BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KAZAN DESTANI "YANIK BUĞDAYLAR"DA

15 Temmuz sonrası ‘Kahraman’ unvanını alan Ankara’nın Kazan ilçesindeki halk direnişi ‘Yanık Buğdaylar’ adıyla belgesel oldu. Üç şehit yakınının hikayesine odaklanan belgeselin yönetmeni Mesut Gengeç, “Kazan’da yaşanan kahramanlık öykülerinin yanında insan hikayelerini de anlattık” diyor.

15 Temmuz gecesi Türkiye’nin dört bir tarafında kahramanlık destanı yazıldı. Bu destanı yazanlar arasında 15 Temmuz sonrası ‘Kahraman’ unvanını alan Ankara’nın Kazan ilçesi de geliyordu. Darbecilerin merkez üs olarak belirlediği Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nün bulunduğu yerden kalkan uçaklar Ankara’yı bombalıyordu. Kazan halkı ise uçakların kalkmasını engellemek için tarladaki biçilmiş ekinini, traktöründeki lastikleri yakmıştı. Hain darbe girişiminin yaşandığı gece gece 9 şehit verilmiş, 92 kişi yaralanmıştı.

Şehit Çocuklarının Gözünden

Kahramankazan’da yazılan bu direniş destanı ‘Yanık Buğdaylar’ adıyla belgesel oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle çekilen 60 dakikalık belgeselde 15 Temmuz gecesi yaşananlar şehit Hasan Yılmaz’ın 16 yaşındaki kızı Birgül Yılmaz, şehit Ali Anar’ın 15 yaşındaki oğlu Hüseyin Anar ve şehit Samet Cantürk’ün 15 yaşındaki kardeşi Kazım Cantürk’ün gözünden anlatılıyor. Çekimleri 15 Temmuz darbe girişiminden hemen 3 gün sonra başlayan belgeselde şehit yakınları, ekinleri ve lastikleri yakan gizli kahramanların da etkileyici röportajları da yer alıyor.

Gurur Ve Özlem Bir Arada

Yönetmen Mesut Gengeç filmi şöyle anlattı: “Bu üç kişinin yaşamından yola çıkarak 15 Temmuz’u, onun yarattığı tahribatı ve kirli yüzünü anlatmak istedim. Bir yanda özlem var bir yanda gurur duyuyorlar. Songül, babam şehit oldu gurur duyuyorum ama bir yandan da babamı özlüyorum derken anne hayatta sadece babane ve ağabeyi olan Kazım ise tek kaldım ne yapacağım diyor. Bu yalnızlığı da anlatmak istedim. Şehit çocuğu olmaktan gurur duyuyorlar ama özlemleri de büyük. Hepsi lise öğrencisi ve geleceğe umutla bakmak istiyorlar. Bu çocukların hayatına girdik.”

"Yanık Buğdaylar" belgeselinin ilk gösterimi bu akşam saat 23.00’te Kahramankazan kent meydanında gerçekleşecek. Gösterim ücretsiz ve halka açık olacak. Filmin yolculuğu festivallerde devam edecek.
(Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi) 
(14.07.2017)