BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKANLIKTAN SİNEMA SEKTÖRÜNE YENİ DESTEKLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı; Araştırma ve Geliştirme, Animasyon, Belgesel, Kısa Film Yapım, Senaryo ve Diyalog Yazım türlerinde 166 projeye 6 milyon 540 bin TL destek sağladı.

Bakanlık, ülkemizdeki tek sinema fonu olarak, Araştırma ve Geliştirme, Animasyon, Belgesel, Kısa Film Yapım, Senaryo ve Diyalog Yazım türlerindeki projelerin hayata geçirilmesine imkân sağlıyor. Sinema destekleri uluslararası örneklerinde olduğu gibi alanında uzman sektör temsilcilerinin yer aldığı “Destekleme Kurulu” tarafından belirleniyor.

Bakanlığa bu yıl rekor sayıda başvuru yapıldı. Başvuruda bulunan 1.319 projenin değerlendirildiği Destekleme Kurulu toplantısında, 10 Animasyon Film Yapım Projesine 236 bin TL, 6 Araştırma ve Geliştirme Projesine 255 bin TL, 71 Belgesel Yapım Projesine 5 milyon 49 bin TL, 34 Kısa Film Yapım Projesine 456 bin TL, 45 Senaryo ve Diyalog Yazım Projesine 544 bin TL destek sağlandı.

Bakanlık yılın ilk toplantısında uzun metraj filmlere de 25.600.000 TL destek sağlamıştı. Sektör için çok önemli olan bu destekler ile yeni ve nitelikli eserlerin üretimine katkı veriliyor. Ayrıca animasyon filmler ile kısa filmler desteklenerek genç sinemacıların sektöre adım atmalarına imkân sağlanıyor.

Böylece şu ana kadar sektöre verilen destek miktarı 32 milyon 140 bin TL'ye ulaştı.
(22.03.2017)