BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

TÜRKLER AVRUPA'DA YILDA 50 BİN DÜĞÜN YAPIYOR

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "Bu yıl Rusya pazarı bakımından turizm olumlu geçecek gibi görünüyor"

Bakan Avcı: "Avrupa pazarında da kıpırdanma var ama maalesef Türkiye'ye yönelik çok sistematik bir dezenformasyon kampanyası var. Erdoğan düşmanlığı üzerinden Türkiye düşmanlığı yapılıyor. Bunun turizmimize olumsuz yansımaları olabiliyor. İnşallah onu da katıldığımız fuarlar, yaptığımız tanıtım faaliyetleriyle dengelemeye çalışıyoruz"

Bakan Avcı: "Kemal Bey'in hala kanun metnini okumadığı anlaşılıyor. Aslında 18 maddelik bir anayasa değişikliği. Bunların bir kısmı da zaten teknik. Yargıyla ilgili olanlar var. Seçim süreleriyle ilgili olanlar var. Milletvekili sayılarıyla ilgili olanlar var. Kritik noktalarda bir-iki temel madde var. Onları okuduğu zaman ya da danışmanları doğru bilgilendirdiği zaman zannederim kanaati değişir"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Bu yıl Rusya pazarı bakımından turizm olumlu geçecek gibi görünüyor." dedi.

Eskişehir'de Taşbaşı mevkisindeki iş yerlerini ziyaret eden Avcı, esnafla sohbet etti. 

Bakan Avcı'nın yanına gelen Selahattin Aslanbenzer isimli balıkçı esnafı, Taşbaşı Çarşısı'nın yanındaki yoldan sadece bir aracın geçebildiğini bu yüzden mallarını indiremedikleri için Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin söz konusu yolu genişletmesini istediklerini belirtti. Aslanbenzer, bunun için defalarca ilgililere bildirimde bulunmalarına rağmen bir düzenlemenin olmadığını aktardı.

Bakan Avcı ise söz konusu durumun sadece Taşbaşı'nda olmadığını kentteki birçok yerinde benzer düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Avcı, turizm anlamında Rusya pazarında ciddi bir toparlanmanın yaşandığını bildirdi.

Turist sayında bu yılki artışın önceki yıllardaki düşleri telafi edeceğine işaret eden Avcı, şöyle devam etti:

"Rusya pazarından gelen sinyallerden bunu görüyoruz. Rusya pazarından 2014 yılı ocak ayı girişlerine baktığımızda 51 bin. Bir sene sonra 2015'te 21 bine düşüyor. 2016 yılında iyice düşüyor. 2017'nin ocak ayında bu sayı 40 bine çıktı. Bu yıl Rusya pazarı bakımından turizm olumlu geçecek gibi görünüyor. Avrupa pazarında da kıpırdanma var ama maalesef Türkiye'ye yönelik çok sistematik bir dezenformasyon kampanyası var. Erdoğan düşmanlığı üzerinden Türkiye düşmanlığı yapılıyor. Bunun turizmimize olumsuz yansımaları olabiliyor. İnşallah onu da katıldığımız fuarlar, yaptığımız tanıtım faaliyetleriyle dengelemeye çalışıyoruz. 2017 yılı 2016 yılından daha iyi olacak."

Yurt Dışında Yaşayanlar Düğünlerini Memleketinde Yapsın

Bakan Avcı, Avrupa'da Türklerin oluşturduğu çok ciddi düğün pazarının bulunduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışında yaşayan Türklere yönelik düğünleri Türkiye'de yapılmasını çağrısını anımsattı. Yurt dışındaki Türklerin yılda 50 bine yakın düğün yaptığına işaret eden Avcı, şunları ifade etti:

"Bizim düğünler biraz da masraflı oluyor. Ciddi paralar harcayarak Avrupa'da düğünler yapıyorlar. Gelinler için özel helikopter tutmalara kadar varmış. Cumhurbaşkanımızın çağrısından sonra düğünlerini Türkiye'de yapacaklara yönelik ilk promosyon vaadini Eskişehir'den Sivrihisar ilçe Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü yaptı. Yurt dışından gelip, düğünlerin Sivrihisar'da yapacaklara 'incili küpe' hediye edeceğini söyledi. Bolu Belediyesi de salon kiralarını vereceğini bildirdi. Eskişehir'den, Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinden yurt dışına gitmiş hemşehrilerimiz gelsinler, tatillerini Türkiye'de geçirsin, düğünlerini, derneklerini, nişanlarını Türkiye'de, Eskişehir'de, Emirdağ'da, Sivrihisar'da, memleketlerinde yapsınlar."

Kemal Bey'in Kanaati Değişir

Bakan Avcı, bir gazetecinin "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yeni sistemde çift başlılık olacağı yönündeki eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Kemal Bey'in hala kanun metnini okumadığı anlaşılıyor. Aslında 18 maddelik bir anayasa değişikliği. Bunların bir kısmı da zaten teknik. Yargıyla ilgili olanlar var. Seçim süreleriyle ilgili olanlar var. Milletvekili sayılarıyla ilgili olanlar var. Kritik noktalarda bir-iki temel madde var. Onları okuduğu zaman ya da danışmanları doğru bilgilendirdiği zaman zannederim kanaati değişir."

(28.03.2017)

 • E10.jpeg
 • E5.jpeg
 • E13.jpeg
 • E12.jpeg
 • E8.jpeg
 • E11.jpeg
 • E6.jpeg
 • E4.jpeg
 • E9.jpeg
 • E2.jpeg
 • E7.jpeg
 • E3.jpeg
 • E1.jpeg