BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

35. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI AÇILDI

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın Katılımıyla Törenle Açıldı.

Yayman: “Kitaplar, aynı dili konuşmasak dahi aynı duyguları paylaşmaya iten kültürel ve sanatsal eserlerdir.”


35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı. Ana teması “Felsefe ve İnsan” olan fuarın açılışı için törenine, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer, fuarın Onur Yazarı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan katıldı. 

Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman açılışta yaptığı konuşmada Bakan Nabi Avcı'nın son anda programında yaşanan olağanüstü bir değişiklik nedeniyle açılışa katılamadığını belirtti. İstanbul'un kitap fuarıyla ayrı bir güzel olduğunu belirten Yayman, fuarın Avrupa'nın en büyük fuarı olduğunu bununla da iftihar ettiklerini kaydetti.

Almanya ile İşbirliğine Hazırız

Konuşmasında Türkiye ile Almanya arasındaki kültür ve sanat ilişkilerine değinen Bakan Yardımcısı Yayman, “Almanya ile her türlü işbirliğine hazırız. Kitaplar, aynı dili konuşmasak dahi aynı duyguları paylaşmaya iten kültürel ve sanatsal eserlerdir. Bakanlığımız ve Almanya Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle 2010 yılından itibaren Tarabya Çeviri Ödüllerini veriyoruz.” dedi.

Darbeciler Demokrasinin Kalbini Hedef Aldılar


Almanya Devlet Bakanı Böhmer de törendeki konuşmasında iki ülke arasında kültürel bağların güçlendirilmesini istediklerini belirterek, “Almanya'dan bakınca, özellikle zor zamanlarda iletişim ve diyaloğun şart olduğunu söylemek istiyorum. Türkiye Meclisi ile birlikte ve hem de toplumla birlikte olmamız gerekir. Çünkü Türkiye gerçekten zor zamanlar yaşıyor. Çok insan endişeli Türkiye'de ama Almanya'da da insanlar endişeli. Yakın zamanda darbe girişimi oldu. Geçen hafta Ankara'daydım ve meclisi ziyaret ettim. Orada bombalanan yeri gördüm, resimlerden, fotoğraflardan görüldüğü gibi değil, insan kendisi görünce çok farklı. Darbeciler demokrasinin kalbini hedef aldılar ve demokrasiyi savunan insanları hedef aldılar. Sizinle birlikte matem içindeyiz.” dedi.

Yarınlar Felsefi Bakış Açısıyla Oluşturulmalı


Fuarın bu yıl ki onur yazarı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ise ana temanın 'Felsefe ve İnsan' olmasının çok önemine değinerek “Şu anda ülke olarak en büyük ihtiyacımız, olan bitenlere felsefi değer bilgisiyle, insan hakları bilgisiyle bakmak, ve o zaman gördüklerimize dayanarak yarını oluşturmaktır.”

TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan da törendeki konuşmasında fuarların kitap okumada çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri iki fuarın açılışı için kurdele kestiler.

35. kez düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı gerek ziyaretçi gerekse de yayınevlerinin katılımı açısından her yıl artış gösteriyor. İstanbul Kitap Fuarı geçen yıl 550 bin ziyaretçiyi ağırladı. Fuar Avrupa'nın ziyaretçi açısından en büyük kitap fuarları arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Açılış töreninde ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, TÜYAP Tüm Fuarcılık A.Ş Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu gibi pek çok önemli ismin yanı sıda yerli ve yabancı yazarlar, yayıncılar ile davetliler de hazır bulundu.

(12.11.2016)

  • HYAYMAN2.jpg
  • HYAYMAN4.jpg
  • HYAYMAN39.jpg
  • HYAYMAN1.jpg