BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


OSMANLI KALYONLARINI GÖRMEK İÇİN BUYRUN

Başarılı Çini sanatçısı Almula İdil Kılıç'ın "Türk Düğümü ve Osmanlı Kalyonları" isimli çini sergisi, İstanbul Deniz Müzesinde sanatseverlerle buluşacak.

Osmanlı'dan bize kalan en nadide kültür-sanat miraslardan biri olan çini sanatının eşsiz örneklerini sanata gönül verenler, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Almula İdil Kılıç'ın 100'e yakın eserini 4-9 Temmuz tarihleri arasında Beşiktaş'taki İstanbul Deniz Müzesi Çakabey Salonunda açacağı "TÜRK DÜĞÜMÜ VE OSMANLI KALYONLARI" isimli sergide gezebilecek.

Ankara ve Kütahya'da birçok çini ustasından özel dersler alan sanatçı Almula İdil Kılıç, 2009 - 2010 yıllarında karma sergiye katılarak çalışmalarını sanatseverlerin beğenisine sundu. Klâsik çini çalışmalarının yanı sıra, Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinden geleneksel giysi, resim ve desenlerini çiniye aktaran sanatçı, ilk kişisel sergisini "Altay'dan Tuna'ya, Baykal'dan Ural'a" ismiyle 2012'de Uluslararası Türk Kültürü Teşkilâtı (TÜRKSOY) Sanat Galerisinde açtı.

'Barış Petekleri Sergisi'

25 Nisan 2015'te Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla, Çanakkale Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşen başka coğrafya ve ülkelerden çok sayıda sanatçının katıldığı ve bin farklı eserin yer aldığı "Barış Petekleri Sergisi'ne çini sanatını temsilen katıldı.

Kasım 2016'da Kültür ve Turizm Bakanlığının açtığı sınavı kazanarak Kültür Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Çini Sanatçısı unvanını alan Almula İdil Kılıç, halen Ankara Büyükşehir Belediyesinin BELMEK kursunda Çini öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

(Kaynak: Yeni Asya)

(30.06.2017)