BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KANADA'DA TÜRK SİNEMASI RÜZGARI

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenlenen Vancouver Türk Film Festivali başladı. Vancouver Başkonsolosluğunun ev sahipliğinde şehrin önemli merkezlerinden Vancity Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek olan “Vancouver Türk Film Festivaline” Kanadalı sinemaseverler büyük ilgi gösteriyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Kanadalı film yapımcılarına Türk sinemasını keşfetme şansı verdiği, farklı kültürleri ve insanları bir araya getirdiği için teşekkür mektubu gönderdiği festivalde; Ülkemizin Oscar aday adayı Kalandar Soğuğu ile Uluslararası Antalya Film Festivali’nde en iyi filmödülünü alan Mavi Bisiklet’in yanı sıra bu senenin önemli yapımlarından olan Albüm, Kor, İftarlık Gazoz, Annemin Yarası ile Kedi isimli belgeselin gösterimi yapılacak.
 
Bu yılki teması Anadolu’nun binlerce yıllık zengin mutfak kültürü olan festivalin açılışı;  Türkiye’nin gastronomi haritasının resmedildiği The Turkish Way (Türk Usulü) adlı belgesel ile gerçekleştirildi. Vancouver’ın önde gelen kültür, sanat ve siyaset insanlarının davetli olduğu Türkiye Resepsiyonu’nda ise dünyaca ünlü şef Maksut Aşkar Ülkemiz gastronomi kültürü üzerine bir söyleşi yapacak ve Kanadalı meslektaşlarıyla beraber ülkemiz yemekleri tanıtılacak.

Festival, 27 Kasım'da sona erecek.

(26.11.2016)