BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Font -  Font +

KORSAN'A GEÇİT YOK

Kültür ve Turizm Bakanlığınca fikri hak ihlallerine karşı yürütülen mücadele kapsamında, bu yılın ilk 9 ayında 546 operasyonla 1,5 milyon korsan CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi.

Korsan materyal tespitinde, karekod sistemine sahip yeni nesil bandrollerin orijinalliğinin tespiti ve esere ilişkin bilgilere ulaşılmasını sağlayan "Karekod okuyucu cihazlar" önemli bir yer tutuyor.


Fikri hak ihlallerine karşı yürütülen mücadele kapsamında, bu yılın ilk 9 ayında 546 operasyonla 1,5 milyon korsan CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve sanat alanında korsanla mücadeleye devam ediyor. Bu amaçla 81 ilde oluşturulan denetim komisyonları, sahte bandrollü kitap, bilgisayar programları, bilgisayar oyunları, CD, film ve albümlerin çoğaltılmış nüshaları gibi korsan ürünlere yönelik denetim çalışmalarını sürdürüyor. 

Korsanla mücadele kapsamında, bu yılın ilk 9 ayında 546 operasyon gerçekleştirilerek 1,5 milyon korsan materyale el konuldu.

Bakanlık, teknolojinin gelişmesi ve korsan materyallerin buna uygun üretilmesine karşı da teknik alt yapısını güçlendirmek için yeni çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarda, korsan materyal tespitinde, karekod sistemine sahip yeni nesil bandrollerin orijinalliğinin tespiti ve esere ilişkin bilgilere ulaşılmasını sağlayan "Karekod okuyucu cihazlar" önemli bir yer tutuyor. Bu kapsamda, gelecek yıl  100 adet "Karekod okuyucu cihaz"ın daha il denetim komisyonlarına dağıtılması planlanıyor.

Yeni yasal düzenleme çalışmaları


Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla, telif hakları konusunda yeni bir yasa çalışmasını sürdüren Telif Hakları Genel Müdürlüğü, korsanla mücadelede ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeleri de bu kapsamda ele alacak.

Bakanlık, bu yıl bütün paydaşların katılımıyla ve telif haklarını paydaşlarla görüşmek üzere iki çalıştay düzenledi. Gelecek iki ay içerisinde, paydaşların katılımıyla iki çalıştay daha düzenlenecek. Bu çalıştaylar sonucunda oluşturulacak taslak metnin, 2017 yılının ilk yarısında Meclis'e gönderilmesi hedefleniyor.

(Kaynak: AA)

(12.11.2016)