BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

HEDEF: İKİ YILDA 24 YENİ KÜTÜPHANE

2016’da 7 kütüphane hizmete sunan Kültür ve Turizm Bakanlığı, gelecek iki yıl içinde 24 yeni kütüphaneyi daha vatandaşlarla buluşturacak.
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, gelecek iki yıl içinde de proje ve yapım çalışmasını başlattığı 24 yeni kütüphaneyi bitirmeyi planlıyor.

Ülke genelinde bin 131 halk ve çocuk kütüphanesi, altı edebiyat müze kütüphanesi ve 42 gezici kütüphane ile kütüphanecilik hizmetlerini yürüten Bakanlık, 2016’da aralarında Batman'ın Sason, Şırnak'ın Uludere, Aydın'ın Buharkent, Ordu'nun Altınordu, Çatalpınar ve Kabataş ilçe halk kütüphaneleri ile Sinop Gerze Atatürk Halk Kütüphanesinin de bulundu  7 kütüphaneyi daha halkın hizmetine sundu.

Bakanlığın gelecek iki yıl için ise hedefi; 24 yeni küpüthane.

Proje ve yapım çalışmasına başlanan ve iki yılda bitirilmesi kütüphaneler, Çanakkale, Denizli, İzmir, Batman, Balıkesir, Kırklareli, Mardin, Sakarya, Eskişehir, Samsun, Kastamonu, Edirne, Erzurum, Erzincan, Manisa, Ankara, Şırnak ve Kahramanmaraş'ta planlanıyor. Ayrıca bu süre içinde, yani 2018 yılı sonuna kadar, 28 kütüphanenin binalarının da yenilenmesi hedefleniyor. 

Bununla birlikte valilik, kaymakamlık, belediye ve üniversiteler ile ortaklaşa olarak yeni bina yapımı veya yenileme kapsamında 132 kütüphanenin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmaların 2018 sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

Kitaba Engel Yok

Bakanlığın, yerleşik kütüphanelerden yararlanamayan vatandaşlar için "İnsan kütüphaneye gidemiyorsa, kütüphane insanın ayağına gelir" ilkesinden yola çıkarak her kente bir gezici kütüphane aracı alınması çalışmaları da devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın katıldığı törenle, bu yıl 15 gezici kütüphane, illerine gönderilmiş ve hizmete girmişti. Gelecek yıl sonuna kadar 15 gezici kütüphane daha hizmete girecek. Böylece gezici kütüphane sayısı 57'ye çıkacak.

RFID Kütüphane İşlemlerini Hızlandıracak

Bakanlık, kütüphanelerde güvenliğin sağlanması, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilebilmesi için 10 il halk kütüphanesinde Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) sistemi kurdu. Önümüzdeki günlerde 8 il halk kütüphanesine daha bu sistem kurulacak. 2017 yılında da yeni yapılan ve yapılandırılan il halk kütüphanelerine RFID sistemi kurulumu devam edecek.

(Kaynak AA)

(14.11.2016)