BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

3. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI'NA DOĞRU

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "Bu şûrada kültür hayatımızın bütün vecheleri masaya yatırılacak. Bunun için 17 komisyon kurduk. Her komisyonda 10 üye var. Yani 170 kültür insanı, Türkiye'nin kültürel röntgenini çekecek"

Bakan Nabi Avcı: "Bu çalışmalar, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere kültürle ilgili bütün kurumlara ışık tutacak ve yol gösterecek. O bakımdan bu şûrayı çok önemsiyoruz"


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov ile görüştü. Bakan Avcı, görüşmenin ardından basın mensuplarının yarın başlayacak 3. Millî Kültür Şûrası'na ilişkin sorularını yanıtladı.

Şûranın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile başlayacağını belirten Bakan Avcı, şunları kaydetti: 

"3. Millî Kültür Şûrası, 3 gün sürecek. Şûra, 27 yıl aradan sonra yapılan ilk millî kültür şûrasıdır. İlk millî kültür şûrası 1982'de, ikincisi 1989'da yapılmış. İnşallah üçüncüsünü de yarın yapacağız. Bu şûrada kültür hayatımızın bütün vecheleri masaya yatırılacak. Bunun için 17 komisyon kurduk. Her komisyonda 10 üye var. Yani 170 kültür insanı, Türkiye'nin kültürel röntgenini çekecek ve kültür hayatımızda daha iyi noktalara gelmemiz için kültürün değişik alanlarında; sinemada, müzikte, edebiyatta, tiyatroda, balede, aklınıza gelebilecek bütün kültürel alanlarda neler yapmamız gerektiğini, neleri doğru yaptığımızı, neleri nasıl yapmamız gerektiğini enine boyuna tartışacak."

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, komisyonların çalışmaya başladığını, üç günlük şûra sonunda bu çalışmaların raporlaştırılacağını vurguladı.

Bu çalışmaların, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere kültürle ilgili bütün kurumlara gerek resmi gerekse özel kurumlara ışık tutacağını ve yol göstereceğini belirten Avcı, "O bakımdan bu şûrayı çok önemsiyoruz. Şûrada basını da doğrudan ilgilendiren bir komisyonumuz var. Medyada kültür konusu nasıl ve ne kadar işleniyor, ne kadar doğru, ne kadar yanlış ele alınıyor? Bütün bunları yine medya alanından kültür adamlarıyla bir komisyonda enine boyuna tartışacağız." diye konuştu.
(02.03.2017)