BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

'MATRAKÇI NASUH' SERGİSİ ROMA'DA AÇILDI

Osmanlı sanatkarı Matrakçı Nasuh'un şair, hattat ve nakkaş yönlerini anlatan "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, Roma’da İtalyan sanatseverlerle buluştu.

Cumhurbaşkanlığının himayelerinde, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından projelendirilen ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh Sergisi", Roma’daki tarihi Societa Geografica Italiana Vakfının kütüphanesinde açıldı.

Küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı sergide, Nakkaş Sevim Ersoy'un liderliğinde 12 kadın sanatçının eserleri yer aldı.

Sergide, sanatçıların Matrakçı Nasuh'un "Beyan-ı Menazil Sefer-i Irakeyn" ve "Tarih-i Feth-i Şikloş Estergon ve İstol Belgrad" eserlerinde yer alan şehir haritalarından yapılan seçkiyi, birebir çini levhalar üzerine, Matrakçı'nın beyitlerinden yapılan seçkiyi divani hat levhalara, vasıflarının birkaçını da modern bir yorumla tuvale aktardığı 41 eser görücüye çıktı.

İtalyan sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği sergide bir ilk de yaşandı. Roma’daki sergide, yönetmenliğini Ali Sina Gürsu’nun üstlendiği, dünyaca ünlü Osmanlı tarihçilerinin görüşlerinin de yer aldığı "Matraki Bir Osmanlı Yıldızı" belgeselinin ilk gösterimi yapıldı.

Societa Geografica Italiana yetkilisi Simone Bozzato, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği ve Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiliğinin katkılarıyla Roma’da hayata geçen bu sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Sıradaki Duraklar: Washington ve Budapeşte

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanvekili Dr. Akif Kireçci, serginin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştiğini belirterek, "UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanvekili olarak ben de bu projeyi desteklemekten çok büyük onur ve memnuniyet duyuyorum. Bundan sonra Washington ve Budapeşte var. Oradan da Ankara’da Beştepe Külliyesi’ndeki bir sergiyle tamamlanacak bu sergi. Bu kültürel faaliyetler çok önemli. Bunların sayıları artarak devam etmesini arzu ediyorum." diye konuştu. 

Sergi küratörü Beste Gürsu da, “Çok mutluyuz. Projenin devamı noktasında 8. durağımız Roma’ya kadar geldik. Bundan sonra 2 durağımız kaldı: Washington ve Budapeşte.” şeklinde konuştu. 

Türk Kültürünün Tanıtımı Açısından Çok Önemli

Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Mehmet Paçacı da, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, dünyayı gezen bir sergiyi bugün burada açtık. Bu gerçekten Türkiye’nin, Türk kültürünün, geçmişinin, tanıtılması bakımından çok önemli bir çalışma olmuş.” diye konuştu.

"Matrakçı Nasuh" sergisi Roma’da 28 Temmuz tarihine kadar gezilebilecek. 

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

(07.07.2017)