BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

AKBAŞ ŞEHİTLİĞİ BAKAN KURTULMUŞ’UN KATILIMIYLA AÇILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Bir asır evvel bu topraklardan derslerini alıp gidenler gerisin geriye giderek bir daha bu toprakları unutmuş değillerdir. Emperyalist amaçlarının maksatlarının bugün de devam ettiği, bir asır önceki oyunun ellerinde fırsat olsa bugün de tekrarlanacağından şüpheniz olmasın.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Nasıl bir asır evvel şu önünde tazimle eğildiğimiz şehitlerimiz gibi binlerce yüzbinlerce şehidimizi veren o müstevli orduları bizi işgale kalktılarsa aynen bir asır sonra 15 Temmuz gecesinde de ruhunu müstevlilere satmış olan uşaklar vasıtasıyla aynı oyunu tezgahlamaya çalıştılar.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Bu millet, tarihi bir hikaye gibi okumadığını 15 Temmuz gecesi ispat etmiştir.”

Bakan Numan Kurtulmuş: “Bu ülkeyi işgal etmek için emperyalist hesap kuranlar ya da üstümüze FETÖ’yü, PKK’yı, DEAŞ’ı ve başkalarını göndererek terörle bu ülkeyi bir şekilde kontrol edeceklerini zannedenler, baskıyla, darbeyle bu milleti sindireceklerini zannedenler Akbaş Şehitliği’ne baktıkları gibi 15 Temmuz gecesine de baksınlar Ömer Halisdemir’i de görsünler şühedayı da görsünler.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Tarihe Saygı Projesi kapsamında düzenleme çalışmaları tamamlanan Akbaş Şehitliği’nin açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, Türk milletinin, dünyanın en zor ve en pahalı topraklarında yaşayan millet olarak uyanık, hazır ve ileriye doğru dayanışma ve birlik içerisinde olma zorunluluğunu vurguladı.

Çanakkale’de sadece cesaret ve kahramanlık derslerinin verilmediğini, atalarımızın dünyaya insanlık dersi de verdiğini belirten Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Burada askerliğin, cesaretin, kahramanlığın, şecaat sahibi olmanın örneğini verdiği gibi atalarımız aynı zamanda insan olmanın da en güzel örneklerini verdiler. Buralarda kim bilir ne hikayeler yazıldı. 10 metre ötedeki düşmanın kurşunlarına rağmen ‘Ya Allah’ diyerek cepheye bir önceki sipere atlamaya çalışırken şehit düşenlerin kahramanlıkları burayı işgale gelmiş olan kuvvetlerin komutanlarının askerlerinin de hayranlığını kazandı bunda hiç şüphe yok. En az bunun kadar verdiğimiz insanlık dersi de merhamet de asalet de savaşta dahi olsa düşmanının elinden tutup onun yaralarını sarmak gibi hassasiyetlerle de ecdadımız insanlık tarihine altın harflerle yazıldı.”

 Bundan 100 yıl önce bozguna uğrayarak Çanakkale’yi terk eden düşmanın emellerini hala gerçekleştirmeye çalıştığını vurgulayan Bakan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“9 Ocak 1916’da düşman orduları buradan çektiler gittiler. Ancak niyetlerinin de bu topraklarda baki kaldığını asla unutmayın. Kurtuluş Savaşı’nı kazandık, Gazi Mustafa Kemal’in öncülüğünde yeniden özgür bir millet olarak Cumhuriyetimizi kurduk. Sanmayın ki işimiz bitti. Bir asır evvel bu topraklardan derslerini alıp gidenler gerisin geriye giderek bir daha bu toprakları unutmuş değillerdir. Emperyalist amaçlarının maksatlarının bugün de devam ettiği, bir asır önceki oyunun ellerinde fırsat olsa bugün de tekrarlanacağından şüpheniz olmasın.”

Bir asır evvel gitmek zorunda kalan emperyalist güçlerin bugün de terör örgütleriyle Türkiye’yi karıştırmaya çalıştığını aktaran Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Nasıl bir asır evvel şu önünde tazimle eğildiğimiz şehitlerimiz gibi binlerce yüzbinlerce şehidimizi veren o müstevli orduları bizi işgale kalktılarsa aynen bir asır sonra 15 Temmuz gecesinde de ruhunu müstevlilere satmış olan uşaklar vasıtasıyla aynı oyunu tezgahlamaya çalıştılar. Bu şehitlerimiz gibi nice kahramanlar bir asır sonra yeniden aynı oyunun karşısına dikildiler. Başta Ömer Halisdemir olmak üzere bütün şehitlerimizi de Akbaş şehitlerimizin önünde minnetle anıyorum, Allah’tan rahmetle diliyorum.  Bu millet, tarihi bir hikaye gibi okumadığını 15 Temmuz gecesi ispat etmiştir. Allah bu millete bir daha kurtuluş savaşı yaşatmasın  diye dua ediyoruz. Allah bir daha bu millete bu toprakların gördüğü en ağır ihanet olan 15 Temmuz benzeri bir ihaneti yaşatmasın diye dua ediyoruz. Ama bu ülkeyi işgal etmek için emperyalist hesap kuranlar ya da üstümüze FETÖ’yü, PKK’yı, DEAŞ’ı ve başkalarını göndererek terörle bu ülkeyi bir şekilde kontrol edeceklerini zannedenler, baskıyla, darbeyle bu milleti sindireceklerini zannedenler Akbaş Şehitliği’ne baktıkları gibi 15 Temmuz gecesine de baksınlar Ömer Halisdemir’i de görsünler şühedayı da görsünler. Bu millet tarihi sadece geçmişten ibaret görmüyor, bu millet tarihi kalbinde yaşıyor, zihninde yaşıyor ve bu millet ecdadının bize bıraktığı bütün ruha sonuna kadar teslim oluyor ve onu temsil ediyor.” 

Bakan Numan Kurtulmuş, törenin ardından şehitliği gezdi, mezarlara karanfil bıraktı. Ardından da Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması sonrasında düzenlenen ödül törenine katıldı.
(09.01.2018)

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg
  • 7.jpeg