BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ


"KOMŞUNU AL GEL" GURBETÇİLERE TANITILACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde turizmi desteklemek amacıyla başlatılan "Komşunu Al Gel" kampanyasının ilk tanıtımını, gurbetçilerin yoğunlukta olduğu Almanya'da yapacak.

Bakanlık, Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısının darbe girişimi ve terör eylemleri nedeniyle yüzde 30 azalmasının ardından 2017'de daha fazla turistin gelmesi için çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda, kamu ve özel sektörle birlikte 2016'da başlatılan tanıtım seferberliği bu yıl da sürdürülecek. 

Yurt dışında özellikle destinasyon odaklı tanıtım faaliyetleri yürüten Bakanlık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde turizmi desteklemek amacıyla başlatılan "Komşunu Al Gel" kampanyası için gurbetçilere yönelik özel tanıtım faaliyetleri gerçekleştirecek. Bu kapsamda ilk tanıtım çalışması, gurbetçilerin yoğun yaşadığı Almanya'da 8-12 Mart'taki Berlin Uluslararası Turizm Borsası'nda (ITB) düzenlenecek. 

Bakanlık, dünyanın en önemli turizm fuarı kabul edilen Berlin Uluslararası Turizm Borsası'na 132 firmayla adeta çıkarma yaparak, "Komşunu Al Gel" kampanyasını tanıtacak. Türkiye'nin 3 bin 79 metrekarelik alanda 121 stantla damgasını vuracağı fuarda, kampanyanın içeriği, tur operatörü ve acentelerin yapacağı indirimler hakkında gurbetçilere bilgi verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın da katılması beklenen fuarda, Alman turizm pazarında öne çıkan Türkiye'nin destinasyonlarının yanı sıra dağcılık, yürüyüş, bisiklet, doğa gibi alternatif turizm türleri ile düğün turizminin tanıtımına da ağırlık verilecek.

Fuarın farklı günlerinde gerçekleştirilecek oturumlarda da "güven ve güvenlik, sosyal medya, e-destinasyon tanıtımı ve Türk mutfağı" konuları ele alınacak.

Türkiye standındaki "Sanatçı Mahallesi" bölümünde, geleneksel el sanatlarını temsilen hat, çini, ebru, lületaşı, telkari işleme, uygulamalı olarak ziyaretçilere tanıtılacak.

Oyunla Türkiye Tanıtımı

Türkiye standında interaktif oyun alanlarına da yer verilecek. Bu alanlarda alternatif turizm türlerini ön plana çıkaran oyunlar yer alacak. Oyun alanlarında hazır bulunan ekibin yardımıyla ziyaretçiler, Türkiye'nin turizm imkanlarını aktif şekilde tanıyacak.

Hedef Orta Vadede 10 Milyon Turist

Almanya'dan Türkiye'ye 2014'te 5 milyon 250 bin 36, 2015'te 5 milyon 580 bin 792, 2016'da ise 3 milyon 890 bin 74 turist geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yapılacak tanıtımlarla kısa vadede bu sayıyı 5 milyona çıkarmayı, orta vadede ise 10 milyona yükseltmeyi hedefliyor.

(Kaynak AA)

(26.02.2017)