ve siyasi istikrarını sürdürdükçe her alanda atılım yapacaktır. Teknolojide, ekonomide, siyasette, uluslararası ilişkilerde, turizmde, her alanda Türkiye çok daha güçlü bir ülke olarak ileriye gidecektir.”


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, çeşitli programlara katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere Burdur’a geldi.

Kentteki programına Valilik ziyareti ie başlayan Bakan Numan Kurtulmuş, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Şerif Yılmaz ile bir süre görüştü.

Bakan Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada yaşadığı birçok krize rağmen Türk turizm sektörünün hızla toparlandığını belirtti ve şunları söyledi:

“2016- 2017’de neredeyse dip yapmış turizm sektörümüzün 2017’de olağanüstü büyük bir hızla dönüş yapmış olması, yeniden eski rakamlarına doğru yükselmiş olması sevinç vericidir.  2017'de 32,4 milyon turist Türkiye’ye geldi ve yaklaşık 26 milyar dolar turizm geliri elde ettik. Bu yıl da 2014 yılını zorlayacağımızı, hatta geçeceğimizi ümit ediyorum. 38 milyona yakın turist hedefimiz var, bunun 30 milyar dolara yakın gelir bırakmasını ümit ediyoruz. 2018 yılıyla ilgili olarak gerek Almanya’da gerek İngiltere’de, Rusya’da, Ukrayna’da ve diğer ülkelerden geri dönüşler fevkalade iyidir. Ortalama geçen yıla göre erken rezervasyonlarda yüzde 40 itibarıyla bir artış var. Bu da önümüzdeki sezon iyi bir turizm sezonunu geçireceğimizi ortaya koyuyor.”

Türkiye'nin dünyanın en büyük, en zengin arşivi, kütüphanesi olduğunu vurgulayan Bakan Kurtulmuş, Anadolu topraklarının her tarafında iz bırakan onlarca büyük medeniyet olduğunu ifade etti. Bu kültürel birikimin Türkiye’nin yumşak gücü ve son dönemde dünyada yaygınlaştırlmaya çalışılan olumsuz Türkiye algısını ortadan kaldırmak için çok önemli olduğunu aktaran Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Bazı çevrelerin, Türkiye düşmanlığı, İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı gerekçeleriyle Türkiye’yi hedef tahtası haline getirmiş olduğu bir ortamda, bizim  zenginliklerimiz, tarihi birikimlerimiz üzerinden iyi bir Türkiye algısı oluşturulması ve İslam karşıtlığı akımların bertaraf edilmesi için de bunu bir yumuşak güç olarak kullanmayı hedefliyoruz ve kullanıyoruz. Türkiye mevcut ekonomik ve siyasi istikrarını sürdürdükçe her alanda atılım yapacaktır. Teknolojide, ekonomide, siyasette, uluslararası ilişkilerde, turizmde, her alanda Türkiye çok daha güçlü bir ülke olarak ileriye gidecektir. Türkiye güçlendikçe sözünün değeri, gücü de artıyor.”

2017 yılında gerçekten Türkiye’nin dünyada rol belirleyici, uluslararası ilişkilerde sonuç alıcı birtakım müdahaleleri ve adımları olduğunu hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş, Kuzey Irak’taki referandumu ve Kudüs konusunda gösterdiği başarıyı örnek gösterdi.
(12.01.2017)

  • B (1).jpeg
  • B (2).jpeg
  • B (3).jpeg
  • B (4).jpeg
  • B (5).jpeg