BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

GENÇ SANAT: AFİŞ TASARIM VE VİDEO SANATI YARIŞMASI

Bakanlığımıza bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından genç tasarımcı ve sanatçılar arasında farkındalık oluşturmak amacıyla “15 Temmuz Şehitleri” konulu “Genç Sanat: Afiş Tasarım ve Video Sanatı Yarışmalı Sergisi” düzenlenecektir.

Yarışma; 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminde; milletimizin milli iradeye sahip çıkan, darbecilere karşı birlik ve beraberliğin gücünü temsil eden bağımsızlık inancı ve mücadelesini yansıtacak olan tasarım/ eserler aracılığıyla gelecek kuşaklara aktarmayı ve görsel bir bellek oluşturmayı amaç edinmiştir. 

Ayrıca şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak da yarışmanın diğer bir amacını oluşturmuştur.

Yarışmanın Seçici Kurul Toplantısı; Doç. Dr. Semra ÇEVİK (Resim Bölümü - Ardahan Üniversitesi /Güzel Sanatlar Fakültesi), Doç. Dr. Levent MERCİN (Görsel İletişim Tasarımı Bölüm- Dumlupınar Üniversitesi /Güzel Sanatlar Fakültesi), Doç. Dr. Harun Hilmi POLAT (Grafik Bölümü- Selçuk Üniversitesi /Güzel Sanatlar Fakültesi), Prof. Dr. Namık Kemal SARIKAVAK (Grafik Bölümü- Hacettepe Üniversitesi/Güzel Sanatlar Fakültesi), Doç. Dr. Ali TOMAK (Görsel İletişim Tasarımı Bölümü- Ondokuz Mayıs Üniversitesi/Güzel Sanatlar Fakültesi) ile Bakanlığımızı temsilen Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ ve Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı V. Nihat DEĞİRMENCİ’nin katılımlarıyla dosyası teslim edilen 367 eserin değerlendirilmesi ile 1 Aralık 2016'da gerçekleştirilmiştir.

Değerlendirme sonucunda 9 esere 6.000 TL Başarı Ödülü ve Başarı Belgesi,10 esere 2.500 TL Mansiyon Ödülü ve Başarı Belgesi verilmesi uygun görülmüştür. Ayrıca sergilenecek 31 esere de 500 TL ve Katılım Belgesi verilecektir. Böylece Toplam 94.500 TL para ödülü dağıtılacaktır.

Yarışma sonunda seçici kurul tarafından belirlenen 4 video ve 46 afiş tasarımı olmak üzere 50 eserden oluşturulacak serginin zamanı ve yeri daha sonra açıklanacaktır.

Ödül, mansiyon ve sergileme hakkı alan yarışmacıların listesi Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer almaktadır.

Kamuoyunun bilgilerine arz olunur.

(06.12.2016)