BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

1846’DAN 2016’YA BİR OPERA: ERNANI

Türkiye’de ilk kez 1846 yılında Naum Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşan "ERNANI" operası 170 yıl sonra Devlet Opera ve Balesi’nce sahneleniyor.

Türkiye’de ilk kez 1846 yılında İtalyan sanatçılar tarafından Naum Tiyatrosu’nda sahnelenen “Ernani” operası, 2016’da yeniden “perde” diyor. Bu kez İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi'nde seyirci ile buluşturuluyor.

Venedik’te gerçekleştirilen dünya prömiyerinin ardından iki sene sonra İstanbul’da sahnelenen “Ernani”, ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’yi uluslararası sahnelere taşıyan ilk eser.

1844’te Venedik’teki La Fenice Tiyatrosu’nda ilk defa oynamış olan Ernani, iki yıl sonra 1846 tarihinde İstanbul’da -ilk defa- bir Verdi operasına ev sahipliği yapacak olan Pera’da izleyici ile buluşmuştu.

Eser, bütün topraklarını kaybetmiş ve sonunda haydut çetesine katılan bir soylu (Ernani), bir kral ve yaşlı biriyle nişanlı olan diyarın en güzel kızı arasındaki aşk üçgenini konu alıyor. 

Tam olarak 170 yıl aradan sonra Ernani, sezonun "ilkleri" kapsamında -yeniden İstanbul’da- Türkiye prömiyeri ile 26 Kasım Cumartesi günü ses verecek.

(24.11.2016)
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg