BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

BAKAN NABİ AVCI ALMANYA'DA

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı: "Türkiye son 15 yılda turizmde gerçekten önemli bir başarı hikayesinin altına imza attı. 2023 hedeflerimiz düşünüldüğünde dünyada ilk 10'a girme hedefimizi biz turizm sektöründe sizlerin de katkılarıyla, gerek Türk gerek Alman sektörü temsilcilerimizin katkılarıyla, birlikte şimdiden yakalamış durumdayız" 

Bakan Nabi Avcı: "Birçok turizm çeşidi ile ziyaretçilere alternatif tatil imkanları sunan ülkemiz, 444 mavi bayraklı plaj ve marinada, yaklaşık 1 milyon 250 bin yatak kapasitesiyle yüksek standartlı tesislerimizde ziyaretçilere hizmet veriyor"

Bakan Nabi Avcı: "Düğünlerini Türkiye'de yapmak isteyen Alman dostlarımızı da davet ediyoruz"


Bakan Nabi  Avcı: "Nasıl Berlin'de hakimler varsa İstanbul'da da Ankara'da da hakimler var. Onlar bu konuyla ilgili kararını verdikleri zaman, size ve bana düşen o yargı kararına saygı duymaktır"

Bakan Nabi  Avcı: "Almanlar gelmiyorsa gider Japonları getiririz diyecek halimiz yok. Bizim geleneksel pazarımız, burada oturmuş kurumlarımız var. Hem Almanya'da hem Türkiye'de yıllarını bu işe vermiş, bunun üzerinden kariyer ve marka oluşturmuş firmalar var. Onların emeklerini göz ardı edecek halimiz yok. Faraza böyle bir şey desek bile, işin sahadaki gerçekliğine uymaz"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'nin son 15 yılda turizmde önemli bir başarı hikayesine imza attığını söyledi.


Bakan Nabi Avcı, 51. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı'nda düzenlenen basın toplantısında, dünya turizm pazarının küresel, bölgesel ve yerel gelişmelere paralel olarak her geçen gün değiştiğini ve dönüştüğünü ifade etti.

Teknolojik yeniliklerden küresel ısınmaya, politik anlaşmazlıklardan ekonomik faktörlere kadar birçok farklı unsurun seyahat eğilimlerini belirlediğine işaret eden Bakan Avcı, Türk turizminin bölgesel ve dönemsel sorunlar karşısında, uluslararası camiadaki saygın konumunu korumaya yönelik tedbirlerle geleceğe güvenle bakmayı sürdürdüğünü belirtti.

Türkiye'nin son yıllarda turizm sektöründe önemli başarı yakaladığına vurgulayan Bakan Avcı, "Türkiye son 15 yılda turizmde gerçekten önemli bir başarı hikayesinin altına imza attı. 2023 hedeflerimiz düşünüldüğünde dünyada ilk 10'a girme hedefimizi biz turizm sektöründe sizlerin de katkılarıyla, gerek Türk gerek Alman sektörü temsilcilerimizin katkılarıyla şimdiden yakalamış durumdayız." ifadelerini kullandı.

Bakan Avcı, Türk turizmine duyulan güvenin temelinde çevreyle uyumlu, yenilikçi, sürdürülebilir ve rekabetçi gelişim stratejileri ile temellerini oluşturulan, misafirperverlik ilkesi ve yaklaşımıyla hizmet sunan çok güçlü turizm sektörünün bulunduğunu vurguladı.

Son dönemde bütün dünya turizminin etkilendiği menfi olayların Türk turizmini de etkilediğini ifade eden Nabi Avcı, "Bu nedenle, turizm sektöründeki son gelişmeleri dikkate alarak, dünyadaki dönüşüm ve yeni turizm eğilimlerini takip ederek, ülkemizin sahip olduğu büyük turizm arz potansiyelini, ortaya çıkan yeni talepleri de göz önünde bulundurarak harekete geçirmeye odaklanıyoruz. Çalışmalarımızda tatil tercihlerini geçmişten bugüne ülkemizden yana kullanan, başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine özel bir önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmelerde karşılıklı anlayış ve işbirliğinin vurgulandığına işaret eden Avcı, bundan Türk turizm sektörünün güç aldığını aktardı.

Bakan Nabi Avcı, tarihi temellere dayanan Türk-Alman dostluğunun, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, tarihi bağlar, ekonomik ve turistik ilişkiler ile ortak çıkarlar doğrultusunda gelişmeye devam ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin 2017'de de tur operatörleri ile çeşitli mecralarda tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini artırarak yürütmeye devam edeceğini aktaran Bakan Avcı, "Birçok turizm çeşidi ile ziyaretçilere alternatif tatil imkanları sunan ülkemiz, 444 mavi bayraklı plaj ve marinada, yaklaşık 1 milyon 250 bin yatak kapasitesi ile yüksek standartlı tesislerimizde ziyaretçilere hizmet veriyor." şeklinde konuştu.

Bakan Avcı, 2016 yılında turizmdeki durgunluğa işaret ederek, "2016 yılında dünya turizminde yaşanan durgunluğun, ülkemizdeki olumsuz yansımalarını farklı destinasyonlara açılarak, farklı turizm zenginliklerimizi daha da etkin tanıtarak aşma gayreti içerisindeyiz." değerlenmesinde bulundu.

Burada verimli bir işbirliğinin duyurusunu yapmak istediğini belirten Nabi Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2010 yılından beri düzenlenen Avrupa'nın en prestijli kulüpleri arası basketbol liglerinden kabul edilen Euro Lig Basketbol Organizasyonu, Avrupa'nın pek çok ülkesinden onlarca basketbol takımının yarıştığı, sezon içinde 500'e yakın maçın oynandığı, toplam 2 milyonu aşan seyircisi, 627 milyonu aşan dijital takip oranıyla, dünyanın her coğrafyasından takipçiye sahip devasa bir organizasyondur. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak son 3 yıldır bu turnuvanın önemli bir destekçisiyiz. 2016-2017 sezonunda yine tüm dünyanın ilgiyle takip edeceği bu mühim turnuvanın önemli bir ortağı olmaktan da büyük memnuniyet duyuyoruz."

Avcı, Avrupa sanat otoritelerince dünyanın önemli festivalleri arasında ön sırada gösterilen İstanbul Müzik Festivali, Sinema Festivali, Caz Festivali, İstanbul Bienali gibi birçok kültür ve sanat buluşması için de herkesi 2017 yılında İstanbul'a davet etti.

"Komşunu Al Da Gel" Kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde bu sene Avrupa'da ikamet eden Türk vatandaşlarına yönelik yeni bir kampanya başlatıldığını anımsatan Bakan Nabi Avcı, şunları kaydetti:

"'Komşunu da al gel' adlı kampanya ile yurt dışındaki vatandaşlarımızı, dünyanın en misafirperver ülkesine arkadaşları, komşularıyla birlikte gelmeye, tatillerini ve düğünlerini ülkemizde gerçekleştirmeye davet ediyoruz. Tabii düğünlerini Türkiye'de yapmak isteyen Alman dostlarımızı da özelikle davet ediyoruz. Çünkü Hindistan'dan ciddi manada düğün için Türkiye'ye gelen, Antalya'ya gelen misafirlerimiz var. Çok da memnun ve mutlular. Bu kapsamda düğün, nişan gibi etkinliklerini ülkemizde gerçekleştirmelerini, davetliler ile birlikte Türkiye'nin güzellikleri eşliğinde evlilik törenlerini ülkemizde gerçekleştirmelerini arzu ediyoruz. Bu kapsamda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza ve komşularına yönelik çeşitli teşvikler ve indirimler sunulacağını, bununla ilgili bazı kampanya operatörlerimizin tanıtımlara başladılar, duyurmak istiyorum."

2016'da Türkiye'ye turist getiren tur operatörlerine yakıt desteği sağlandığını da anımsatan Bakan Avcı, 2017'de de bu desteğinin genişleterek sürdürüleceğini belirtti.

Bakan Avcı, Türk turizminin gelmiş olduğu bu önemli noktada ve sürdürmekte olduğu başarıda, Avrupalı dostların, özellikle Almanların vermiş olduğu desteğin öneminin büyük olduğunu kaydetti.

Bakan Nabi Avcı, turizmin, aslında algı yönetimi sektörü olduğunu ifade ederek ''Turizm iyi oluyor dedikçe iyi olma potansiyeli artan, kötü gidiyor dedikçe kötü giden, tersine işleyen Murphy kanunu olan bir sektör. Algının yönetimi çok önemli. Algı süreçlerini bulandırmak isteyen birtakım filtrelemeler ve sızmalar, her iki ülke medyasında, özellikle internet medyasında çok net bir şekilde görülüyor. Ana akım medyanın, hem Türkiye'de hem Almanya'da çok uyanık olmasında yarar var. Bu, hem Almanya hem Türkiye'nin yararına." dedi.

Bakan Avcı, Türkiye'nin turizm sektöründe Alman dostlarıyla yıllardır uyumlu bir ilişki içinde olduğunu, 2017'nin turizmde daha iyi bir yıl olacağını söyledi.

Türkiye'de turizme verilen teşviklerden söz eden Bakan Avcı, uçak başına 6 bin dolarlık yakıt desteğini, 4 havalimanı ilave ederek sürdürdüklerini, bu yıl hem charter uçaklara hem tarifeli uçaklara destek verildiğini ayrıca birlikte tanıtım kampanyası düzenleyen Alman tur operatörleriyle ortak projeler geliştirdiklerini anlattı.

''Gerekli Tedbirleri Aldık''


''Komşunu da al gel'' projesinden Alman operatörlerden olumlu geri dönüş aldıklarına dikkati çeken Bakan Avcı, ''Alman dostlarımızın Türkiye'deki muhataplarının durumlarıyla aldığımız tedbirler var. Turizm sektöründe istihdamın muhafazası için aldığımız tedbirler var. Kredi borçlandırmasının yapılandırması gibi kira uygulanmalarının yapılandırılması, ötelenmesi gibi çok alanda sektörün yetişmiş istihdamını ayakta tutmak için 2016'nın zor şartlarında gerekli tedbirleri uyguladık. Sektör temsilcileriyle yaptığım görüşmede zamanlama konusunda takdirlerini iletiler. 2017 ve 2018'in, geçen yıldan daha güzel geçeceğine eminim.'' değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl turizmde bir daralma yaşandığını ifade eden Bakan Nabi Avcı, şöyle konuştu:

''Bir daralma yaşadık turizmde. Avrupa'da küresel terörizmin, Türkiye'deki dramatik olayların yurt dışına yansıma biçimlerinin de etkisi oldu. Asıl etki Rusya ile yaşadığımız krizdi. 2016 yılında Rusya-Türkiye ilişkileri ciddi bir dönemeçten geçti. Sayın Putin ve Sayın Erdoğan'ın girişimleriyle bu kriz atlatıldı. Rusya pazarında ciddi toparlanma var. 2017'de Rusya pazarı 2013, 2014 ve 2015'teki düzeylerini yakalama, hatta geçme potansiyeli taşıyabilir. Almanya'da ve İngiltere'de ciddi bir gayret var. 2017 daha iyi olacak. Her yıl daha iyiye gideceğiz hep birlikte.''

Spiegel muhabirinin "Türkiye'ye gittiğimde tutuklanmayacağımın garantisini verir misiniz?" sorusuna Bakan Nabi Avcı, ''Almanya'da siz bana bir gazetecinin tutuklanmayacağı garantisini nasıl verirseniz, ben de aynısını veririm.'' diye cevap verdi.

Bakan Avcı, Alman gazetecilerin Türkiye'ye gelerek ülkenin güzelliklerine bizzat tanıklık etmeleri tavsiyesinde bulunarak ''Resmi makamlar olarak hoş geldiniz sefa geldiniz. Geçmişte olduğu gibi aynı standartlarda hizmet alacaksınız. Bunu benim söylemem yeterli değil. Söylememden çok sizin bizzat görenler, yaşayanlar, buna yapacağınız tanıklık çok önemli. Türkiye'ye gelen tüm Alman dostlarımız, geçmişte nasıl bir misafirperverlikle karşılandılar ise bugün de aynı şekilde karşılanmaya devam ediyorlar. Şu anda turistik bölgelerde pek çok ülkeden turistler gönül hoşluğuyla tatillerini yapıyorlar.'' dedi.

''Türkiye Deniz, Kum Ve Güneş Turizminden İbaret Değil''

Bakan Nabi Avcı, Türkiye'nin tanıtım stratejisinde köklü değişikliğe gittiğini vurgulayarak daha önce sadece deniz, kum, güneş temalı tanıtımların sağlık, arkeoloji, macera, kış turizmi gibi daha farklı alanlarla zenginleştirildiğini belirtti.

Bakan Nabi Avcı, şöyle devam etti:

''Türkiye aklınıza gelebilecek tüm turizm türlerinde, sağlık, spor, kongre, macera, kış ve kayak turizminde, en az deniz, kum, güneş kadar olağanüstü bir destinasyon. Bugüne kadar tanıtımlarda güneş üzerinden gittiğimizde tanıtım şeklimizde köklü değişikliğe gittik. Tek tek iller üzerinden giderek yeni strateji belirledik. Gençlere, sporculara yönelik, sağlık turizmine yönelik sunduğumuz imkanları tanıtmak için geniş yelpazede çalışıyoruz. Antalya, Alman pazarında en çok tanınan destinasyon. Dünyadaki arkeoloji müzeleri içinde tahribat görmemiş Afrodit heykeli Antalya müzesinde. En son gittiğimde 12 tane yeni bulunmuş heykelin müzeye kazandırılması törenine katıldım. En zengin arkeoloji müzesinden biri Antalya'da.'' 

Doğu Karadeniz'in Arap turistler için cazibe merkezi olduğuna işaret eden Avcı, Araplar için özel tatil köyleri kurulmasının gündemde olduğunu, bunun için İslam Kalkınma Bankasının yatırımcılara sermaye garantisi konusunda gerekli imkanları sağlayabileceğini söyledi.

''Bir Anda Eski Rakamlara Dönecek Diyecek Kadar Polyannacı Değiliz''

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye'de 14 havalimanı için yakıt desteği verildiğini belirterek ''Sadece Sabiha Gökçen'e sadece charter uçuşları için bu desteği sağlıyoruz. Diğerlerinde hem charter hem tarifeliler için ödüyoruz. 150'nin üzerinde getirenlere 6 bin, 200'ün üzerinde yolcu getirenlere 7 bin 800 dolar veriyoruz. Bu yıl sonuna kadar bu desteği vereceğiz. Tabii ki geçmiş yıllardaki turist rakamlarına ulaşır mıyız, bunu bugünden kestirmek çok zor. Bunu güçlendiren etkenlerden bir tanesi de son dakika anlık alımlar. Bunlarda yükselişler olabiliyor. Şu anda olumlu işaretler geliyor ama nereye kadar yükselecek onu söyleyemem. Bir anda eski rakamlara dönecek diyecek kadar Polyannacı değiliz.'' ifadelerini kullandı.

Bir Alman gazetecinin Türkiye'de tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel hakkındaki sorusu üzerine Bakan Avcı, ''Ben sizin kadar cesur değilim kendimi yargının yerine koymak konusunda. Söz konusu gazetecinin bir an önce suçsuzluğunu kanıtlayarak ben de ülkesine dönmesini isterim. Bu bir yargı süreci. Nasıl Berlin'de hakimler varsa İstanbul'da da ve Ankara'da da hakimler var. Onlar bu konuyla ilgili kararını verdikleri zaman, size ve bana düşen o yargı kararına saygı duymaktır.'' dedi.

Bakan Nabi Avcı Türkiye'de tanıtım bütçesinin yeterli olmadığını ancak bunun artırılması için çaba sarf ettiklerini de bildirdi.

''Almanlar Gelmiyorsa Gider Japonları Getiririz Diyecek Halimiz Yok''

Almanya pazarının, Türkiye'de 3. sıradan 8. sıraya indiği yönündeki iddiaları da değerlendiren Nabi Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de muhtelif vesilelerle bu konuya değindim. Türkiye'yi yakın zamana kadar deniz, kum, güneş olarak tanıttık. Tüm turizm türlerinde olağanüstü potansiyellerimizi, ona göre tanıtımımızı da çeşitlendirmemiz lazım. Bu aynı zamanda pazarımızın çeşitlenmesi anlamına geliyor. Japon turist mesela denize giriyor ama o daha çok arkeoloji için geliyor. Çinli, Arap, gastronomi için geliyor. Hintliler Antalya'ya düğün yapmaya geliyor. Bu ürün çeşitlenmesi, pazar çeşitlenmesi anlamına geliyor. Oralarda bu ürünleri tanıtacak kampanyalar düzenliyoruz. Ama bunu hiçbir zaman geleneksel pazarımıza alternatif pazar, geleneksel ürünlerimize alternatif ürünler olarak düşünmedik. Doğru da değil. Gastronomi turizmi niye deniz turizminin alternatifi olsun. Tam tersine bunlar birbirini bütünleyen türler. Gastronomi, dağ, deniz, kaplıca, sağlık turizmiyle turizm mevsimini bütün yıla yaymak gibi imkana sahipsek niye bunu birbirinin alternatifi görelim. Almanlar gelmiyorsa gider Japonları getiririz diyecek halimiz yok. Bizim geleneksel pazarımız burada, oturmuş kurumlarımız var. Hem Almanya'da hem Türkiye'de yıllarını bu işe vermiş, bunun üzerinden kariyer ve marka oluşturmuş firmalar var. Onların emeklerini göz ardı edecek halimiz yok. Faraza böyle bir şey desek bile işin sahadaki gerçekliğine uymaz. 20 milyon üzerinde Alman Türkiye'ye birebir gelmiş, tanımış, tecrübe etmiş. Türkiye'ye yerleşen Almanlar var. Birbirlerini bu kadar yakından tanıyan, ilişki içinde olan Türklerle Almanlar arasına başkalarını sokacak durumumuz yok. "

2018'i Çanakkale Truva yılı olarak gündeme getirmek istediklerini ifade eden Nabi Avcı, şimdiden herkesi Truva'ya, dolayısıyla Türkiye'ye davet ettiğini sözlerine ekledi.

Basın toplantısına katılan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da Türkiye otelciliğinin özellikle kıyı bölgelerinde ve şehir merkezlerinde son derece yüksek dünya standartlarında hizmet verdiğini vurgulayarak ''Bugünlere, bu yüksek standartlarla geldik. Bu bizim geleceğe güvenle bakmamızın en önemli nedenlerinden biri. Kimse merak etmesin bugüne kadar nasıl hizmet alındıysa gelecekte de daha iyi hizmetler alacak.'' dedi.

(09.03.2017)

 • ALM.jpg
 • ALM2.jpg
 • ALM3.jpg
 • ALM4.jpg
 • ALM1 (1).jpg
 • ALM1 (10).jpg
 • ALM1 (11).jpg
 • ALM1 (12).jpg
 • ALM1 (13).jpg
 • ALM1 (14).jpg
 • ALM1 (15).jpg
 • ALM1 (16).jpg
 • ALM1 (2).jpg
 • ALM1 (3).jpg
 • ALM1 (4).jpg
 • ALM1 (5).jpg
 • ALM1 (6).jpg
 • ALM1 (7).jpg