BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


ANADOLU'NUN ALKATRAZINA ZİYARETÇİ AKINI

Şair Sebahattin Ali'nin unutulmaz "Aldırma gönül aldırma" şiirini yazdığı ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen Tarihi Sinop Cezaevi, her yıl yüz binleri ağırlıyor.

Sinop'un en önemli turizm değerlerinden biri olan Tarihi Sinop Cezaevi gelen turistlerin ilgi odağı oluyor. Yazılmış şiirleri ve şarkılanyla gelenlerin dikkatini çeken cezaevinde birçok ünlünün de mahkum olarak yattığı biliniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Göz, "Sinop geçmişine baktığımız zaman medeniyetlerin üst üste kurulduğu tarihi kültürü zengin bir şehir. Tarihi M.Ö 700'e dayanan çok eski bir şehir. Şehir zamanla el değiştiriyor, bu netice de Selçuklu döneminde yapılan iç kısımda kalan iç kale dediğimiz yere bir hapishane inşa ediliyor. Bundan sonraki aşamada 1878-1879 yıllarından 1997 yılına kadar cezaevi olarak hizmet veriyor. Sinop Cezaevi gelenin dönmediği tarihi bir cezaevi ve burada pek çok ünlünün yattığı ve çok anısının bulunduğu bir cezaevidir. Tanınmışlardan 'Aldırma Gönül' şarkısını yazan Sabahattin Ali'yi söylemek mümkündür" dedi.

Ziyaretçi Sayısı Artıyor

Cezaevini ziyaret edenlerin sayısının her yıl artığını belirten Göz, "Geçen yıl yaklaşık olarak 200- 250 bin civarında ziyaretçi gelmişti. Tabii ki bu yıl Sinop'tan daha yüksek oranlar bekliyoruz. Aynı zamanda cezaevinde restorasyon çalışmalarının başlaması için çabalarımız devam ediyor. 2017 yılı içerisinde buranın ihaleye çıkarılması gerçekleştirilecek" ifadelerini kullandı.

Hiç Kimse Kaçamamış

"Sinop'un cezaeviyle anılması kulaklara pek hoş gelmese de bu bir vakadır" diyen İrfan Göz şöyle devam etti: "Sinop denildiği zaman akla cezaevi ister istemez geliyor. Cezaevinin meşhur olmasının sebebi, buradan hiç kimse firar edememiş olmasıdır. Deniz dalgaları cezaevinin duvarlarına vuruyormuş ve o sesler mahkûmlar tarafından duyuluyormuş.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi)

(23.06.2017)