BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDA DEVİR TESLİM YAPILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Allah her birimizin vaktini bereketlendirsin ve bu memlekete hizmet etme imkânı versin. Bu makamların hepsi gelip geçicidir.” 

Kültür ve Turizm eski Bakanı Nabi Avcı: “Bu görevi kendisine devrediyor olmaktan ötürü gerçekten büyük bir mutluluk duyuyorum.” 


Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini Nabi Avcı’dan devralan Numan Kurtulmuş makamların geçici olduğunu dile getirerek, “Allah her birimizin vaktini bereketlendirsin ve bu memlekete hizmet etme imkânı versin.” dedi.   

Kabine revizyonu sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığında devir teslim gerçekleşti. Bakanlık görevini Nabi Avcı’dan devralan Numan Kurtulmuş, Avcı ile çok zor dönemleri birlikte aştıklarını; Avcı'nın olgun, sakin ama yol gösterici tutumlarıyla gerek AK Parti, gerekse Türkiye’nin gidişatına olumlu katkılar sunduğunu ifade etti.

Camiamızın Sakin Güçlerinden

“Sayın Nabi Avcı kişiliğiyle, zarafetiyle, bilgisiyle, donanımıyla bir yandan kültür adamı, diğer yandan devlet adamı sıfatıyla her zaman AK Parti camiasının yol gösterici kişilerinden birisi olmuştur. Çok cerbezeli görünmeyen ama perde arkasında bizim camiamızın sakin güçlerinden birisi olan Nabi Avcı’dan bu görevi devralmış olmak benim için de hem büyük bir onur hem de büyük bir zorluktur. Kendisine şimdiye kadar yaptığı hizmetler dolayısıyla çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye’ye Katkıları Son Derece Olumlu Olmuştur

“Aynı kabinelerde kısa süre çalışmış olmakla birlikte çok fazla hükumette çalışmış olduk. Çok zor dönemleri birlikte aştık. Türkiye’nin hakikaten siyasi tarihi yazıldığında en zor dönemlerinden birisi olarak yazılacak son 2,5-3 yıllık dönemi birlikte geçirdik. 

O süreçlerdeki olgun, sakin ama yol gösterici tutumları dolayısıyla da Sayın Nabi Avcı’nın katkıları hem AK Parti hükumetlerine hem Türkiye’nin gidişatına son derece olumlu olmuştur. Kendisini her zaman bütün arkadaşlarımız bu özellikleriyle hatırlayacaklardır.” 

Makamların Hepsi Gelip Geçicidir

“Kültür ve Turizm Bakanlığına da çok büyük bir katkısı oldu. Onunla birlikte ondan devraldığımız bu bayrağı inşallah daha ileriye götürmek nasip olur. Kendisinin bilgilerinden, birikiminden, tecrübelerinden her zaman istifade edeceğiz. Bu bayrak değişiminin milletimiz, memleketimiz için yararlı olmasını ümit ediyorum. 

Allah her birimizin vaktini bereketlendirsin ve bu memlekete hizmet etme imkânı versin. Bu makamların hepsi gelip geçicidir. İnsanlar makam ve mevkilerinden güç alıyorlarsa zaten onun bir kıymeti yoktur. Eskilerin yine çok güzel bir tabiri var: “Şerefü’l mekân bi’l-mekîn” derler. Bir mekânın şerefi orada oturanla kâimdir.

Sayın Nabi Avcı’ya bakınca onu görüyoruz. Sayın Nabi Avcı’nın herhangi bir yerde oturması ya da herhangi bir makamdan güç alması zaten düşünülemez. Bulunduğu her yere güç vermiş olan bir yol arkadaşımız, dava arkadaşımız bir büyüğümüzdür. Bundan sonra da yeni Türkiye’nin güçlenmesine çok katkıları olacaktır.”      

Nabi Avcı’dan Teşekkür

“Bugün güzel bir vesileyle buradayız. Son kabine değişikliğiyle Kültür ve Turizm Bakanlığına atanan Sayın Numan Kurtulmuş Beyefendi'ye görevi devretmek için buradayız. 

Ben öncelikle tebrik ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum. Bugüne kadar Başbakan Yardımcısı olarak da yaptıkları hizmetler sebebiyle kendilerine ayrıca vatandaş olarak çok teşekkür ediyorum. Bugün de bu görevi kendisine devrediyor olmaktan ötürü gerçekten büyük bir mutluluk duyuyorum. 

Devretmeden önce birkaç teşekkürü özellikle yapmak istiyorum. Öncelikle bugüne kadar muhtelif makamlarda danışman olarak, Milli Eğitim Bakanı olarak, Kültür ve Turizm Bakanı olarak vazife yapmamı münasip gören, fırsat veren imkan veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine atanırken Sayın Başbakanımıza ve tekrar Sayın Cumhurbaşkanımıza bu teveccühleri sebebiyle tekrar teşekkür ediyorum. Birlikte görev yaptığım bakan arkadaşlarıma, milletvekili arkadaşlarımıza tüm bu süreçler boyunca destekleri için çok teşekkür ediyorum. Özellikle Eskişehir milletvekili arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bütün Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışanlarına ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığıyla ilgili düzenlemeler, çalışmalar konusunda sürekli bizimle verimli bir işbirliği içinde olan kültür, sanat ve turizm camiamızın bütün meslek kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum.”

(20.07.2017)

 
  • n1.jpeg
  • n10.jpeg
  • n2.jpeg
  • n3.jpeg
  • n4.jpeg
  • n5.jpeg
  • n6.jpeg
  • n7.jpeg
  • n8.jpeg
  • n9.jpeg